Znajdź lek

Antygripin

Spis treści

Działanie

Kwas acetylosalicylowy działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i antyagregacyjnie przez hamowanie syntezy prostaglandyn i tromboksanu. Wchłania się prawie całkowicie z przewodu pokarmowego, szybkość procesu zależy od pH treści żołądkowej. Wiąże się z białkami osocza w 50-90%. Jest metabolizowany w wątrobie oraz w innych tkankach i wydalany z moczem w postaci metabolitów (głównie jako kwas salicylurowy) oraz w 10% w postaci niezmienionej. Przenika przez barierę łożyska i do mleka matki. T0,5 wynosi 2-4 h. Kofeina działa pobudzająco na o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, jest metabolizowana w wątrobie i wydalana w postaci metabolitów z moczem. Przenika przez barierę krew-mózg, przez łożysko i do mleka matki. Kwas askorbowy bierze udział w syntezie kolagenu i substancji międzykomórkowej oraz w procesach oksydoredukcyjnych. Wywiera stymulujący wpływ na procesy odpornościowe organizmu, m.in. przez wpływ na syntezę przeciwciał. Wykazuje właściwości przeciwutleniające. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Wiąże się z białkami osocza w 25%. Jest częściowo metabolizowany do kwasu szczawiowego i wydalany z moczem.

Wskazania

Krótkotrwałe leczenie objawów występujących w przebiegu przeziębienia lub grypy, takich jak: gorączka, ból głowy, bóle mięśni i stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu i salicylany. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Skłonność do krwawień. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (np. w przebiegu cukrzycy, mocznicy). Astma, katar sienny z polipami błony śluzowej nosa, wywołanymi salicylanami lub NLPZ. Niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność serca. Jednoczesne stosowanie metotreksatu w dawce ≥15 mg na tydzień. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci i młodzież do 16 rż. Nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.