Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Relana

Spis treści

Reklama

Relana - skład

1 tabl. zawiera 200 mg wyciągu suchego z korzenia kozłka lekarskiego (6:1). Preparat zawiera laktozę i etanol. 

Reklama

Relana - działanie

Lek roślinny o działaniu uspokajającym i nasennym, którego skuteczność oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Poprawia fazę latencji i jakość snu. Substancje wchodzące w skład wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego (seskwiterpenoidy, flawonoidy) wywołują prawdopodobnie efekt kliniczny polegający m.in. na interakcji z systemem GABA, agoniźmie receptorów adenozyny A1 i receptorów wiążących 5-HT1A.

Relana - wskazania

Łagodne stany napięcia nerwowego. Okresowe trudności w zasypianiu.

Reklama

Relana - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Pacjenci z rzadko występującą wrodzoną nietolerancją galaktozy, nietolerancją laktozy (typu Lapp), lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować preparatu.

Reklama

Relana - ostrzeżenia

Nie przeprowadzono żadnych badań stwierdzających czy lek może osłabić funkcjonowanie wątroby i nerek, wywołuje inne choroby lub czy wiek pacjenta może być przeciwwskazaniem do stosowania leku. Ze względu na łagodne działanie korzenia kozłka lekarskiego, nie jest on wskazany do stosowania w przypadku zaostrzenia objawów lub w chorobach wymagających kontroli lekarza nad prowadzoną terapią. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 roku życia.

Reklama

Relana - ciąża

Ze względu na brak odpowiednich badań klinicznych nie zaleca stosowania leku podczas ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Reklama

Relana - efekty uboczne

Częstość nieznana: wymioty, skurcze żołądka.

Relana - interakcje

Brak dostatecznych danych dotyczących interakcji farmakologicznych z innymi lekami. Nie odnotowano klinicznie istotnych interakcji z innymi preparatami metabolizowanymi przez CYP2D6, CYP3A4/5, CYP1A2 i CYP2E1. Jednoczesne stosowanie syntetycznych leków uspokajających wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Relana - dawkowanie

Doustnie. Dzieci powyżej 12 lat, dorośli i osoby w podeszłym wieku. Łagodne stany napięcia nerwowego: 1-2 tabl. maksymalnie do 3 razy na dobę. Okresowe trudności w zasypianiu: 2-3 tabl. na 1/2 h - 1 h przed udaniem się na spoczynek. Jeśli jest taka potrzeba, 1-3 tabl. można przyjąć wczesnym wieczorem. Nie przekraczać 10 tabl. na dobę. Sposób podania: tabletkę połykać w całości popijając wodą. Aby uzyskać najlepszy efekt zalecane jest kontynuowanie leczenia przez okres kilku tygodni. Jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują po 2 tyg., należy ponownie ocenić stan pacjenta.

Relana - uwagi

Preparat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.


Podobne leki
Heminevrin
Hova
Valerin Max
Dexdor - skład i działanie. Jaką dawkę stosować?

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!