Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Aknemycin Plus

Spis treści

Reklama

Aknemycin Plus - skład

1 g płynu zawiera 40 mg erytromycyny i 0,25 mg tretynoiny. Preparat zawiera alkohol (etanol).

Reklama

Aknemycin Plus - działanie

Preparat przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego na skórę zawierający antybiotyk w połączeniu z tretynoiną. Erytromycyna jest antybiotykiem z grupy makrolidów, działa na bakterie Gram-dodatnie oraz niektóre bakterie Gram-ujemne, w tym bakterie Propionibacterium acnes, które odgrywają istotną rolę w patogenezie trądziku. Tretynoina należy do leków z grupy retynoidów, wspomaga złuszczanie skóry, działa poprzez pobudzenie proliferacji keratynocytów w skórze, powoduje usunięcie zaskórników i zmniejszenie wielkości gruczołów łojowych. Erytromycyna stosowana miejscowo ulega wchłonięciu do organizmu w niewielkich ilościach, tretynoina wchłania się w 0,5-24%, następnie jest szybko metabolizowana i wydalana z moczem i kałem, nie ulega kumulacji w wątrobie.

Aknemycin Plus - wskazania

Wszystkie postaci trądziku, w tym postaci niezapalne z zaskórnikami i zapalne z grudkami krostkowymi, zwłaszcza u pacjentów z dużym łojotokiem.

Reklama

Aknemycin Plus - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na erytromycynę, tretynoinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostry wyprysk. Trądzik różowaty. Ostre stany zapalne skóry, zwłaszcza w okolicy ust (okołowargowe zapalenie skóry). Ciąża. Kobiety planujące zajście w ciążę.

Reklama

Aknemycin Plus - ostrzeżenia

W początkowym okresie leczenia może nastąpić zaostrzenie zmian trądzikowych z nasileniem odczynu zapalnego - objawy te mają zwykle charakter przemijający, nie stanowi to powodu do przerwania leczenia, można natomiast zmniejszyć okresowo częstość stosowania preparatu. Podczas terapii może wystąpić reakcja nadwrażliwości na światło. Podrażnienie skóry występujące podczas stosowania preparatu może ulec nasileniu na skutek działania promieniowania UV (światło słoneczne, lampy kwarcowe, solarium), promieniowania RTG lub kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie (dotyczy to zwłaszcza osób długo narażonych na działanie światła słonecznego oraz szczególnie wrażliwych na promieniowanie słoneczne). Podczas terapii pacjenci powinni unikać bezpośredniej ekspozycji na promieniowane słoneczne lub inne źródła promieniowania ultrafioletowego (UV) takie jak solaria, lampy opalające lub łóżka opalające. Przed rozpoczęciem terapii należy wyleczyć wszelkie oparzenia słoneczne. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami oraz nie stosować preparatu na okolice warg i nosa. Notowano występowanie rzadkich ciężkich reakcji alergicznych, w tym ostrej uogólnionej osutki krostkowej (AGEP). Jeśli wystąpi reakcja alergiczna, należy odstawić lek i wdrożyć odpowiednie leczenie. Po przerwaniu leczenia objawowego może dojść do nawrotu objawów alergicznych. Lek zawiera 754 mg alkoholu (etanolu) w każdym ml płynu, dlatego może powodować pieczenie uszkodzonej skóry.

Reklama

Aknemycin Plus - ciąża

Lek jest przeciwwskazany do stosowania u kobiet w ciąży oraz u kobiet planujących zajście w ciążę. Jeśli preparat jest stosowany w trakcie ciąży, lub gdy pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania leku, leczenie musi zostać przerwane. Należy zachować szczególną ostrożność w razie konieczności stosowania w okresie karmienia piersią. W celu uniknięcia bezpośredniego kontaktu ze skórą noworodka, w okresie karmienia piersią nie należy stosować preparatu na piersi.

Reklama

Aknemycin Plus - efekty uboczne

Rzadko: zmniejszenie pigmentacji skóry, podrażnienie skóry w postaci zaczerwienienia, pieczenia, suchości i złuszczania. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (alergiczny wyprysk kontaktowy). Częstość nieznana: ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP). W początkowym okresie leczenia może nastąpić zaostrzenie zmian trądzikowych z nasileniem odczynu zapalnego.

Aknemycin Plus - interakcje

Należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków na skórę, ze względu na ryzyko zaostrzenia podrażnień skóry. Podrażnienie skóry występujące podczas stosowania leku może ulec nasileniu na skutek działania promieniowania UV (światło słoneczne, lampy kwarcowe, solarium), promieniowania RTG lub kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie.

Aknemycin Plus - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli: stosować 1-2 razy na dobę na chorobowo zmienioną skórę, po uprzednim oczyszczeniu skóry. Czas leczenia zależy od ogólnego stanu skóry, lecz nie może przekraczać okresu 12 tyg. Sposób podania. Nanieść płyn bezpośrednio na skórę za pomocą dołączonego aplikatora. Jeśli mimo użycia aplikatora dojdzie do kontaktu z palcami, należy dokładnie umyć ręce.

Aknemycin Plus - uwagi

Preparat łatwopalny - przechowywać z dala od ognia oraz nie stosować w pobliżu otwartego płomienia, zapalonego papierosa lub niektórych urządzeń (np. suszarek do włosów). Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Aknemycin
Dalacin T
Zineryt
Isotrexin

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!