Alpicort

Alpicort to lek, który należy stosować zewnętrznie. Wskazaniem do stosowania preparatu jest wypadanie włosów w czasie różnorakich dolegliwości, jak: łojotok, łuszczyca, łysienie plackowate, wyprysk łojotokowy czy rozlane wypadanie włosów. Sprawdź działanie, wskazania oraz dawkowanie Alpicortu.    
Spis treści

Alpicort - skład

1 ml płynu zawiera 2 mg prednizolonu i 4 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Alpicort - Działanie

Preparat do stosowania zewnętrznego. Prednizolon jest syntetycznym glikokortykosteroidem o słabym działaniu miejscowym. Kwas salicylowy zwiększa wchłanianie prednizolonu przez skórę, działa keratoplastycznie i antymikrobiotycznie. Prednizolon i kwas salicylowy są metabolizowane w wątrobie i wydalane głównie przez nerki. T0,5 prednizolonu wynosi 12-36 h, kwasu salicylowego 2-4 h.

Alpicort - wskazania

Wypadanie włosów w przebiegu chorób, takich jak: łuszczyca owłosionej skóry głowy, wyprysk łojotokowy, łojotok, łysienie plackowate, rozlane wypadanie włosów, jak również po zakażeniach ogólnoustrojowych.

Alpicort - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niemowlęta i dzieci w wieku poniżej 12 lat. Ospa wietrzna, szczególne schorzenia skóry (gruźlica, kiła) i zapalne reakcje na szczepienia. Grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry. Okołoustne choroby zapalne skóry (objawy podrażnienia skóry wokół ust z zaczerwienieniem i guzkami). Trądzik różowaty. Nie stosować w okolicach błon śluzowych, w jamie ustnej, do lub w okolicy oczu, w okolicy genitaliów oraz względnie wewnętrznie.

Alpicort - ostrzeżenia

Ze względu na zawartość glikolu propylenowego może wystąpić podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość alkoholu izopropylowego, lek może być stosowany wyłącznie zewnętrznie. U dzieci nie wolno przekraczać dobowej dawki 0,2 g kwasu salicylowego (= 50 ml preparatu). Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem.

Alpicort - ciąża

Preparat nie powinien być stosowany w ciąży ze względu na zawartość kwasu salicylowego, z wyjątkiem aplikacji na małe powierzchnie (2). Podczas długotrwałego leczenia glikokortykosteroidami nie można wykluczyć uszkodzenia płodu. Pod koniec ciąży istnieje ryzyko zaniku kory nadnerczy u płodu. Glikokorytkosteroidy przenikają w niewielkich ilościach do mleka matki: do 10 mg na dobę należy dokładnie rozważyć wskazanie do stosowania, przy wyższych dawkach należy zaprzestać karmienia.

Alpicort - efekty uboczne

Rzadko: nadwrażliwość skórna (alergiczny wykwit kontaktowy). Bardzo rzadko może dojść do zmian skórnych (zmniejszenie grubości skóry, poszerzenie małych naczyń krwionośnych, tworzenie się pasemek, trądzik sterydowy, okołoustne zapalenie skóry, nadmierne owłosienie ciała). Ponadto możliwe są krótkotrwałe podrażnienia skóry (np. pieczenie, zaczerwienienie). Długotrwałe stosowanie (ponad 2-3 tyg.) lub stosowanie na duże powierzchnie skóry (cała skóra głowy) oraz stosowanie niezgodnie z przeznaczeniem może być przyczyną działania ogólnoustrojowego kortykosteroidów.

Alpicort - interakcje

Preparat może nasilać działanie innych zewnętrznie stosowanych leków.

Alpicort - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę głowy. Raz na dobę (najlepiej wieczorem) płyn nanosi się za pomocą aplikatora na chorobowo zmienioną skórę głowy, następnie masuje skórę przez 2-3 min. Zabiegi powtarza się do czasu zmniejszenia się objawów chorobowych, po czym preparat stosuje się 2-3 razy w tyg. Czas leczenia nie powinien być dłuższy niż 2-3 tyg. Doświadczenie kliniczne obejmuje okres leczenia do 6 miesięcy. Nie prowadzono badań dotyczących czasu utrzymywania się działania po odstawieniu leku. Lek jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci w wieku 0-12 lat. U dzieci powyżej 12 lat lek nie powinien być stosowany na zbyt dużą powierzchnię ciała i (lub) przez zbyt długi czas.

Alpicort - uwagi

Lek nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex