Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Polcortolon TC

Spis treści

Reklama

Polcortolon TC - skład

1 g zawiesiny zawiera 23,12 mg chlorowodorku tetracykliny i 0,58 mg acetonidu triamcynolonu.

Reklama

Polcortolon TC - działanie

Preparat złożony zawierający tetracyklinę i triamcynolon. Tetracyklina - antybiotyk o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Triamcynolon - kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym i obkurczającym naczynia krwionośne. Lek działa na bakterie wrażliwe na tetracyklinę, znajdujące się ogniskach zapalnych oraz ogranicza miejscowe procesy zapalne, zmniejsza rumień i świąd. Tetracyklina stosowana na nieuszkodzoną skórę działa miejscowo i praktycznie nie wchłania się do krwi. Triamcynolon stosowany miejscowo może wchłaniać się do krwi (stan zapalny i/lub inne choroby przyspieszają wchłanianie); metabolizowany jest w wątrobie i wydalany przez nerki.

Reklama

Polcortolon TC - wskazania

Miejscowe leczenie stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem wywołanym przez bakterie wrażliwe na tetracykliny, w przebiegu takich chorób jak: alergiczne choroby skóry z wtórnym zakażeniem bakteryjnym; oparzenia i odmrożenia I stopnia; owrzodzenia podudzi.

Reklama

Polcortolon TC - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tetracyklinę, triamcynolon i inne składniki preparatu. Wirusowe, grzybicze lub gruźlicze zakażenia skóry. Trądzik zwykły lub różowaty. Dermatitis perioralis. Nowotwory skóry i stany przedrakowe. Nie należy stosować preparatu w okolicy odbytu i narządów płciowych.

Reklama

Polcortolon TC - ostrzeżenia

Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Należy unikać kontaktu z błonami śluzowymi i chronić oczy przed lekiem; w razie kontaktu aerozolu z oczami należy je przemyć dokładnie wodą. Nie wdychać rozpylanej substancji. Lek należy odstawić jeśli w miejscu aplikacji wystąpi podrażnienie skóry. Szczególnie ostrożnie stosować na skórę twarzy. Preparatu nie należy stosować długotrwale, na dużych powierzchniach skóry, na rany (ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych tetracykliny lub triamcynolonu charakterystyczne dla kortykosteroidów). Nie bandażować powierzchni skóry, na którą naniesiono aerozol i nie stosować pod opatrunkami okluzyjnymi. W trakcie leczenia należy unikać nasłoneczniania lub sztucznego promieniowania UV (np. solarium). Podczas leczenia pacjent powinien uważać, aby nie zarazić się zakaźną chorobą wirusową (np. ospa wietrzna, odra). Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania preparatu u dzieci w wieku powyżej 3 lat (ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych tetracykliny lub triamcynolonu u dzieci jest większe niż u dorosłych ze względu na większy stosunek powierzchni ciała do masy ciała).

Reklama

Polcortolon TC - ciąża

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Reklama

Polcortolon TC - efekty uboczne

Triamcynolon może powodować: pieczenie, świąd, podrażnienie w miejscu aplikacji, nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół ust, macerację skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypkę, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, wtórne zakażenie skóry i zapalenie mieszków włosowych. Podczas długotrwałego stosowania i (lub) na dużych powierzchniach skóry, triamcynolon może wchłaniać się do krwi i wywoływać ogólnoustrojowe objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów. U dzieci mogą wystąpić zaburzenia wzrostu i rozwoju. Preparat stosowany długotrwale na skórę twarzy może powodować zaniki skóry i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Tetracyklina może powodować miejscowe podrażnienie skóry, reakcje alergiczne, wystąpienie fotodermatoz i (lub) namnażanie grzybów lub opornych szczepów bakterii.

Polcortolon TC - interakcje

Podczas leczenia nie należy jednocześnie stosować miejscowo innych preparatów - może to wpływać na stężenia substancji czynnych w miejscu aplikacji preparatu oraz powodować interakcje lub podrażnienie skóry.

Polcortolon TC - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i dzieci powyżej 3 lat: chorobowo zmienione miejsca na skórze spryskiwać strumieniem zawiesiny, trzymając pojemnik pionowo, główką rozpyłową do góry w odległości od 15 cm do 20 cm, przez 1-3 s. Stosować 2-4 razy na dobę w równych odstępach czasowych. Po każdym nałożeniu preparatu, należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Nie należy stosować u dzieci do 3 lat.

Polcortolon TC - uwagi


Podobne leki
Dexapolcort N
Lorinden N
Triacomb

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!