Znajdź lek

Calcium-Sandoz + Vitamin C

Spis treści

Działanie

Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, wpływającym na utrzymanie równowagi elektrolitowej organizmu oraz prawidłowe funkcjonowanie wielu mechanizmów regulacyjnych. Kwas askorbowy (witamina C) odgrywa ważną rolę w biologicznych procesach oksydo-redukcyjnych oraz w oddychaniu komórkowym. Jest niezbędny w procesach tworzenia kolagenu, tkanki chrzestnej, zębiny, elastyny, odbudowie tkanek i detoksykacji organizmu. Stosowanie dużych dawek witaminy C  okazało się pomocne w profilaktyce i leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych. Około 30% zjonizowanego wapnia jest wchłaniane z przewodu pokarmowego. Kości i zęby zawierają około 99% wapnia znajdującego się w organizmie. Około 50% wapnia całkowitego w surowicy występuje w formie jonowej, 5% w kompleksach z anionami, a 45% związane jest z białkami. Około 20% wapnia jest wydalane w moczu, a 80% z kałem, w którym znajduje się wapń niewchłonięty i wydzielony do żółci i soku trzustkowego. Po podaniu doustnym kwas askorbowy ulega natychmiastowemu wchłonięciu, szerokiej dystrybucji do tkanek organizmu i jest wydalany w moczu.

Wskazania

Zwiększone zapotrzebowanie na wapń i witaminę C: w okresie spadku odporności organizmu, w przebiegu chorób infekcyjnych, w okresie rekonwalescencji. Leczenie następstw niedoborów wapnia i witaminy C. Wspomagająco w leczeniu przeziębień i grypy. U osób palących papierosy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroby i (lub) schorzenia powodujące hiperkalcemię i (lub) hiperkalciurię. Zwapnienie nerek, kamica nerkowa. Niedokrwistość syderoblastyczna, hemochromatoza, wrodzony deficyt krwinkowej G-6-PD.