Najzdrowsze miejsce w internecie

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka - co zabrać na porodówkę?

Wyprawka dla noworodka - co powinna zawierać? Jakie ubranka dla noworodka spakować do torby do szpitala? Jakie kosmetyki dla noworodka będą najlepsze? Przyjście dziecka na świat, to wielkie wydarzenie w życiu każdej rodziny. Przygotowania do tego dnia są niezwykle istotne, dla osób, które powitają pierwszego potomka, odpowiednie przygotowanie wyprawki dla noworodka może być dużym wyzwaniem.
Przygotowanie wypadki do szpitala
Źródło: 123RF
Spis treści

Torba do szpitala spędza sen z powiek niejednej przyszłej mamie. Kiedy spakować torbę do porodu? Co zabrać do szpitala? Co realnie może się przydać, a co zajmie tylko miejsce? Jaka koszula porodowa okaże się najbardziej przydatna?

Spakowanie torby do szpitala wiele pań odkłada na ostatnią chwilę, bojąc się, że takie ostateczne przygotowanie na „ten moment”, przyspieszy go i poród zacznie się przedwcześnie. Jednak odkładanie tej czynności na wieczne nigdy może sprawić, że torbę będzie trzeba pakować w pośpiechu i panice, a wiele istotnych kwestii może w takim stanie umknąć. Nie są to także emocje wskazane przyszłej mamie.

Kiedy spakować torbę do szpitala?

Lekarze nie są jednomyślni w kwestii pakowania torby do szpitala, najczęściej mówią o „odpowiednim wyprzedzeniu”. Z reguły są to okolice 32-34 tygodnia ciąży. Torba będzie spora, a niektóre szpitale zalecają nawet dwie, więc też nie należy pakować się chwilę po tym, gdy test ciążowy pokazuje dwie kreseczki, bo potem przez długie tygodnie trzeba będzie omijać pakunki w przedpokoju.

Torba lub torby powinny być pakowane wspólnie z ojcem dziecka, ważne żeby wiedział co i gdzie jest, bo – zwłaszcza podczas porodu – musi mieć pełną orientację w tej kwestii. Jeśli para zdecydowała się na pobranie krwi pępowinowej, zestaw pobraniowy powinien stać obok toreb, by w żadnym razie nie zapomnieć go w drodze do szpitala!

Torba do szpitala dla mamy i zestaw pobraniowy powinny stać w widocznym miejscu, jednak nie w takim, by przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu.

Co zabrać do szpitala na poród?

Wyprawka do porodu powinna zawierać odzież – dla mamy i dzidziusia oraz akcesoria higieniczne. Jakie? O tym najczęściej informują szpitale. Oddziały położnicze i noworodkowe najczęściej mają konkretne wytyczne, co w danej torbie powinno się znaleźć.

Niekiedy są to tak precyzyjne informacje, jak ilość i rodzaj (!) ubrań dla maluszka – np. położne wolą ubierać noworodki w pajacyki, a nie body czy kaftaniki, ba, niekiedy nawet pojawiają się sugestie, że odzież powinna być np. na suwak, a nie na napy. Warto trzymać się listy i rzeczywiście wziąć tyle rzeczy, ile sugerują specjaliści. Wszak to oni na co dzień pracują na oddziałach i znają potrzeby pacjentek i ich dzieci.

Koszula porodowa – jaką wybrać?

Wiele pań, szczególnie w pierwszej ciąży, zastanawia się w czym rodzić. Odpowiednio dobrana koszula porodowa pomoże czuć się swobodnie i podnieść nieco komfort w tej sytuacji. Niektóre szpitale, szczególnie prywatne, ubierają rodzące w koszule do porodu jednorazowe. Warto dopytać w placówce, w której planowany jest poród, jak wygląda ta kwestia.

Te panie, które chcą mieć swoją, najczęściej wybierają fason, który w razie zniszczeń lub trwałych zabrudzeń wyrzucą bez wyrzutów sumienia, albo wręcz przeciwnie – szukają czegoś wyjątkowego, co będzie pamiątką po tym niewątpliwie ważnym wydarzeniu, jakim jest poród.

