Imazol

Reklama

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego o szerokim zakresie działania. Klotrymazol wykazuje szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego in vitro i in vivo,obejmujące grzyby skórne, grzyby drożdżopodobne, pleśnie i grzyby dwupostaciowe. Działa na grzyby jako inhibitor syntezy ergosterolu, powodując zaburzenia strukturalne i czynnościowe błony cytoplazmatycznej.

Wskazania

Grzybice skóry wrażliwe na leczenie klotrymazolem (np. grzybice skóry spowodowane przez gatunki z rodzaju Trichophyton, grzyby z rodzaju Candida lub grzyb Malassezia furfur), np. pieluszkowe zapalenie skóry spowodowane przez drożdżaki. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 1 miesiąca.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie stosować na otwarte rany lub błony śluzowe. Butylohydroksyanizol może powodować podrażnienie oczu i błon śluzowych oraz miejscowe podrażnienie skóry (np. kontaktowe zapalenie skóry). Alkohol cetostearylowy i polisorbat 20 mogą wywołać reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). W przypadku wystąpienia uogólnionych lub miejscowych objawów nadwrażliwości lek należy odstawić.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie stosować leku w obszarze piersi.

Działania niepożądane

Niezbyt często: zaczerwienienie skóry, pieczenie, parzenie. W przypadku nadwrażliwości na jeden lub kilka składników leku mogą wystąpić reakcje skórne. U pacjentów z odpowiednimi predyspozycjami, obecność butylohydroksyanizolu i alkoholu cetostearylowego może prowadzić do wystąpienia reakcji nadwrażliwości w postaci podrażnienia skóry, oczu i błon śluzowych. U pacjentów z odpowiednimi predyspozycjami, obecność polisorbatu 20 może prowadzić do wystąpienia zmian skóry, takich jak patologiczne reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Interakcje

Preparat zmniejsza skuteczność działania amfoterycyny i innych antybiotyków polienowych (nystatyny, natamycyny). W przypadku stosowania dezodorantów lub innych kosmetyków w obrębie partii skóry objętych grzybicą, nie można wykluczyć możliwości zmniejszenia skuteczności działania leku.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Smarować niewielką ilością leku partie skóry dotknięte grzybicą 1-2 razy na dobę (rano lub rano i wieczorem). W większości przypadków 1/2 cm pasty wystarcza na pokrycie powierzchni w przybliżeniu równej wielkości dłoni. Nałożyć cienką warstwę pasty i wetrzeć w skórę. Z chwilą ustąpienia ostrych objawów po upływie 7 dni, należy kontynuować leczenie przez następne 3 tygodnie, aby zapobiec nawrotowi zakażenia. W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry złagodzenie objawów powinno nastąpić w ciągu 3 dni, leczenie należy kontynuować przez 7 dni. Jeśli objawy nasilą się lub nie nastąpi poprawa po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Nie ma dostępnych danych o skuteczności ani bezpieczeństwie stosowania u niemowląt w wieku poniżej 1 miesiąca. Dostępne są ograniczone dane na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u osób w wieku podeszłym powyżej 65 lat.

Reklama

Uwagi

Pharmindex