Alopexy

Alopexy to preparat przeznaczony na łysienie typu męskiego o umiarkowanym nasileniu. Nie powinny stosować go kobiety, gdyż owłosienie mogłoby się pojawić również poza miejscami stosowania. Poznaj dawkowanie, działanie oraz skutki uboczne preparatu.       

Spis treści

Alopexy - skład

1 ml roztworu zawiera 50 mg minoksydylu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Alopexy - Działanie

Minoksydyl pobudza wzrost keratynocytów oraz wzrost włosów u pewnej grupy pacjentów z łysieniem androgenowym. Po podaniu miejscowym, do krążenia ogólnego dostaje się średnio 1,7% stosowanej dawki. Po przerwaniu podawania miejscowego, około 95% wchłoniętego minoksydylu wydala się w ciągu 4 dni.

Alopexy - wskazania

Łysienie typu męskiego o umiarkowanym nasileniu, u mężczyzn. Uwaga: u kobiet nie zaleca się stosowania minoksydylu z powodu ograniczonej skuteczności i dużej częstości występowania (w 37% przypadkach) nadmiernego owłosienia poza miejscami stosowania.

Alopexy - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zmiany chorobowe lub urazowe owłosionej skóry głowy. Słaba tolerancja leku o stężeniu 2%, bez względu na objawy.

Alopexy - ostrzeżenia

U osób z dermatozą owłosionej skóry głowy jest możliwa zwiększona absorpcja przezskórna minoksydylu. Podczas stosowania roztworu należy zachować ostrożność i regularnie monitorować objawy sugerujące działanie ogólnoustrojowe takie, jak: zmniejszenie ciśnienia tętniczego, tachykardia, oznaki retencji wody lub sodu w organizmie. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami układu krążenia lub z zaburzeniami czynności serca (ryzyko wystąpienia tachykardii, retencji wody lub sodu w organizmie albo zwiększeniu masy ciała). Na początku leczenia oraz regularnie w trakcie terapii należy obserwować pacjenta. Leczenie należy przerwać w przypadku wystąpienia działań ogólnoustrojowych lub ciężkich reakcji skórnych. Minoksydyl nie jest wskazany u osób, u których w wywiadzie rodzinnym nie występuje wypadanie włosów, nagłe i (lub) częściowe wypadanie włosów, wypadanie włosów jest wynikiem porodu lub przyczyna wypadania włosów nie jest znana. Przerwać stosowanie w przypadku wystąpienia: niedociśnienia tętniczego, bólu w klatce piersiowej, szybkiego bicia serca, omdleń lub zawrotów głowy, nagłego niewyjaśnionego zwiększenia masy ciała, opuchnięcia rąk lub stóp lub trwałego zaczerwienienia lub podrażnienia skóry głowy. Minoksydyl należy stosować wyłącznie na zdrową skórę głowy. Nie stosować, kiedy skóra głowy jest czerwona, występuje stan zapalny, infekcja, podrażnienie lub ból oraz w czasie stosowania na skórę głowy innych leków. W razie kontaktu z oczami, roztwór (zwłaszcza z powodu zawartości etanolu) może powodować uczucie pieczenia i podrażnienie. Należy unikać wdychania oparów rozpylanego leku. Przypadkowe połknięcie roztworu może powodować wystąpienie ciężkich działań niepożądanych. U pacjentów występowały zmiany koloru włosów i (lub) ich tekstury. Podczas stosowania leku nie zaleca się przebywania na słońcu. Zawarty w preparacie glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry.

Alopexy - ciąża

Nie zaleca się stosowania u kobiet.

Alopexy - efekty uboczne

Bardzo często: bóle głowy, nadmierne owłosienie (poza miejscem aplikacji). Często: depresja, duszność, kontaktowe zapalenie skóry (z powodu obecności glikolu propylenowego), świąd, stany zapalne skóry, wysypka, postać trądzikopochodna, ból mięśniowo-szkieletowy, miejscowe reakcje w miejscu podania (podrażnienie, łuszczenie się skóry, zapalenie skóry, rumień, suchość skóry, świąd, obrzęki obwodowe, ból). Częstość nieznana: zakażenie ucha, zapalenie ucha zewnętrznego, nieżyt nosa, nadwrażliwość, reakcje alergiczne (w tym obrzęk naczynioruchowy), zapalenie nerwu, uczucie mrowienia, zaburzenia smaku, uczucie pieczenia, zaburzenia widzenia, podrażnienie oka, zawroty głowy, tachykardia, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, niedociśnienie, zapalenie wątroby, uogólniony rumień, łysienie, nierównomierne owłosienie ciała, zmiana tekstury włosów, zmiana koloru włosów, kamica nerkowa, obrzęk twarzy, obrzęk, astenia. Ze względu na zawartość etanolu częste stosowanie na skórę może powodować podrażnienie i suchość skóry.

Alopexy - interakcje

Przezskórne wchłanianie minoksydylu jest zwiększone przez tretynoinę i antralinę jako rezultat zwiększonej przepuszczalności naskórka. Dipropionian betametazonu zwiększa miejscowe stężenie minoksydylu w tkankach i zmniejsza ogólnoustrojowe wchłanianie minoksydylu. Nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia niedociśnienia ortostatycznego u pacjentów przyjmujących leki rozszerzające naczynia o działaniu obwodowym. Wchłanianie minoksydylu po podaniu miejscowym jest ograniczone przez warstwę rogową naskórka. Jednoczesne stosowanie miejscowe leków wpływających na barierę naskórkową może prowadzić do zwiększonego wchłaniania minoksydylu stosowanego miejscowo, dlatego nie zaleca się jednoczesnego stosowania z innymi miejscowo stosowanymi lekami.

Alopexy - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: 1 ml roztworu nanosić na owłosioną skórę głowy, zaczynając od środka leczonej powierzchni, stosować 2 razy na dobę. To dawkowanie należy stosować niezależnie od wielkości leczonej powierzchni. Nie przekraczać dawki 2 ml roztworu na dobę. Włosy i skóra owłosiona głowy powinny być całkowicie suche przed zastosowaniem leku. Nie stosować na inną część ciała. Aby stymulacja wzrostu włosów była widoczna, może być konieczne leczenie przez 2 miesiące. U pacjentów w młodszym wieku, którzy łysieją od krótkiego okresu czasu lub u których łysienie dotyczy niewielkich powierzchni skóry na wierzchołku głowy istnieje duże prawdopodobieństwo, że dobrze zareagują na leczenie. Powrót do początkowego stanu może być obserwowany po 3 lub 4 miesiącach od odstawienia leku. Ze względu na brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania, nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży 65 lat.

Alopexy - uwagi

Jest mało prawdopodobne, aby stosowanie leku wywierało wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex