Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Aquaclin

Spis treści

Reklama

Aquaclin - skład

1 g żelu zawiera 50 mg nadtlenku benzoilu.

Reklama

Aquaclin - działanie

Preparat przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego. Nadtlenek benzoilu hamuje rozwój beztlenowych bakterii Propionibacterium acnes, będących jedną z przyczyn trądziku pospolitego. Wykazuje także działanie keratolityczne, zmniejsza liczbę zaskórników. Przenika do skóry, gdzie jest metabolizowany do kwasu benzoesowego. Ok. 5% kwasu benzoesowego ulega wchłanianiu ogólnoustrojowemu i jest wydalane w postaci niezmienionej z moczem.

Aquaclin - wskazania

Leczenie różnych postaci trądziku pospolitego (Acne vulgaris).

Reklama

Aquaclin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wyprysk (egzema). Przewlekłe zapalenie skóry. Oparzenie skóry, również wywołane nadmierną ekspozycją na słońce.

Reklama

Aquaclin - ostrzeżenia

Należy chronić oczy, usta i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Nie stosować leku na podrażnioną skórę i otwarte rany. Ostrożnie stosować na wrażliwą skórę (np. na szyi lub na inne wrażliwe miejsca). Unikać ekspozycji na promieniowanie UV (lampy kwarcowe, solaria) i słońce w trakcie leczenia.

Reklama

Aquaclin - ciąża

W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Zachować szczególną ostrożność w okresie karmienia piersią. Nie stosować na okolicę gruczołu sutkowego w przypadku karmienia piersią.

Reklama

Aquaclin - efekty uboczne

W pierwszym tygodniu leczenia mogą pojawić się: przesuszenie lub nadmierne łuszczenie się skóry, zaczerwienienie skóry, uczucie ciepła lub delikatnego kłucia w miejscu aplikacji. Objawy te nie stanowią wskazania do odstawienia leku. W przypadku ich wystąpienia należy zmniejszyć częstość stosowania leku. W przypadku wystąpienia następujących objawów: alergiczne zapalenie kontaktowe lub bolesne podrażnienie skóry, pieczenie skóry, wysypka skórna należy zaprzestać stosowania leku.

Aquaclin - interakcje

Jednoczesne stosowanie preparatu z innymi lekami o działaniu przeciwtrądzikowym do stosowania miejscowego zawierającymi tretynoinę, izotretynoinę, rezorcynę, kwas salicylowy, siarkę, alkohol etylowy na tę samą powierzchnię skóry może nasilać podrażnienie skóry i jej przesuszenie - zaleca się stosowanie tych preparatów o różnych porach dnia. Jednoczesne stosowanie z antybiotykami do stosowania miejscowego (np. klindamycyna, erytromycyna) lub preparatami zawierającymi retinoidy (np. adapalen, tretynoina) prowadzi do osłabienia ich działania.

Aquaclin - dawkowanie

Do stosowania miejscowego na skórę. Dorośli i dzieci >12 lat: po umyciu i osuszeniu skóry, na chorobowo zmienione miejsca nanieść niewielką ilość żelu i delikatnie wetrzeć; stosować raz lub 2 razy na dobę. Nie stosować u dzieci <12 lat.

Aquaclin - uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Preparat może powodować odbarwienie włosów i tkanin.


Podobne leki
Akneroxid
Benzacne
Brevoxyl
Duac

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!