Dla Ciebie, na zdrowie!

28 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga dziecka, brzuch

28 tydzień ciąży, czyli siódmy miesiąc, a początek trzeciego trymestru ciąży to czas kiedy waga dziecka przekracza już z reguły 1 kg, brzuch przyszłej mamy rozrasta się w przyspieszonym tempie, a jej myśli powoli zaczynają wędrować wokół tematu porodu. To właściwy moment na wybór szkoły rodzenia, jeśli została podjęta decyzja o uczestniczeniu w zajęciach z rodzicielstwa.
Kobieta w ciąży w bieliźnie siedząca na łóżku z mężczyzną
Źródło: 123RF
Spis treści

28 tydzień ciąży – który to miesiąc?

28 tydzień ciąży oznacza, że kobieta jest w siódmym miesiącu ciąży i jednocześnie w trzecim trymestrze. Macica mieści się w tym momencie około 28 cm nad kością łonową. Brzuch rośnie, a w jego wnętrzu dynamicznie dojrzewa wyczekiwany mieszkaniec.

Ciężarna na początku trzeciego trymestru może cieszyć się wspaniałym samopoczuciem ale może też odczuwać zmęczenie coraz większym ciężarem, jaki musi dźwigać, bólami pleców, nóg oraz spadkami formy psychicznej.

Do tego mogą trwać lub dołączyć się inne objawy ciąży na tym etapie, m.in. hemoroidy, żylaki nóg, siara wypływająca z brodawek, swędzenie brzucha, płytki oddech, bezsenność, czy nieregularne skurcze macicy (Braxtona-Hicksa).

Poród tuż-tuż zatem warto porządnie zaplanować to wydarzenie i odpowiednio się do niego przygotować. Duże wsparcie w tym zakresie proponuje szkoła rodzenia. Dobrze wybrać taką, która jest prowadzona przy szpitalu, który został wybrany do porodu.

Wówczas kobieta będzie miała sposobność zapoznać się z topografią szpitala, a przede wszystkim z wyglądem oddziału położniczego i noworodkowego, spotkać położne i lekarzy, którzy być może będą uczestniczyli w porodzie, poznać zasady i zwyczaje panujące w placówce.

To również dobra okazja, by zapytać czy w danym szpitalu jest przeszkolony personel w pozyskaniu krwi pępowinowej oraz czy można zdeponować krew w banku publicznym.

Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na komórki macierzyste z krwi pępowinowej jest znacznie wyższe niż ilość krwi dostępnej w bankach publicznych w Polsce. Jeśli chcecie zabezpieczyć materiał tylko do użytku waszej rodziny polecamy wybrać bank rodzinny.

28 tydzień ciąży – waga mamy i brzuch

Waga mamy w 28 tygodniu ciąży zasadniczo różni się od masy ciała ciężarnej na początku jej trwania. Prawidłowo kobieta w ciąży powinna przybierać 0,5 kg w ciągu każdego tygodnia ciąży przez 8 miesięcy.

Przybranie w ciągu całej ciąży wartości poniżej 10 kg uznaje się za niewystarczające i zagrażające m.in. porodem przedwczesnym oraz urodzeniem dziecka o niskiej masie urodzeniowej. Z kolei wrzucenie 20 kg i więcej w czasie całej ciąży grozi wystąpieniem u ciężarnej żylaków, bóli krzyża, komplikacji porodowych, itp. Zalecane „utycie” kobiety w ciąży oscyluje między 12, a 17 kg.

Przy czym masa przyszłej mamy nie musi być tożsama z masą dziecka. Kobieta z nadwagą może urodzić dziecko trzykilogramowe, a ciężarna o szczupłej sylwetce może powić czterokilogramowego bobasa. Dużo istotniejsza od ilości spożywanego jedzenia jest jego jakość.

Brzuch ciężarnej stale powiększa się i zaczyna utrudniać wykonywanie codziennych czynności, jak choćby wiązanie sznurowadeł przy butach, wysiadanie z auta, czy wstawianie z niskiej kanapy.

