Znajdź lek

Klindacin T

Działanie

Półsyntetyczny antybiotyk z grupy linkozamidów, wykazujący działanie bakteriostatyczne, a w wysokich stężeniach bakteriobójcze. Mechanizm działania polega na blokowaniu syntezy białka przez odwracalne wiązanie się z podjednostką 50S rybosomy i na zaburzaniu wydłużania łańcucha polipeptydowego. Działa na wiele bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich, w tym na większość szczepów Propionibacterium acnes. Ustępowanie zmian skórnych obserwuje się w ciągu 6 tygodni, a optymalny wynik leczenia jest widoczny po 8-12 tygodniach. Wchłanianie leku jest bardzo ograniczone; metabolizm zachodzi w skórze, następnie lek ulega biotransformacji w wątrobie i wydalany jest głównie z żółcią.

Wskazania

Miejscowe leczenie trądziku pospolitego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na klindamycynę, antybiotyki linkozamidowe lub substancje pomocnicze preparatu.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia miejscowego podrażnienia skóry lub objawów uczulenia należy przerwać leczenie. W przypadku wystąpienia biegunki należy przerwać leczenie. Lek należy stosować szczególnie ostrożnie u pacjentów z zapaleniem jelit, chorobą Crohna, wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, zapaleniem okrężnicy po antybiotykoterapii oraz miastenią w wywiadzie.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Rzadko: podrażnienie skóry (pieczenie, świąd, rumień, nadmierne wysuszenie lub przetłuszczanie się skóry, zapalenie mieszków włosowych, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry). Długotrwałe lub powtórne leczenie może spowodować rozwój drobnoustrojów niewrażliwych na lek. W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane (np. ból brzucha, wzdęcia, objawy dyspeptyczne, biegunki, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy).

Interakcje

Klindamycyna może nasilać działanie leków zmniejszających napięcie mięśni. Stosowanie innych preparatów miejscowych może nasilać działanie drażniące.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: cienką warstwę żelu nanosi się na miejsca chorobowo zmienione 2 razy na dobę - rano i wieczorem. Żel należy nakładać na oczyszczoną, suchą skórę. Po nałożeniu żelu należy dokładnie umyć ręce. Przeciętny okres leczenia wynosi 4-8 tyg.

Uwagi

Ze względu na zawartość glikolu propylenowego lek może powodować podrażnienie skóry. Należy chronić oczy, błony śluzowe oraz skórę uszkodzoną przed kontaktem z preparatem.

Pharmindex