Warto zwrócić uwagę na ofertę dedykowanych koszul porodowych – o odpowiednim kolorze (np. granatowym), długości i z dodatkowymi udogodnieniami, np. panelami umożliwiającymi kangurowanie lub pierwsze dostawianie maluszka do piersi.

Z pewnością kobieta pakująca torbę do szpitala, powinna wziąć dwie koszule – jedną do porodu, drugą poporodową na pobyt na oddziale noworodkowym. Pierwszy prysznic, w przypadku porodów siłami natury – tuż po kangurowaniu, w przypadku cięcia – po kilku godzinach, to moment, w którym każda mama ma ochotę założyć świeżą koszulę.

Co spakować do szpitala - czy jedna torba wystarczy?

Doświadczone położne radzą, by do szpitala spakować nie jedną, a dwie torby – jedną dla mamy, drugą dla maleństwa. Ważne, by panował w nich porządek oraz by ich zawartość znał dobrze ojciec dziecka.

Może zdarzyć się, że położne same będą musiały poszukać ubranek dla maleństwa, więc dobrze byłoby, gdyby były one na wierzchu (spakowane na końcu). W dwóch torbach łatwiej będzie o porządek i znalezienie potrzebnych produktów.

To bardzo ważne, zwłaszcza, że nie warto dokładać sobie stresów w i tak nerwowej sytuacji, jaką jest opieka nad noworodkiem, szczególnie w przypadku pań, które mamami zostają po raz pierwszy.

Wyprawka do szpitala dla mamy

W torbie do porodu powinna znaleźć się koszula nocna, kapcie, szlafrok, ręcznik (w trakcie pierwszej fazy porodu kobieta może iść pod prysznic nawet kilka razy), chusteczki odświeżające, woda termalna w sprayu, pomadka nawilżająca (od wzmożonych oddechów bardzo wysychają usta!), bawełniane chusteczki lub bambusowa pieluszka do przecierania twarzy, niegazowana woda i przekąski. Ale uwaga! To, co jeść, warto przedyskutować z położną. Oczywiście najlepsze będą zdrowe smakołyki: batony zbożowe, bakalie czy chrupki bez cukru i soli. Część pań w trakcie porodu narzeka na marznące kończyny, więc dobrym pomysłem jest także zabranie skarpetek.

Warto zabrać też ulubioną muzykę albo nawet tablet z rozrywkowymi filmami – jeśli tylko pomogą zrelaksować się rodzącej podczas pierwszej fazy porodu, to należy rozważyć tę opcję.

Nie wolno zapominać też od dokumentach: potrzebny będzie dowód osobisty, karta przebiegu ciąży, skierowanie do szpitala (jeśli lekarz wydał) i wyniki badań (grupa krwi, bekteriologia, GBS, WR, ostatnia morfologia, badanie moczu oraz USG).

Po porodzie rzeczy porodowe można oddać partnerowi, a z dna torby wyjąć przedmioty potrzebne na oddziale poporodowym. Teraz mamie przydadzą się podkłady ginekologiczne oraz medyczne, krążek do siadania po porodzie siłami natury (na czas gojenia krocza), maść na brodawki z lanoliną, kapcie pod prysznic, szlafrok, dwie koszule, przybory higieniczne i kosmetyczne. Warto pamiętać także o stroju na wyjście ze szpitala – niech będzie to wygodna sukienka lub tunika.

Wyprawka dla noworodka do szpitala

W przypadku wyprawki dla noworodka do szpitala, wiele zależy od oddziału noworodkowego. Niekiedy położne jasno klarują, że najwygodniej ubierać dzieci w pajacyki, więc wszelkie dżinsowe spodenki, sukienki z koronkami i inne fikuśne ubranka w rozmiarze 56 trzeba będzie zostawić w domu. Zresztą świeżo upieczeni rodzice, niewprawieni w ubieranie maleństwa, takie miniaturki dorosłych ubrań powinni zostawić na czas, gdy już nieco okrzepną w pielęgnacji noworodka.

Nie należy zapominać o pieluchach – dla dzieci urodzonych w terminie odpowiednim rozmiarem będzie „1”, dla drobniejszych maleństw i wcześniaków – „zerówki”. Warto zabrać co najmniej kilkanaście sztuk, ale najlepiej całą paczkę.

Na pewno potrzebny będzie ręcznik z kapturkiem oraz czapeczki do noszenia po kąpieli (bez względu na pogodę za oknem). Przyda się rożek do noszenia maluszka, a także kocyk do okrycia go w trakcie drzemki. Wszelkie środki higieniczne – takie jak krem na odparzenia, emolient do mycia, środek dezynfekujący do pielęgnacji kikuta pępowinowego, powinny być na stanie w szpitalu, ale warto o to dopytać przed porodem. 

Konieczne będzie też ubranko na wyjście ze szpitala – wiosną i jesienią świetnie sprawdzi się kombinezon-miś, zimą – pełny kombinezon puchowy, a latem – malucha można okryć bambusowym otulaczem. Większość szpitali kontroluje, by dzieci opuszczały szpital w fotelikach samochodowych.

Kosmetyki dla noworodka

Oprócz ubranek, bardzo istotna jest też czapeczka dla noworodka, którą położne założą maleństwu po kąpieli. A skoro już o kąpieli mowa, to dla maluszka potrzebny będzie ręcznik z kapturkiem. Większość szpitali zapewnia środki higieniczne, więc emolient, w którym myje się noworodki, będzie mógł zostać w domu, ale o to również warto dopytać przed porodem. W pierwszych dniach życia – czy to w szpitalu, czy już w domu przyda się z pewnością środek odkażający do przemywania kikuta pępowinowego, patyczki do uszu dla niemowląt i sól fizjologiczna do nosa, ułatwiająca odciąganie aspiratorem resztek wód płodowych czy kataru.

W domu przydać się jeszcze może szampon na ciemieniuchę (czyli zmiany skórne na główce maleństwa) i oczywiście kremy na ewentualne odparzenia.

Rożek dla noworodka, kocyk czy otulacz – co wybrać?

W szpitalu przydadzą się także tekstylia wyprawkowe: rożek dla noworodka, kocyk i otulacz. Doświadczeni rodzice twierdzą, że takich rzeczy nigdy nie jest za dużo – jeden kocyk będzie do wózka, drugi do fotelika, trzeci do łóżeczka, czwarty „podręczny”…i tak dalej… Rożki są wygodne szczególnie w pierwszych tygodniach, gdy świeżo upieczonym rodzicom brakuje jeszcze wprawy w trzymaniu maleństwa w rękach. Otulacze, szczególnie bambusowe, idealnie sprawdzają się podczas upałów na spacerach – ta delikatna tkanina chroni przed słońcem i wiatrem, a jednocześnie dziecko się pod nią nie poci. To drogi gadżet, ale rodzice dzieci urodzonych późną wiosną i latem, zdecydowanie powinni w niego zainwestować. Idealnie sprawdza się także jako okrycie do klimatyzowanego samochodu.

Pampersy dla noworodka

Niezbędne już od pierwszych chwil życia dziecka będą pieluchy. Najwięcej osób decyduje się na pieluchy jednorazowe, tzw. pampersy dla noworodka. Dla dzieci urodzonych w terminie, o masie powyżej 2 kg, odpowiednie będą pieluszki w rozmiarze „1”. Jeśli chodzi o jakość, jest ona zbliżona, natomiast różne dzieci różnie znoszą konkretne marki i tu niestety trzeba przetestować produkty bezpośrednio na dziecku. Dla wygody rodziców, można poszukać fasonów z wycięciem na kikut pępowinowy – w przeciwnym razie, dopóki ten nie odpadnie, należy podwijać pieluszkę, by nie podrażniać tego miejsca.

W kolejnych tygodniach można przetestować produkty bardziej ekologiczne – biodegradowalne pieluszki bambusowe albo nowoczesne pieluchy wielorazowe. 

Smoczek dla noworodka

Najbardziej kontrowersyjnym elementem wyprawki dla noworodka jest smoczek. Sporo mówi się o tym, że nie warto przyzwyczajać maleństwa do smoczka, są też opinie, że ten gadżet może przyczyniać się do wad zgryzu, a nawet zwiększać prawdopodobieństwo próchnicy u maluchów. Smoczek może się przydać w pierwszych tygodniach życia, zwłaszcza w momentach trudnych, jak kłopoty z brzuszkiem, czy później – podczas ząbkowania czy przeziębień. Na pewno nie można nadużywać smoczka, a już na pewno nie pozwalać maleństwu spać przez całą drzemkę z tym akcesorium.

Bardzo ważne, by smoczek był dostosowany do wieku dziecka – na opakowaniach tych dla noworodków jest oznaczenie „0m”, czyli od „zerowego” miesiąca lub widnieje informacja „pierwszy smoczek”. Później smoczki trzeba zmieniać – kolejne są dla dzieci powyżej 3. i 6. miesiąca życia.

Kolejną istotną kwestią jest higiena – smoczek dla noworodka trzeba wyparzyć we wrzątku przed użyciem i przede wszystkim uważać, by nie podać dziecku go zbyt wcześnie – maleństwo może poparzyć się od gorącego plastiku. Absolutnie niedozwolone jest popularne do niedawna oblizywanie smoczka przez mamę przed podaniem go dziecku – ślina mamy wcale nie czyści, a zakaża ten przedmiot. Smoczek powinien mieć też specjalny pojemniczek w którym powinien być przechowywany. Warto też ustalić z domownikami rodzaj kodu – np. pojemniczek otwarty oznacza, że smoczek nie był wyparzany, zamknięty – że można go podać dziecku. Niekiedy sytuacje z noworodkiem bywają nerwowe i trzeba działać szybko, może wówczas nie być czasu na ustalanie, czy można od razu użyć tego „ułatwiacza”. 

Sprawdź: Komórki macierzyste (krew pępowinowa) - czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Wyprawka dla niemowlaka - co potrzebne dla noworodka?

Laktator, podgrzewacz, sterylizator i niania – ważni pomocnicy czy zbędne gadżety? Rodzicom życie ułatwiać może też szereg sprzętów elektronicznych. Najważniejszy jest laktator, czyli urządzenie do odciągania pokarmu mamy i podawania go dziecku. Dlaczego jest tak ważny?

Oczywiście jest przydatny przez cały okres karmienia, gdy mama np. musi wyjść i zostawić dziecko na kilka godzin lub później, gdy wraca do pracy. Ale laktator przydaje się niemalże od pierwszych godzin macierzyństwa. Doceniają go szczególnie panie po cesarskim cięciu, które mają kłopoty z „uruchomieniem” laktacji. W stałym użyciu jest również w rodzinach wcześniaków, które muszą być karmione specjalnymi strzykawkami w inkubatorach.

Pokarm mamy to najlepsze pożywienie, zawierające wszystkie składniki odżywcze oraz przeciwciała, dlatego warto powalczyć o karmienie piersią nawet w trudnych okolicznościach, a w tej walce orężem będzie właśnie laktator.

Podgrzewacz i sterylizator to zdecydowanie sprzęty bez których da się obejść. Zajmują miejsce na blacie w kuchni, a jeśli przyszła mama planuje karmienie piersią, to w zasadzie da się bez nich obejść. Z powodzeniem mogą być też zastąpione przez garnek z wrzątkiem.

Elektroniczna niania na pewno nie przyda się w szpitalu, natomiast pary mieszkające w dużych albo piętrowych domach z pewnością docenią możliwość kontroli, czy dziecko nie obudziło się śpiąc gdzieś z dala od toczącego się życia.

Można wybrać opcję tańszą i prostszą z tzw. nasłuchem – bazę umieszcza się w pokoju dziecka, a odbiornik zabiera ze sobą. Większość jest bezprzewodowa i ma naprawdę dalekie zasięgi, więc można ją zabrać nawet do ogrodu. Są też elektroniczne nianie z video, dzięki którym rodzice mają podgląd, czy ich maleństwo śpi i czy wszystko jest w porządku.

Sprzęty elektroniczne to wspaniały pomysł na wyprawkowy prezent – niania, laktator czy sterylizator to produkty na które trzeba wydać kilkaset złotych, dlatego można poprosić o taki prezent naszych najbliższych.

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

Jak to w życiu zawsze bywa, na całą wyprawkę można wydać łącznie kilkaset złotych, a można i kilkanaście tysięcy (szczególnie jeśli wybierzemy np. wózek z limitowanej kolekcji zaprojektowanej przez sławnego projektanta – takie potrafią kosztować tyle, co kilkuletni samochód!).

W wersji niskobudżetowej, ubranek i sprzętów można szukać na portalach aukcyjnych czy wirtualnych tablicach, jak OLX. Całe komplety używanych ubranek można kupić już za ok. 100 zł. Wózki też są kilkukrotnie tańsze.

Co zabrać ze sobą do szpitala - lista

Dokumenty do porodu i wyniki badań:

  • dowód osobisty
  • książeczka ubezpieczeniowa (podstemplowana, aktualna)
  • karta przebiegu ciąży
  • skierowanie do szpitala (nie jest konieczne, ale lepiej mieć je na wszelki wypadek)

Niezbędne wyniki badań:

  • grupa krwi i czynnik Rh
  • przy Rh(-) także wyniki badań na obecność przeciwciał anty RH
  • HBS - badanie na nosicielstwo wirusa żółtaczki wszczepiennej wzw B (zrobione po 32 tygodniu ciąży)
  • WR - robione dwukrotnie - na początku i pod koniec ciąży
  • ostatnie USG
  • ostatnia morfologia i badanie moczu

Wyprawka do szpitala dla mamy: ubrania, obuwie itd.:

  • dwie nocne koszule z bawełny – w tym jedna krótka (do porodu); powinny być rozpinane z przodu jak najgłębiej, co ułatwia karmienie piersią
  • szlafrok
  • kapcie lub klapki
  • ciepłe skarpetki
  • kilka par majtek - mogą być specjalne, jednorazowe albo zwykłe bawełniane (większe, żeby nie uciskały)
  • jednorazowe pieluchy w kształcie podpasek
  • jednorazowa maszynka do golenia (jeśli w szpitalu przeprowadza się zabiegi przygotowawcze)
  • przybory toaletowe, mały ręcznik
  • chusteczki higieniczne
  • gąbka kosmetyczna (do zwilżania i przemywania twarzy)
  • woda w aerozolu do spryskiwania twarzy
  • bawełniana chusteczka lub pielucha (do okładów i ocierania potu)
  • 1–2 biustonosze do karmienia
  • nadmuchiwane kółko pływackie (do siadania w czasie gojenia się krocza)
  • poduszeczka pod główkę dziecka w czasie karmienia
  • ręczny odciągacz pokarmu
  • rozpinana bluza lub sweter

Wyprawka do szpitala dla mamy: środki higieny i kosmetyki

  • duże, chłonne podpaski
  • wkładki laktacyjne
  • płyn do higieny intymnej
  • środek przyspieszający gojenie się krocza
  • ręczniki bawełniane – kąpielowy i mniejszy
  • żel pod prysznic
  • szampon
  • pasta i szczoteczka do zębów
  • dezodorant
  • kremy: do twarzy, rąk i podrażnionych brodawek
  • sztyft do warg
  • przybory do włosów: szczotka, spinki, gumki itp.

Wyprawka do szpitala: rzeczy dla dziecka

  • 15-20 pieluszek tetrowych (lub część tetrowych, a część jednorazowych w najmniejszym rozmiarze)
  • 3 koszulki bawełniane
  • 2 cienkie bawełniane czapeczki
  • 1 czapeczka cieplejsza
  • 3 pajacyki (najlepiej rozpinane w kroku)
  • skarpetki
  • ręcznik kąpielowy z kapturkiem
  • kocyk
  • ubranko na wyjście ze szpitala
  • mydełko dla niemowląt (nieperfumowane)
  • delikatny krem do pielęgnacji pupy
  • jałowe gaziki

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
Przeczytaj artykuł
Światowy Dzień Krwi Pępowinowej 2019
Płód dziecka
Przeczytaj artykuł
Program leczenia porażenia mózgowego komórkami macierzystymi
Dziecko leżące na łóżku
Przeczytaj artykuł
Stres w ciąży - czy szkodzi dziecku i jak silnie wpływa na ciążę? [E-BOOK]
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży
Zmiany w opiece okołoporodowej. Więcej korzyści dla kobiet ciężarnych
Badanie krwi pępowinowej w banku krwi
Jak działa bank krwi pępowinowej i kto może z niego skorzystać?
Pobranie krwi pępowinowej
Jak długo można przechowywać krew pępowinową i co może wyleczyć?
kobieta w ciąży
Wszystko o ciąży - poradnik dla przyszłych rodziców