Differin

Reklama

Działanie

Adapalen jest pochodną kwasu naftalenokarboksylowego o właściwościach zbliżonych do retynoidów. Przez wpływ na zmianę ekspresji genów i syntezę nowego mRNA, wpływa na normalizację procesów keratynizacji i różnicowania naskórka. Upośledza powstawanie mediatorów komórkowych stanu zapalnego. Stosowany na skórę zapobiega powstawaniu zaskórników (otwartych i zamkniętych) oraz redukuje zmiany zapalne (grudki i krosty). Działa silniej przeciwzapalnie niż retynoidy. Praktycznie nie przenika do krwiobiegu po zastosowaniu miejscowym.

Wskazania

Trądzik pospolity - łagodny lub średnio nasilony: trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowo-krostkowy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężki trądzik pospolity lub trądzik obejmujący dużą powierzchnię skóry. Ciąża. Nie stosować na skórę uszkodzoną, opaloną lub z wypryskiem innym niż trądzikowy.

Środki ostrożności

Nie stosować u dzieci <12 lat. W krótkim czasie po rozpoczęciu leczenia może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie i wysuszenie twarzy - w takich przypadkach należy przerwać leczenie na kilka dni aż do ustąpienia objawów. Należy unikać kontaktu preparatów z ustami, oczami i błonami śluzowymi. Podczas leczenia należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i słońce (stosując np. nakrycia głowy i filtry ochronne) oraz nie należy stosować kosmetyków do pielęgnacji skóry trądzikowej lub o działaniu ściągającym. Ze względu na zawartość substancji pomocniczych (krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, żel zawiera glikol propylenowy i parahydroksybenzoesan metylu) mogą wystąpić reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży. Lek można stosować w czasie laktacji; nie stosować na klatce piersiowej u kobiet karmiących piersią, aby uniknąć kontaktu dziecka z lekiem.

Działania niepożądane

Często: sucha skóra, podrażnienie skóry, uczucie pieczenia skóry, rumień. Niezbyt często: kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk z podrażnienia, uczucie dyskomfortu skóry, oparzenie słoneczne, świąd, łuszczenie się skóry, trądzik. Częstość nieznana: ból skóry, obrzęk skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, podrażnienie powiek, rumień powiek, świąd powiek, obrzęk powiek.

Interakcje

Preparatu nie należy stosować jednocześnie z: lekami o podobnym mechanizmie działania, innymi preparatami stosowanymi na skórę zawierającymi retynoidy, innymi preparatami do stosowania na skórę o działaniu drażniącym (preparaty złuszczające, ściągające, ścierająco-czyszczące, alkohole). W przypadku jednoczesnego stosowania z innymi lekami przeciwtrądzikowymi (4% erytromycyną, 1% fosforanem klindamycyny czy 10% nadtlenkiem benzoilu) należy stosować je rano, a preparat - wieczorem.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Niewielką ilość kremu lub żelu nakłada się na skórę, na miejsca objęte trądzikiem, z wyjątkiem okolic oczu i ust oraz fałdów nosowo-policzkowych. Stosować raz na dobę, najlepiej wieczorem. Preparat nanosić 10-15 min po umyciu i osuszeniu skóry ręcznikiem. Jeżeli po 3 mies. nie nastąpi wyleczenie, lekarz powinien podjąć decyzję o dalszym stosowaniu preparatu. Nie stosować u dzieci w wieku < 12 lat.

Reklama

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex