Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗

Klindacin T

Spis treści

Reklama

Klindacin T - skład

1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu klindamycyny. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Reklama

Klindacin T - działanie

Półsyntetyczny antybiotyk z grupy linkozamidów, wykazujący działanie bakteriostatyczne, a w wysokich stężeniach bakteriobójcze. Mechanizm działania polega na blokowaniu biosyntezy białka przez odwracalne wiązanie się z podjednostką 50S rybosomu i zaburzaniu wydłużania łańcucha polipeptydowego. Klindamycyna zmniejsza zawartość wolnych kwasów tłuszczowych na powierzchni skóry. Działa na wiele bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich, w tym na większość szczepów Propionibacterium acnes. Preparat stosowany głównie w leczeniu trądziku pospolitego. Klindamycyna zastosowana na skórę z trądzikiem wnika do treści zaskórników w stężeniu wystarczającym do zniszczenia większości szczepów bakterii Propionibacterium acnes, które są jednym z głównych czynników etiologicznych trądziku pospolitego. Po zastosowaniu preparatów z klindamycyną na skórę z trądzikiem ustępowanie zmian skórnych u większości pacjentów obserwuje się w ciągu 6 tyg. Optymalny wynik leczenia jest widoczny po 8-12 tyg. leczenia.

Reklama

Klindacin T - wskazania

Miejscowe leczenie trądziku pospolitego.

Reklama

Klindacin T - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na klindamycynę, linkomycynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Klindacin T - ostrzeżenia

Preparat przeznaczony jest tylko do stosowania na skórę. W przypadku miejscowego podrażnienia skóry lub objawów świadczących o uczuleniu (świąd, wysypka) należy zaprzestać stosowania preparatu. Unikać kontaktu żelu z oczami, błonami śluzowymi oraz uszkodzoną skórą. W razie przypadkowego kontaktu z żelem miejsca te należy dokładnie przemyć dużą ilością chłodnej wody. Klindamycyna po podaniu doustnym lub pozajelitowym, podobnie jak wiele innych antybiotyków, może powodować rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy. Podczas stosowania na skórę, objawy rzekomobłoniastego zapalenia jelit (m.in. uporczywa, ciężka biegunka) występowały bardzo rzadko. Należy jednak poinformować pacjenta, że jeśli podczas stosowania preparatu wystąpi biegunka, należy go natychmiast odstawić i zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny i podjęcia właściwego leczenia. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie leczenia wankomycyną lub metronidazolem. Preparat po stosowaniu miejscowym praktycznie nie wchłania się do krwi, jednak u pacjentów z zapaleniem jelit, chorobą Crohna, zapaleniem okrężnicy po antybiotykoterapii w wywiadzie należy zachować szczególną ostrożność. Preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Reklama

Klindacin T - ciąża

Ze względu na brak badań, preparat można podawać kobietom w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Preparatu nie należy stosować u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Klindacin T - efekty uboczne

Częstość nieznana: zapalenie mieszków włosowych, ból brzucha, wzdęcia, biegunki, pieczenie, świąd, rumień, nadmierne wysuszenie lub przetłuszczanie się skóry, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry.

Klindacin T - interakcje

Klindamycyna hamuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, dlatego też podawana razem z lekami zmniejszającymi napięcie mięśniowe może potęgować ich działanie. Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania leków zmniejszających napięcie mięśni. Równoczesne stosowanie miejscowe innych preparatów może doprowadzić do wystąpienia skumulowanego efektu drażniącego.

Klindacin T - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci >12 lat: na chorobowo zmienioną skórę, nanieść cienką warstwę żelu 2 razy na dobę - rano i wieczorem. Przeciętny okres leczenia wynosi ok. 4-8 tyg. Dzieci <12 lat: bezpieczeństwo stosowania preparatu nie zostało określone. Sposób podania: żel należy nakładać na oczyszczoną suchą skórę. Po nałożeniu preparatu należy dokładnie umyć ręce.

Klindacin T - uwagi

Ze względu na zawartość glikolu propylenowego lek może powodować podrażnienie skóry. Należy chronić oczy, błony śluzowe oraz skórę uszkodzoną przed kontaktem z preparatem.


Podobne leki
Aknemycin
Dalacin T
Zineryt
Aknemycin Plus

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!