Ibuvit C

Reklama

Działanie

Kwas askorbowy odgrywa istotną rolę w tworzeniu kolagenu i substancji międzykomórkowej, warunkując właściwy rozwój chrząstki, kości i zębów, prawidłowy przebieg procesu gojenia oraz utrzymanie mechanicznej odporności włosowatych naczyń krwionośnych. Bierze udział w hydroksylacji proliny i lizyny, wytwarzaniu kwasów żółciowych z cholesterolu, metabolizmie żelaza, kwasu foliowego i utlenianiu fenyloalaniny. Witamina C tworzy układy oksydoredukcyjne z glutationem, cytochromem C oraz nukleotydami pirydynowymi i flawinowymi. Kwas askorbowy wykazuje właściwości przeciwutleniające. Hamuje peroksydację lipidów oraz unieczynnia wolne rodniki ponadtlenkowe. Pobudza także syntezę prostacykliny i hamuje wytwarzanie tromboksanu. Kwas askorbowy dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Prawidłowe stężenie we krwi u zdrowych osób wynosi 0,5-1,5 mg/100 ml. Witamina C występuje zarówno w osoczu jak i w komórkach (zwłaszcza w leukocytach i płytkach krwi). Jest obecna praktycznie we wszystkich tkankach organizmu. Najwyższe stężenia osiąga w tkankach gruczołowych, najniższe w mięśniach i w tkance tłuszczowej. Kwas askorbowy metabolizowany jest głównie do szczawianów wydalanych z moczem. Jest wydalany również z żółcią.

Wskazania

Zapobieganie i leczenie stanów niedoboru witaminy C, w przypadkach, kiedy stosowanie odpowiedniej diety nie wystarcza.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Szczawianowa kamica nerkowa. Zaburzenia spichrzania żelaza (talasemia, hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna).

Środki ostrożności

Witamina C spożywana w dużych dawkach może fałszować wyniki niektórych badań laboratoryjnych wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi np. oznaczenia glukozy lub kreatyniny we krwi i moczu.

Ciąża i laktacja

Zalecane dzienne spożycie kwasu askorbowego w okresie ciąży wynosi 80 mg, a w okresie laktacji 100 mg. Nie stwierdzono teratogennego działania witaminy C u ludzi, jednak dawki wyższe niż 5 g mogą wywołać poronienie. Stosowanie dużych dawek witaminy C podczas ciąży może spowodować wystąpienie objawów niedoboru witaminy C u noworodków po porodzie. Kwas askorbowy przenika do mleka ludzkiego, dlatego u dzieci karmionych piersią przez matki przyjmujące odpowiednie ilości witaminy C nie ma konieczności stosowania dodatkowej suplementacji. Należy unikać stosowania dużych dawek witaminy C w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Lek jest dobrze tolerowany. Działania niepożądane dotyczą przypadków stosowania dużych dawek (>1 g/dobę). Stosowanie dużych dawek witaminy C u osób z niedoborem G-6-PD może prowadzić do wystąpienia hemolizy. W przypadku stosowania doustnych dawek dobowych 1 g lub większych, mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. biegunka. Długotrwałe przyjmowanie dużych dawek kwasu askorbowego może być przyczyną rozwoju tolerancji, co po odstawieniu może prowadzić do niedoboru. Kwas askorbowy w dużych dawkach może być przyczyną nadmiernego wydalania kwasu szczawiowego z moczem, krystalizacji moczanów i cytrynianów, co zwiększa ryzyko tworzenia się kamieni w drogach moczowych.

Interakcje

Ze względu na występowanie niezgodności chemicznych, nie podawać jednocześnie z preparatami zawierającymi związki miedzi i żelaza oraz ze środkami o właściwościach utleniających. Stosowanie kwasu askorbowego w dawkach powyżej 200 mg zwiększa wchłanianie z przewodu pokarmowego równocześnie przyjętego żelaza. W przypadku jednoczesnego przyjmowania kwasu askorbowego i kwasu acetylosalicylowego obserwuje się zwiększone wydalanie kwasu askorbowego i zmniejszone wydalanie kwasu acetylosalicylowego. Kwas askorbowy wydłuża T0,5 paracetamolu, zaś stosowany w dawkach większych niż 1 g dziennie może zmniejszać skuteczność działania trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, pochodnych fenotiazyny i antybiotyków aminoglikozydowych. Jednoczesne podawanie kwasu askorbowego i witaminy B12 (cyjanokobalaminy) może być przyczyną zmniejszenia skuteczności cyjanokobalaminy. Podawanie kwasu askorbowego powoduje zwiększenie osoczowego stężenia α-tokoferolu zaś tokoferol wpływa na stężenie kwasu askorbowego. Kwas askorbowy może wpływać na działanie terapeutyczne leków przez zmianę metabolizmu wątrobowego.

Dawkowanie

Doustnie. Młodzież 12-17 lat: 15-20 kropli na dobę. Dzieci 2-11 lat: 10 kropli na dobę. Niemowlęta i dzieci do 2 lat: 5-8 kropli na dobę, dodane do napoju lub pokarmu. U dzieci do 3 lat preparat należy podawać po uzgodnieniu z lekarzem.

Reklama

Uwagi

Kwas askorbowy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex