Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Hydrocortisonum

Spis treści

Reklama

Hydrocortisonum - skład

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Lek zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

Reklama

Hydrocortisonum - działanie

Syntetyczny kortykosteroid o słabym działaniu przeciwzapalnym. Stosowany miejscowo wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Octan hydrokortyzonu po podaniu na skórę łatwo przenika do warstwy rogowej skóry; do krążenia przenika w minimalnym stopniu. Po podaniu na skórę lek rozmieszcza się w skórze w okolicy miejsca aplikacji. Większość wchłoniętego hydrokortyzonu wiąże się z białkami krwi. Po przeniknięciu do krwi hydrokortyzon jest metabolizowany w wątrobie. Metabolity i niezmieniony hydrokortyzon są wydalane z moczem (dotyczy to hydrokortyzonu znajdującego się w krążeniu ogólnym). Biologiczny T0,5 wynosi 8-12 h.

Reklama

Hydrocortisonum - wskazania

Miejscowe leczenie atopowego zapalenia skóry, liszaja rumieniowatego, rumienia wielopostaciowego, liszaja płaskiego o nasilonym świądzie, łojotokowego zapalenia skóry, różnych postaci wyprysku (zwłaszcza wyprysk zliszajowaciały), łuszczycy owłosionej skóry głowy, łuszczycy zadawnionej, świerzbiączki. Kontynuacja leczenia silnie działającymi glikokortykosteroidami.

Reklama

Hydrocortisonum - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na octan hydrokortyzonu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zakażenia bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Trądzik zwykły. Trądzik różowaty. Atrofia (zanik) skóry. Nowotwory i stany przednowotworowe skóry. Dermatitis perioralis. Nie stosować na zmiany gruźlicze skóry, na otwarte rany i uszkodzoną skórę. Nie stosować we współistniejącej grzybicy układowej.

Reklama

Hydrocortisonum - ostrzeżenia

Nie stosować na zdrową skórę. Ze względu na ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych (w tym zahamowania czynności kory nadnerczy) należy unikać stosowania preparatu na dużą powierzchnię skóry, stosowania w dużych dawkach, a także długotrwałego leczenia. Nie stosować długotrwale u chorych z cukrzycą. W przypadku zakażenia skóry w leczonym miejscu, należy zastosować dodatkowe leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Jeżeli objawy zakażenia nie ustąpią, należy przerwać stosowanie preparatu do czasu wyleczenia zakażenia. Unikać stosowania preparatu na powieki lub na skórę w okolicy powiek, ze względu na ryzyko jaskry lub zaćmy. U osób z jaskrą lub zaćmą może wystąpić nasilenie objawów choroby. Unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone wchłanianie kortykosteroidu przez delikatną skórę i związane z tym zwiększone ryzyko teleangiektazji, dermatitis perioralis, zaników skóry, nawet po krótkim stosowaniu. Unikać stosowania preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym (ceratką, pieluchą), ponieważ opatrunek nasila wchłanianie kortykosteroidu do organizmu. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niebezpieczne z wielu powodów, w tym ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry. Ostrożnie stosować i unikać długotrwałego stosowania u dzieci. U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, łatwiej niż u dorosłych może dojść do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i wystąpienia objawów niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów, w tym zaburzeń wzrostu i rozwoju. Ze względu zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego, preparat może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, preparat może powodować podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu, preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Reklama

Hydrocortisonum - ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Zaleca się stosowanie hydrokortyzonu krótkotrwale i na małe powierzchnie oraz szczególnie ostrożnie w pierwszych 3 miesiącach ciąży. Nie wiadomo, czy stosowane miejscowo kortykosteroidy przenikają do mleka kobiecego. W okresie karmienia piersią preparat należy stosować ostrożnie, krótkotrwale i na małą powierzchnię skóry.

Reklama

Hydrocortisonum - efekty uboczne

W razie długotrwałego stosowania (przez okres dłuższy niż 14 dni), mogą wystąpić działania niepożądane. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: zanikowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, alergia kontaktowa, zapalenie okołooczne (dermatitis periorbicularis), nadmierne owłosienie, opóźnienie gojenia ran i owrzodzeń, wybroczyny, rozstępy, plamica posteroidowa (przebarwienia i odbarwienia skóry), trądzik posteroidowy, dermatitis perioralis, pieczenie, zaczerwienienie, nadmierna suchość. Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: nadkażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe, wtórne zakażenia. Zaburzenia naczyniowe: powierzchowne rozszerzenie naczyń krwionośnych, wybroczyny. Zaburzenia oka: jaskra lub zaćma. Możliwe jest wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych octanu hydrokortyzonu charakterystycznych dla glikokortykosteroidów. Występują one przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania preparatu, stosowania go na dużą powierzchnię skóry, pod opatrunkiem okluzyjnym lub w przypadku stosowania u dzieci. Ogólnoustrojowe objawy niepożądane octanu hydrokortyzonu charakterystyczne dla kortykosteroidów, to m.in. zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga, hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci, hiperglikemia, cukromocz.

Hydrocortisonum - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Niewielką ilość kremu nakładać na chorobowo zmienione miejsce 2 lub 3 razy na dobę. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 3 dni. Jeśli nie ma poprawy po 7 dniach stosowania, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Nie stosować na rozległą powierzchnię skóry bez uprzedniego porozumienia z lekarzem. Pacjent nie powinien stosować preparatu bez porozumienia z lekarzem dłużej niż przez 14 dni. U dzieci poniżej 12 lat nie stosować bez zalecenia lekarza.

Hydrocortisonum - uwagi

Lek nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Celestone - skład i dawkowanie. Jak długo działa?
Depo-Medrol z lidokainą
Depo-Medrol
Pabi-Dexamethason - ulotka, działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!