Aquaclin

Reklama

Działanie

Preparat przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego. Nadtlenek benzoilu hamuje rozwój beztlenowych bakterii Propionibacterium acnes, będących jedną z przyczyn trądziku pospolitego. Wykazuje także działanie keratolityczne, zmniejsza liczbę zaskórników. Przenika do skóry, gdzie jest metabolizowany do kwasu benzoesowego. Ok. 5% kwasu benzoesowego ulega wchłanianiu ogólnoustrojowemu i jest wydalane w postaci niezmienionej z moczem.

Wskazania

Leczenie różnych postaci trądziku pospolitego (Acne vulgaris).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wyprysk (egzema). Przewlekłe zapalenie skóry. Oparzenie skóry, również wywołane nadmierną ekspozycją na słońce.

Środki ostrożności

Należy chronić oczy, usta i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Nie stosować leku na podrażnioną skórę i otwarte rany. Ostrożnie stosować na wrażliwą skórę (np. na szyi lub na inne wrażliwe miejsca). Unikać ekspozycji na promieniowanie UV (lampy kwarcowe, solaria) i słońce w trakcie leczenia.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Zachować szczególną ostrożność w okresie karmienia piersią. Nie stosować na okolicę gruczołu sutkowego w przypadku karmienia piersią.

Działania niepożądane

W pierwszym tygodniu leczenia mogą pojawić się: przesuszenie lub nadmierne łuszczenie się skóry, zaczerwienienie skóry, uczucie ciepła lub delikatnego kłucia w miejscu aplikacji. Objawy te nie stanowią wskazania do odstawienia leku. W przypadku ich wystąpienia należy zmniejszyć częstość stosowania leku. W przypadku wystąpienia następujących objawów: alergiczne zapalenie kontaktowe lub bolesne podrażnienie skóry, pieczenie skóry, wysypka skórna należy zaprzestać stosowania leku.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie preparatu z innymi lekami o działaniu przeciwtrądzikowym do stosowania miejscowego zawierającymi tretynoinę, izotretynoinę, rezorcynę, kwas salicylowy, siarkę, alkohol etylowy na tę samą powierzchnię skóry może nasilać podrażnienie skóry i jej przesuszenie - zaleca się stosowanie tych preparatów o różnych porach dnia. Jednoczesne stosowanie z antybiotykami do stosowania miejscowego (np. klindamycyna, erytromycyna) lub preparatami zawierającymi retinoidy (np. adapalen, tretynoina) prowadzi do osłabienia ich działania.

Dawkowanie

Do stosowania miejscowego na skórę. Dorośli i dzieci >12 lat: po umyciu i osuszeniu skóry, na chorobowo zmienione miejsca nanieść niewielką ilość żelu i delikatnie wetrzeć; stosować raz lub 2 razy na dobę. Nie stosować u dzieci <12 lat.

Reklama

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Preparat może powodować odbarwienie włosów i tkanin.

Pharmindex