ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

RelyX™ Luting Cement

Spis treści

Reklama

RelyX™ Luting Cement - skład

RelyX Luting Cement: proszek (16 g); płyn (9 ml); miarka do proszku; 2 bloczki do mieszania
Płyn (9 ml)
Proszek (16 g)

Reklama

RelyX™ Luting Cement - działanie

Modyfikowany żywicą, ręcznie mieszany cement szkło-jonomerowy, przeznaczony do osadzania uzupełnień protetycznych. Proszek zawiera nieprzepuszczalne dla promieni RTG szkło fluoroglinowokrzemowe. Płyn jest światłoczułym, wodnym roztworem zmodyfikowanego kwasu polialkenowego. Cement wykazuje adhezję do tkanek twardych zęba i wydziela jony fluoru. Materiał charakteryzuje niewielka przepuszczalność i zwiększona odporność na złamania. Wymieszany cement ma rzadką konsystencję, nie ciągnie się i nie spływa z narzędzi. Jest samoutwardzalny, posiada podwójny system wiązania.

Reklama

RelyX™ Luting Cement - wskazania

Łączenie metalowo-porcelanowych koron i mostów z tkankami zęba, odbudową z amalgamatów, kompozytów i szkło-jonomerów. Osadzanie metalowych wkładów, nakładów i koron. Cementowanie koron posiadających podbudowę z tlenku cyrkonu lub tlenku glinu. Osadzanie lanych i standardowych wkładów koronowo-korzeniowych. Cementowanie pierścieni ortodontycznych.

Reklama

RelyX™ Luting Cement - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki materiału, w tym żywice akrylowe.

Reklama

RelyX™ Luting Cement - dawkowanie

Usunąć uzupełnienie tymczasowe, dokładnie oczyścić filar mieszaniną pumeksu i wody, wolną od oleju. Wypłukać wodą i osuszyć. W pobliżu miazgi zastosować twardniejący preparat na bazie wodorotlenku wapnia, np. Alkaliner. Dokładnie oczyścić powierzchnie korony, wkładu lub nakładu. Przygotować cement według instrukcji producenta (zalecany stosunek wagowy proszku do płynu wynosi 1,6:1. Wymienione proporcje otrzymuje się pobierając jednakową liczbę miarek oraz kropli płynu. 3 miarki proszku oraz 3 krople płynu wystarczą do osadzenia pojedynczej, typowej korony). Czas pracy: w temp 23st.C przeciętny czas pracy materiałem zmieszanym w zalecanym stosunku wagowym wyn. 2,5 min. od początku mieszania. Wyższa temp. i intensywne mieszanie skracają, a niższa temp. wydłuża czas pracy. Dokładnie wypełnić koronę wymieszanym cementem. Nadmiary można usunąć po minimum 3 min., gdy materiał uzyskał konsystencję wosku. Czas wiązania cementu wyn. 10 min. od momentu osadzenia w jamie ustnej.

Reklama

RelyX™ Luting Cement - uwagi

Nie stosować cementu w przypadku kompozytowych i porcelanowych wkładów/nakładów oraz pełnoceramicznych i pełnokompozytowych koron, które nie posiadają podbudowy cyrkoniowej lub glinowej. Zastosowanie niektórych środków do wstępnego przygotowania zębiny, np. Tubulicid Red, jest przeciwwskazane. Pozostałości tych materiałów mogą wpływać negatywnie na siłę łączenia lub reakcję wiązania cementu. Szczególnie unikać kontaktu z nieutwardzoną żywicą (stosowanie rękawiczek i technik zapobiegających bezpośredniemu dotykania materiału).


Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!