Nowy sklep

już ON-LINE

Fusacid H

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego o skojarzonym działaniu kwasu fusydynowego i hydrokortyzonu. Kwas fusydynowy jest antybiotykiem o silnym działaniu przeciwbakteryjnym na Staphylococcus aureus, Streptococcus spp., Corynebacterinm spp., Neisseria spp. i niektóre gatunki Clostridium spp. Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Kwas fusydynowy może przenikać przez nieuszkodzoną ludzką skórę. Jest wydalany głównie z żółcią, w małej ilości z moczem. Hydrokortyzon po zastosowaniu miejscowym przenika przez skórę, następnie jest intensywnie metabolizowany i szybko wydalany z moczem.

Wskazania

Miejscowe leczenie stanów zapalnych skóry z obecnym lub możliwym zakażeniem bakteryjnym, wywołanym przez bakterie wrażliwe na kwas fusydynowy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas fusydynowy, fusydynian sodu, octan hydrokortyzonu lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Zakażenia wywołane przez oporne na kwas fusydynowy bakterie, zwłaszcza Pseudomomas aeruginosa. Ze względu na zawartość kortykosteroidu preparatu nie należy stosować w leczeniu: bakteryjnych, grzybiczych lub wirusowych zakażeń skóry (np. opryszczka oraz ospa wietrzna), kiłowych lub gruźliczych zmian skórnych, w zapaleniu skóry wokół ust (dermatitisperioralis), w trądziku różowatym, po szczepieniach ochronnych.

Środki ostrożności

Należy unikać długotrwałego stosowania preparatu, szczególnie u dzieci i niemowląt. Może dojść do zahamowania czynności nadnerczy, nawet jeśli nie są stosowane opatrunki okluzyjne. W przypadku długotrwałego miejscowego stosowania steroidów mogą wystąpić zmiany zanikowe skóry na twarzy oraz w mniejszym stopniu na innych częściach ciała. Ostrożnie stosować w pobliżu oczu. Wprowadzenie preparatu do oka może spowodować jaskrę. Stosowanie kwasu fusydynowego miejscowo, szczególnie długotrwałe i wielokrotne, może prowadzić do powstania oporności na lek. Długotrwałe stosowanie preparatu może spowodować rozwój nadkażenia wywołanego niewrażliwymi na kwas fusydynowy drobnoustrojami, w tym grzybami. Nie należy stosować antybiotyków w skojarzeniu z steroidami dłużej niż przez 2 tyg. (lub dłużej niż 7 dni przy braku poprawy klinicznej), ponieważ steroidy mogą maskować rozwój infekcji oraz reakcje nadwrażliwości. Ze względu na zawartość kortykosteroidu, nie zaleca się stosowania preparatu w zanikowym zapaleniu skóry, owrzodzeniach skóry, trądziku, świądzie w okolicy odbytu i narządów płciowych oraz w przypadku obniżonego napięcia żył i ich zwiększonej przepuszczalności. Należy unikać kontaktu preparatu z otwartymi ranami i błonami śluzowymi oraz długotrwałego stosowania na skórę twarzy. Ze względu na zawartość hydrokortyzonu, nie należy stosować preparatu długotrwale u pacjentów z cukrzycą. Zawarte w preparacie butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i potasu sorbinian mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Ponadto butylohydroksyanizol może wywoływać podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży, o ile nie jest to bezwzględnie konieczne, po rozważeniu korzyści do ryzyka. Nie zostało określone bezpieczeństwo stosowania w okresie karmienia piersią. Ekspozycja matki na substancje czynne po podaniu miejscowym produktu jest na tyle mała, że nie przewiduje się ich wpływu na karmione piersią dziecko. Jeśli miejscem aplikacji produktu są sutki, to preparat musi być z nich usunięty przed karmieniem piersią.

Działania niepożądane

Niezbyt często: nasilony wyprysk, świąd, podrażnienie skóry, uczucie pieczenia lub kłucia. Częstość nieznana: reakcje alergiczne, wysypka, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, depigmentacja skóry. Do niepożądanych działań kortykosteroidów należą: atrofia skóry, teleangiektazje i rozstępy skóry (zwłaszcza podczas długotrwałego stosowania), zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, zapalenie skóry wokół ust, kontaktowe zapalenie skóry, depigmentacja oraz zahamowanie czynności kory nadnerczy.

Dawkowanie

Niewielką ilość kremu nanosi się 2 razy na dobę na skórę zmienioną chorobowo, po uprzednim jej oczyszczeniu. Nie stosować dłużej niż 2 tyg.

Uwagi

Pharmindex