Klindacin T

Spis treści

Klindacin T - Skład

1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

Klindacin T - Działanie

Półsyntetyczny antybiotyk z grupy linkozamidów, wykazujący działanie bakteriostatyczne, a w wysokich stężeniach bakteriobójcze. Mechanizm działania polega na blokowaniu syntezy białka przez odwracalne wiązanie się z podjednostką 50S rybosomy i na zaburzaniu wydłużania łańcucha polipeptydowego. Działa na wiele bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich, w tym na większość szczepów <I>Propionibacterium acnes</I>. Ustępowanie zmian skórnych obserwuje się w ciągu 6 tygodni, a optymalny wynik leczenia jest widoczny po 8-12 tygodniach. Wchłanianie leku jest bardzo ograniczone; metabolizm zachodzi w skórze, następnie lek ulega biotransformacji w wątrobie i wydalany jest głównie z żółcią.

Reklama

Klindacin T - Wskazania

Miejscowe leczenie trądziku pospolitego.

Klindacin T - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na klindamycynę, antybiotyki linkozamidowe lub substancje pomocnicze preparatu.

Klindacin T - Ostrzeżenia

W przypadku wystąpienia miejscowego podrażnienia skóry lub objawów uczulenia należy przerwać leczenie. W przypadku wystąpienia biegunki należy przerwać leczenie. Lek należy stosować szczególnie ostrożnie u pacjentów z zapaleniem jelit, chorobą Crohna, wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, zapaleniem okrężnicy po antybiotykoterapii oraz miastenią w wywiadzie.

Klindacin T - Ciąża

W ciąży stosować wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Klindacin T - Efekty uboczne

Rzadko: podrażnienie skóry (pieczenie, świąd, rumień, nadmierne wysuszenie lub przetłuszczanie się skóry, zapalenie mieszków włosowych, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry). Długotrwałe lub powtórne leczenie może spowodować rozwój drobnoustrojów niewrażliwych na lek. W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane (np. ból brzucha, wzdęcia, objawy dyspeptyczne, biegunki, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy).

Klindacin T - Interakcje

Klindamycyna może nasilać działanie leków zmniejszających napięcie mięśni. Stosowanie innych preparatów miejscowych może nasilać działanie drażniące.

Klindacin T - Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: cienką warstwę żelu nanosi się na miejsca chorobowo zmienione 2 razy na dobę - rano i wieczorem. Żel należy nakładać na oczyszczoną, suchą skórę. Po nałożeniu żelu należy dokładnie umyć ręce. Przeciętny okres leczenia wynosi 4-8 tyg.

Klindacin T - Uwagi

Ze względu na zawartość glikolu propylenowego lek może powodować podrażnienie skóry. Należy chronić oczy, błony śluzowe oraz skórę uszkodzoną przed kontaktem z preparatem.

Pharmindex
<-- popup -->