Antygripin

Spis treści

Antygripin - Skład

1 tabl. musująca zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego, 150 mg kwasu askorbowego i 50 mg kofeiny.

Antygripin - Działanie

Kwas acetylosalicylowy działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i antyagregacyjnie przez hamowanie syntezy prostaglandyn i tromboksanu. Wchłania się prawie całkowicie z przewodu pokarmowego, szybkość procesu zależy od pH treści żołądkowej. Wiąże się z białkami osocza w 50-90%. Jest metabolizowany w wątrobie oraz w innych tkankach i wydalany z moczem w postaci metabolitów (głównie jako kwas salicylurowy) oraz w 10% w postaci niezmienionej. Przenika przez barierę łożyska i do mleka matki. T<sub>0,5</sub> wynosi 2-4 h. Kofeina działa pobudzająco na o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, jest metabolizowana w wątrobie i wydalana w postaci metabolitów z moczem. Przenika przez barierę krew-mózg, przez łożysko i do mleka matki. Kwas askorbowy bierze udział w syntezie kolagenu i substancji międzykomórkowej oraz w procesach oksydoredukcyjnych. Wywiera stymulujący wpływ na procesy odpornościowe organizmu, m.in. przez wpływ na syntezę przeciwciał. Wykazuje właściwości przeciwutleniające. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Wiąże się z białkami osocza w 25%. Jest częściowo metabolizowany do kwasu szczawiowego i wydalany z moczem.

Reklama

Antygripin - Wskazania

Krótkotrwałe leczenie objawów występujących w przebiegu przeziębienia lub grypy, takich jak: gorączka, ból głowy, bóle mięśni i stawów.

Antygripin - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu i salicylany. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Skłonność do krwawień. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (np. w przebiegu cukrzycy, mocznicy). Astma, katar sienny z polipami błony śluzowej nosa, wywołanymi salicylanami lub NLPZ. Niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność serca. Jednoczesne stosowanie metotreksatu w dawce ≥15 mg na tydzień. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci i młodzież do 16 rż. Nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Antygripin - Ostrzeżenia

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z nadwrażliwością na NLPZ lub inne leki stosowane w chorobach reumatoidalnych lub inne substancje alergizujące oraz podczas jednoczesnego podawania leków przeciwzakrzepowych. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie, nadciśnieniem tętniczym, stosujących dietę z małą zawartością sodu lub z niedoborem G-6-PD.

Antygripin - Ciąża

Nie stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Antygripin - Efekty uboczne

Mogą wystąpić: ból brzucha, nudności, wymioty, utajone lub jawne krwawienia z przewodu pokarmowego (fusowate wymioty, smoliste stolce), które mogą być przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza, owrzodzenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy, perforacja; przejściowe zwiększenie aktywności aminotransferaz we krwi, nadmierne pocenie, ból i zawroty głowy, szumy uszne, bezsenność, niepokój, kamica moczowa, kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, napad astmy oskrzelowej Rzadko: reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, odczyny skórne, obrzęk naczynioworuchowy, trombocytopenia i zaburzenia krzepnięcia krwi, wydłużenie czasu krwawienia.

Antygripin - Interakcje

Kwas acetylosalicylowy stosowany jednocześnie z metotreksatem w dawce <15 mg na tydzień nasila toksyczne działanie metotreksatu na szpik kostny (zmniejszenie klirensu nerkowego metotreksatu i wypieranie go z połączeń z białkami). Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych (pochodne kumaryny, heparyna) na skutek wypierania leków z połączeń z białkami oraz ze względu na właściwości antyagregacyjne. Równoczesne stosowanie z NLPZ zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz zaburzeń czynności nerek. Osłabia działanie leków stosowanych w leczeniu dny (sulfinpyrazon, benzbromaron). Zwiększa stężenie digoksyny we krwi. Nasila działanie leków przeciwcukrzycowych (m.in. insulina, pochodne sulfonylomocznika) poprzez wypieranie leków z połączeń z białkami oraz ze względu na właściwości hipoglikemizujące. Osłabia działanie leków moczopędnych poprzez zmniejszenie filtracji kłębuszkowej. Kwas acetylosalicylowy może nasilać działanie ototoksyczne furosemidu. Z glikokortykosteroidami stosowanymi ogólnie (z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego w terapii zastępczej w chorobie Addisona) zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej i wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego; w trakcie kortykoterapii stężenie salicylanów we krwi może być zmniejszone, po zakończeniu przyjmowania glikokortykosteroidów zwiększa się ryzyko przedawkowania salicylanów. Osłabia działanie hipotensyjne inhibitorów ACE w wyniku zmniejszenia filtracji kłębuszkowej. Podczas jednoczesnego stosowania z kwasem walproinowym zwiększa się ryzyko krwawień, a z alkoholem ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Kofeina może nasilać działanie leków pobudzających o.u.n. oraz osłabiać działanie leków uspokajających, nasennych i β-adrenolitycznych. Preparaty zobojętniające zmniejszają wchłanianie preparatu.

Antygripin - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: jednorazowo lub kilka razy na dobę 1-2 tabl., maksymalnie do 5 tabl. na dobę. Tabletkę należy rozpuścić w szklance wody, przyjmować po posiłku.

Antygripin - Uwagi

Pharmindex