Brzuch jeszcze urośnie, więc dobrze jest wypracować metody na te nowe przeszkody: zmienić obuwie na wsuwane, używać długiej łyżki do butów, wybierać do siedzenia krzesło z wygodnym oparciem zamiast miękkiej sofy lub prosić o pomoc przy wstawaniu z niej.

28 tydzień ciąży – waga dziecka i wygląd

Waga dziecka w 28 tygodniu ciąży wynosi około 1,1 kg, a jego wzrost około 36 cm. Płód rośnie jak na drożdżach, ale także jego rozwój jest teraz bardzo intensywny.

Włoski, które pokrywały całe ciałko malucha, tzw. lanugo, pomału znikają. Jednak owłosienie może zostać jeszcze u niektórych dzieci na ramionach i plecach. Oczywiście proces rzednięcia włosków nie dotyczy głowy – tutaj czupryna gęstnieje. Rzęsy i brwi są wyraźnie podkreślone, oczy zyskały kolor – tęczówka u dzieci rasy białej jest niebieska.

Siódmy miesiąc ciąży, a dokładnie jego początek oznacza szybki rozwój układu nerwowego oraz oddechowego. Mózg się uczy się nowych funkcji, a płuca doskonalą swoją pracę, choć jeszcze na tym etapie nie są w pełni dojrzałe.

Ruchy płodu w 28 tygodniu ciąży stają się silniejsze, dziecko jest wyraźnie aktywne i skore do zabaw.

28 tydzień ciąży – badania

Rutynowe badania w ciąży, jakich ciężarna może się spodziewać w siódmym miesiącu to badanie czynności serca płodu, sprawdzanie wagi ciała, kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi, badanie poziomu cukru i białka w moczu, itp.

Na początku trzeciego trymestru ciąży lekarz prowadzący ciążę będzie prawdopodobnie chciał sprawdzić poziom glukozy u przyszłej mamy, aby wykluczyć występowanie u niej cukrzycy ciążowej, zlecając wykonanie przesiewowego badania poziomu glukozy. Poza tym ważne, aby ciężarna zrobiła w tym czasie badanie krwi pod kątem anemii, często uaktywniającej się w siódmym miesiącu ciąży.

28 tydzień ciąży – seks w czasie ciąży

Jeśli ginekolog, który prowadzi ciążę nie wyklucza seksu z harmonogramu dziennego ciężarnej z powodu na przykład istnienia ciąży zagrożonej, nie ma przeciwwskazań żeby pozbywać się tej przyjemności. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, współżycie nie powoduje żadnego uszczerbku na zdrowiu ani życiu płodu, który jest dobrze zabezpieczony w macicy przed czynnikami zewnętrznymi.

Seks w czasie ciąży wygląda na pewno inaczej niż kiedy para kochała się nie spodziewając się potomka ale istnieją pozycje, w których kobieta i jej duży brzuch spokojnie mogą się wkomponować w miłosny splot i cieszyć radosnymi doznaniami.

Orgazm wpływa na płód w bardzo różny sposób. Niektóre dzieci zostaną uśpione rytmicznymi miłosnymi ruchami, inne – przeciwnie, staną się po nim jeszcze bardziej aktywne. Niekiedy u kobiety po stosunku płciowym występują skurcze macicy, ale nie należy się ich obawiać, bo nie sygnalizują one nadejścia przedwczesnego porodu (o ile ciąża jest prawidłowa).

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
Przeczytaj artykuł
Światowy Dzień Krwi Pępowinowej 2019
Płód dziecka
Przeczytaj artykuł
Program leczenia porażenia mózgowego komórkami macierzystymi
Dziecko leżące na łóżku
Przeczytaj artykuł
Stres w ciąży - czy szkodzi dziecku i jak silnie wpływa na ciążę? [E-BOOK]
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży
Zmiany w opiece okołoporodowej. Więcej korzyści dla kobiet ciężarnych
Badanie krwi pępowinowej w banku krwi
Jak działa bank krwi pępowinowej i kto może z niego skorzystać?
Pobranie krwi pępowinowej
Jak długo można przechowywać krew pępowinową i co może wyleczyć?
kobieta w ciąży
Wszystko o ciąży - poradnik dla przyszłych rodziców