Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Otrivin ALLERGY

Spis treści

Reklama

Otrivin ALLERGY - skład

1 ml roztworu zawiera 2,5 mg fenylefryny i 0,25 mg maleinianu dimetyndenu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy i sorbitol.

Reklama

Otrivin ALLERGY - działanie

Preparat złożony do stosowania miejscowego, połączenie aminy sympatykomimetycznej, zmniejszającej przekrwienie błony śluzowej nosa, z lekiem przeciwhistaminowym. Ułatwia oczyszczanie przewodów nosowych i zmniejsza wydzielanie śluzu, nie zaburzając czynności rzęsek nabłonka jamy nosowej. Fenylefryna obkurcza naczynia krwionośne błony śluzowej małżowin nosowych, działając selektywnie na receptory α1-adrenergiczne. Działanie zmniejszające przekrwienie jam nosowych występuje szybko i jest długotrwałe. Maleinian dimetyndenu, antagonista receptorów histaminowych H1, stosowany w małych dawkach, działa przeciwalergicznie.

Otrivin ALLERGY - wskazania

Leczenie objawów przeziębienia, przekrwienia błony śluzowej nosa, ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, sezonowego (katar sienny) oraz niesezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa. Wspomagająco w ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok oraz w zapaleniu ucha środkowego. Pielęgnacja przed- i pooperacyjna w chirurgii nosa. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Reklama

Otrivin ALLERGY - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na fenylefrynę, maleinian dimetyndenu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO) obecnie lub w ciągu ostatnich 14 dni. Zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Reklama

Otrivin ALLERGY - ostrzeżenia

Lek, tak jak inne sympatykomimetyki, należy stosować ostrożnie u pacjentów wykazujących silną reakcję na substancje adrenergiczne, która objawia się bezsennością, zawrotami głowy, drżeniem, arytmią serca lub zwiększonym ciśnieniem krwi. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami układu krążenia (m. in. chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym), nadczynnością tarczycy, cukrzycą oraz w przypadku niedrożności szyi pęcherza moczowego (występującej np. w rozroście gruczołu krokowego). Ze względu na obecność maleinianu dimetyndenu blokującego receptory H1 lek należy stosować ostrożnie u osób z padaczką. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie błon śluzowych. Jedna dawka zawiera do 5 mikrogramów sorbitolu, będącego źródłem 1,25 mikrogramów fruktozy - nie należy stosować preparatu u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Reklama

Otrivin ALLERGY - ciąża

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży ze względu na możliwość wystąpienia ogólnoustrojowego działania fenylefryny, powodującego obkurczanie naczyń krwionośnych. Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią. Brak odpowiednich danych dotyczących wpływu fenylefryny lub maleinianu dimetyndenu na płodność u człowieka. Na podstawie badań przeprowadzonych na zwierzętach nie ma przesłanek wskazujących na niekorzystny wpływ stosowania maleinianu dimetyndenu na płodność. Brak odpowiednich badań na zwierzętach dotyczących wpływu fenylefryny na płodność.

Reklama

Otrivin ALLERGY - efekty uboczne

Rzadko: dyskomfort w nosie, suchość nosa, krwawienie z nosa, pieczenie w miejscu podania.

Otrivin ALLERGY - interakcje

Fenylefryna jest przeciwwskazana u pacjentów, którzy stosują inhibitory monoaminooksydazy lub stosowali je w ciągu ostatnich 14 dni. Leki obkurczające naczynia krwionośne należy ostrożnie stosować u pacjentów przyjmujących trójpierścieniowe i czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, takie jak leki blokujące receptory β-adrenergiczne, ponieważ jednoczesne stosowanie tych leków może nasilać hipertensyjne działanie fenylefryny.

Otrivin ALLERGY - dawkowanie

Donosowo. Dorośli oraz dzieci powyżej 6 lat: 1-2 aplikacje do każdego otworu nosowego 3-4 razy na dobę; ostatnią dawkę zaleca się przyjmować krótko przed snem. Nie należy stosować preparatu dłużej niż przez 7 kolejnych dni; dłuższe stosowanie lub przyjmowanie zbyt dużych dawek może spowodować tachyfilaksję, a w konsekwencji przekrwienie błony śluzowej nosa i nawrót objawów lub ich nasilenie. Nie należy stosować dawki większej niż zalecana, zwłaszcza u małych dzieci i osób w podeszłym wieku powyżej 65 lat (ryzyko wystąpienia działań ogólnoustrojowych). U dzieci w wieku 6-12 lat stosować lek pod nadzorem dorosłych. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Otrivin ALLERGY - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Ze względów higienicznych opakowanie preparatu powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.


Podobne leki
Betadrin WZF
Sulfarinol
Nasic
Septanazal

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!