ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Oxycort A

Spis treści

Reklama

Oxycort A - skład

1 g maści do oczu zawiera 10 mg oksytetracykliny (w postaci chlorowodorku oksytetracykliny) oraz 10 mg octanu hydrokortyzonu.

Reklama

Oxycort A - działanie

Preparat zawierający hydrokortyzonu octanu - glikokortykosteroid do stosowania miejscowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwwysiękowym i przeciwświądowym oraz oksytetracyklinę - antybiotyk z grupy tetracyklin. Oksytetracyklina wykazuje działanie bakteriostatyczne wobec bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich a także bakterii atypowych (Chlamydia spp. i Mycoplasma spp.). Drobnoustroje oporne na działanie oksytetracykliny to Proteus spp., Pseudomonas spp.

Reklama

Oxycort A - wskazania

Ostre i przewlekłe zakażenia bakteryjne brzegów powiek. Stany zapalne twardówki i tęczówki. Laryngolog może zalecić zastosowanie maści w stanach zapalnych ucha zewnętrznego.

Reklama

Oxycort A - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, tetracykliny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostre zapalenie spojówek, jaskra pierwotna, schorzenia rogówki połączone z ubytkami nabłonka. Choroby wirusowe (opryszczka, ospa wietrzna, wirusowe zapalenie rogówki). Choroby wywołane grzybami lub prątkami gruźlicy.

Reklama

Oxycort A - ostrzeżenia

Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów może prowadzić do zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego i zaćmy podtorebkowej, dlatego po około 10 dniach leczenia należy skontrolować ciśnienie w gałce ocznej oraz przezierność soczewki. W wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów mogą wystąpić zaburzenia widzenia. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów. Długotrwałe miejscowe stosowanie antybiotyków może prowadzić do rozwoju grzybów i bakterii (Pseudomonas sp., Proteus spp.) opornych na antybiotyk zawarty w maści.

Reklama

Oxycort A - ciąża

Lek stosować ostrożnie w ciąży i okresie karmienia piersią, wyłącznie po dokonaniu starannej oceny stosunku korzyści dla matki do ryzyka dla płodu/dziecka. Przepisując lek należy rozważyć zalecenie zaprzestania karmienia piersią.

Reklama

Oxycort A - efekty uboczne

Częstość nieznana: przemijające pieczenie w okolicy oka, łzawienie, zaczerwienienie spojówki oraz niewyraźne widzenie, które może się utrzymywać przez kilka minut po aplikacji maści. Przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek może wystąpić wtórne zakażenie grzybami. Może też wystąpić podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, co w wyjątkowych przypadkach prowadzi do jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego i zaćmy podtorebkowej.

Oxycort A - interakcje

Nie stwierdzono interakcji podczas miejscowego stosowania preparatu. Jeśli preparat jest stosowany jednocześnie z innymi maściami lub kroplami do oczu, należy zachować co najmniej 15-min odstęp pomiędzy podaniem stosowanych leków. Maści do oczu powinny być zawsze zastosowane jako ostatnie. Spodziewane jest, że jednoczesne podawanie inhibitorów CYP3A, w tym preparatów zawierających kobicystat, zwiększy ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Należy unikać łączenia leków, chyba że korzyść przewyższa zwiększone ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem glikokortykosteroidów; w takim przypadku pacjenta należy obserwować w celu wykrycia ogólnoustrojowych działań glikokortykosteroidów.

Oxycort A - dawkowanie

Miejscowo, do oka. Niewielką ilość maści wyciskać bezpośrednio z tuby 1-3 razy na dobę do worka spojówkowego lub na brzegi powiek. W przypadku stanów zapalnych ucha zewnętrznego, lek może być także stosowany miejscowo do ucha. W czasie stosowania maści należy uważać by nie dotykać końcówką tuby do oka, powieki ani żadnej innej powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości tuby.

Oxycort A - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy jednak pamiętać, że bezpośrednio po podaniu preparatu może nastąpić chwilowe zaburzenie widzenia, dlatego należy poinstruować pacjentów, aby do momentu całkowitego ustąpienia tych objawów nie prowadzili pojazdów ani obsługiwali maszyn.


Podobne leki
Dexamytrex
Dicortineff
Maxitrol
Tobradex

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!