Jak działa pamięć mózgu?

Mózg może przechowywać w pamięci niezliczoną ilość informacji. Natomiast brama, przez którą te informacje przedostają się do mózgu, jest wąska i ograniczona. Przez to nie możesz zapamiętać wszystkiego. Dowiedz się, jak działa pamięć mózgu, abyś mógł ją rozwijać i więcej zapamiętywać.
Mózg
Źródło: 123RF

Spis treści

Spośród wszystkich informacji docierających do mózgu – a szacuje się, że jest ich ok. 100 miliardów bitów na sekundę – do twojego mózgu dostaje się tylko 80 bitów na sekundę. Czy to oznacza, że pojemność mózgu jest ograniczona? Nic bardziej mylnego!

Gdzie mieści się pamięć mózgu?

Naukowcy wykazali, że aktywność komórek w przedniej części mózgu (obszar kory przedczołowej) jest szczególnie związana z pamięcią. Naukowcy nazywają to miejsce pamięcią roboczą. To właśnie tam najpierw muszą znaleźć się informacje, które chcesz zapamiętać. Następnie są one przekazywane do struktur znajdujących się w skroniowych częściach mózgu (hipokamp), gdzie w nieograniczonych ilościach są trwale zapisywane.

Główna rola pamięci roboczej to utrzymywanie w aktywnej formie informacji potrzebnych do wykonywania bieżących zadań i zapamiętywania nowych informacji. Używasz swojej pamięci roboczej przez cały czas – gdy opanowujesz nową wiedzę, prowadzisz rozmowę czy wyliczasz napiwek dla barmana.

Pamięć roboczą nazywa się bramą do umysłu ponieważ wszystkie informacje, które przedostają się do hipokampa, najpierw muszą znaleźć się w pamięci roboczej.

Dlaczego zapominamy?

To właśnie ze względu na ograniczoną pojemność pamięci roboczej nie pamiętamy wszystkiego. Proces napełniania mózgu informacjami można porównać do sytuacji, w której chcielibyśmy napełnić wannę wodą za pomocą łyżeczki do herbaty. Właśnie przez te ograniczenia treningi mózgu koncentrują się na tym, aby możliwie jak najbardziej poszerzać pojemność pamięci roboczej. Jak ćwiczyć pamięć roboczą?

Najprostszy sposób na trening pamięci roboczej to nauka nowych umiejętności i ćwiczenie zapamiętywania prostych rzeczy – listy zakupów, wszystkich działań, które wykonywaliśmy w danym dniu od rana do wieczora.

Co może pogarszać pamięć?

Jeśli jesteś pozytywnie nastawiony do materiału, którego się uczyłeś, będziesz go lepiej pamiętać. Okazuje się, że zdenerwowanie i negatywne nastawienie mogą pogarszać twoje zdolności intelektualne – zwłaszcza w zakresie odtwarzania wiedzy z pamięci.

Nawet niewielka zmiana postawy wobec przedmiotu nauki i znalezienie dla siebie choćby jednej korzyści płynącej z opanowania zagadnienia z danej dziedziny, może uaktywnić twoją pamięć.

Co ciekawe, powtarzanie materiału nie tylko utrwala go w pamięci ale pobudza cały mózg, a wraz z nim zwiększa się dostępność zdobytej wcześniej wiedzy. W wyniku tego będziesz w stanie lepiej odpowiedzieć na pytania – również z tego zakresu, którego nie powtarzałeś.

Trening pamięci roboczej

  • W treningu pamięci roboczej świetnie sprawdza się też nauka języka obcego lub gry w brydża.
  • Istnieją również na naszym rynku różne specjalistyczne programy treningowe, które w sferze poznawczej poprawiają efektywność pracy pamięci roboczej. Trenuj swoją pamięć roboczą, aby brama do twojego umysłu była zawsze otwarta.

Czytaj też:

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij