Dla Ciebie, na zdrowie!

Niedotlenienie mózgu - skutki, objawy, leczenie

Niedotlenienie mózgu jest wynikiem niedostarczenia do mózgu wystarczającej ilości tlenu. Niedotlenienie mózgu jest bardzo zagrażającą dolegliwością, która może prowadzić do śmierci bądź do trwałego upośledzenia funkcjonowania. Dowiedz się, jakie są skutki, objawy oraz jak przebiega leczenie niedotlenienia mózgu.
Pacjent z niedotlenieniem mózgu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Niedotlenienie mózgu

Bez tlenu każdy z nas jest w stanie przeżyć tylko 4 minuty. Ze wszystkich pierwiastków tylko tlen jest najpilniej potrzebny, gdyż w przypadku jego braku szybko dochodzi do śmierci. Na co dzień do życia mózg potrzebuje ok. 3,3 ml utlenowanej krwi na 100 g tkanki mózgowej.

Początkowo w przypadku nagłego braku tlenu organizm broni się przed niedotlenieniem poprzez zwiększenie przepływu krwi, która w takiej sytuacji awaryjnej ma dotlenić mózg i zapobiec niedotlenieniu. Często jednak niedotlenienie mózgu jest wynikiem przewlekłych bądź źle leczonych chorób w organizmie, np.:

Reklama

Niedotlenienie mózgu skutki

W sytuacji niedotlenienia mózgu skutki, takie jak:

mogą być bardzo poważne dla zdrowia. W najcięższych przypadkach niedotlenienia mózgu skutki mogą wiązać się ze śmiercią lub śpiączką. Wiąże się to z tym, iż w wyniku braku tlenu grupy neuronów podtrzymujących życie w organizmie obumierają.

Ponadto w mózgu, w którym obszary odpowiedzialne za pełnienie określonych funkcji w organizmie (np. koordynacja ruchowa, kontrola napięcia mięśni, mowa) zostaną zniszczone poprzez niedotlenienie nie są w stanie dalej pełnić swoich funkcji, nawet w sytuacji gdy uda się uratować organizm po silnym niedotlenieniu.

Reklama

Niedotlenie mózgu objawy

Niedotlenienie mózgu najczęściej jest wynikiem niewydolności układu krążenia przez co do mózgu nie jest dostarczona wystarczająca ilość krwi, która byłaby w stanie optymalnie natlenić mózg.

Niedotlenienie mózgu – objawy:

  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • wymioty i nudności,
  • zaburzenia czucia i równowagi,
  • posinienie twarzy,
  • drgawki,
  • śpiączka,
  • zaburzenia poznawcze.

Do objawów przewlekłego niedotlenienia mózgu, które może być wynikiem nieprawidłowo leczonej cukrzycy, można zaliczyć także senność, przemęczenie, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci.

Reklama

Niedotlenienie mózgu leczenie

Kluczowe w sytuacji niedotlenienia mózgu jest jak najszybsze dostarczenie tlenu do mózgu. W tym celu należy jak najszybciej wykonać sztuczne oddychanie oraz masaż serca. Brak dostawy tlenu do mózgu sprawia, że określony grupy neuronów obumierają.

Gdy osoba przeżyje niedotlenienie mózgu konieczna będzie rehabilitacja, ponieważ grupy neuronów odpowiedzialne za pełnienie ważnych funkcji w organizmie (np. koordynacja ruchu, kontrola napięcia mięśni) obumierają.

Na szczęście mózg jest narządem neuroplastycznym dlatego też odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne oraz regularne korzystanie z tlenoterapii hiperbarycznej pozwalają na tworzenie nowych obwodów neuronalnych, które przejmują funkcje uszkodzonych grup neuronów.

W sytuacji niedotlenienia mózgu leczenie powinno przebiegać przy udziale specjalistów w szpitalu bądź ośrodkach rehabilitacyjnych i przebiega w sposób indywidualny przy uwzględnieniu przyczyn niedotlenienia mózgu oraz długości jego trwania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia neurologiczne
Amnezja - co to jest i jak się objawia? Przyczyny i leczenie utraty pamięci
Mózg człowieka oraz trzy puzzle
Wstrząśnienie mózgu - jakie są objawy wstrząsu mózgu
Mózg człowieka
Jamistość rdzenia - objawy, przyczyny i leczenie. Jakie rokowania?
Napis oznaczający jamistość rdzenia
Podobne artykuły
Człowiek z obrzękiem mózgu
Obrzęk mózgu - objawy, leczenie i rokowania
Drżenie rąk
Drżenie samoistne (choroba Minora) - przyczyny. Jak leczyć?
Osoba trzymająca dłoń na pulsie
Ból głowy - 3 najczęstsze przyczyny
Pacjent z niedotlenieniem mózgu
Niedotlenienie mózgu - skutki, objawy, leczenie
Wstrząs mózgu po urazie lub wypadku
Wstrząs mózgu - objawy i leczenie

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!