Najzdrowsze miejsce w internecie

Retin A

Spis treści

Retin A - skład

1 g kremu zawiera 0,5 mg tretynoiny.

Retin A - działanie

Lek przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego. Tretynoina (kwas all trans-retynowy) wywołuje głębokie metaboliczne zmiany w nabłonku rogowaciejącym, zwiększa aktywność proliferacyjną komórek nabłonka oraz różnicowanie komórkowe (keratynizację i rogowacenie).

Retin A - wskazania

Leczenie trądziku pospolitego.

Retin A - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tretynoinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nabłoniaki skóry w wywiadzie (również rodzinnym). Ostry wyprysk. Trądzik różowaty. Okołowargowe zapalenie skóry (dermatitis perioralis). W okresie ciąży stosowanie preparatu jest bezwzględnie przeciwwskazane.

Retin A - ostrzeżenia

Objawy podrażnienia skóry (np. rumień, łuszczenie się, świąd, oparzenie słoneczne itp.) do czasu ich ustąpienia, powinny stanowić przeciwwskazanie do rozpoczęcia lub ponownego wdrożenia leczenia preparatem. W przypadku wystąpienia miejscowych ciężkich reakcji skórnych (np.: rumień, obrzęk, świąd, uczucie palenia, parzenia i gorąca, tworzenie się strupów i (lub) łuszczenie się skóry w miejscu podania), zaleca się rzadsze stosowanie preparatu lub przerwanie leczenia. W przypadku występowania ciężkich lub uporczywych podrażnień, należy zaprzestać leczenia preparatem. Skrajne warunki pogodowe, jak wiatr czy zimno, mogą także powodować podrażnienie u pacjentów leczonych preparatem. Ze względu na ryzyko ciężkich podrażnień skóry u pacjentów z wypryskiem preparat należy stosować z największą ostrożnością. Podczas stosowania tretynoiny należy unikać ekspozycji na światło słoneczne, w tym lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe, lub ją zminimalizować. Ze względu na ryzyko ciężkiego podrażnienia skóry, pacjentom z oparzeniami słonecznymi należy zalecać powstrzymanie się od stosowania preparatu, do czasu całkowitego ustąpienia objawów oparzenia słonecznego. Pacjenci, którzy ze względu na charakter wykonywanej pracy narażeni są na znaczną ekspozycję na słońce i (lub) są wrażliwi na promieniowanie słoneczne, powinni zachować szczególną ostrożność. Gdy nie można uniknąć ekspozycji na słońce, zaleca się stosowanie na leczone okolice preparatów chroniących przed promieniowaniem słonecznym i noszenie odzieży ochronnej. Nie rozstrzygnięto ostatecznie, czy tretynoina ma zależne od światła działanie karcynogenne. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, powiekami, nozdrzami, ustami i błonami śluzowymi.

Retin A - ciąża

W okresie ciąży stosowanie preparatu jest bezwzględnie przeciwwskazane. Nie wiadomo czy tretynoina przenika do mleka kobiet karmiących piersią, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania preparatu przez karmiące matki.

Retin A - efekty uboczne

Często występują reakcje miejscowe, takie jak: suchość lub łuszczenie się skóry, uczucie pieczenia, oparzenia, podrażnienie, rumień, świąd, wysypka, przejściowe niedobarwienie skóry lub nadmierna pigmentacja. Wymienione reakcje skórne były zwykle łagodne do umiarkowanych i były ogólnie dobrze tolerowane. Zwykle pojawiały się na początku leczenia i z wyjątkiem suchości lub złuszczania się skóry, które trwały podczas całej kuracji, przeważnie ulegały osłabieniu w czasie leczenia. Rzadziej obserwowane działania niepożądane to: powstawanie pęcherzyków lub strupów na skórze, podrażnienie oczu, obrzęk. Alergia kontaktowa na miejscowo stosowaną tretynoinę jest rzadko spotykana. Stwierdzono zwiększoną wrażliwość na tretynoinę zarówno podczas ekspozycji na słońce jak i na inne źródła promieniowania nadfioletowego.

Retin A - interakcje

Preparat należy stosować ostrożnie razem z: innymi lekami stosowanymi na skórę; lekami silnie wysuszającymi, ścierającymi lub złuszczającymi środkami kosmetycznymi. Pacjenci stosujący środki złuszczające, powinni zaprzestać ich stosowania przed rozpoczęciem leczenia preparatem, a leczenie preparatem rozpocząć, gdy stan skóry będzie prawidłowy. Naprzemienne stosowanie preparatów złuszczających i preparatu, może powodować kontaktowe zapalenie skóry, co może spowodować konieczność zmniejszenia częstości ich stosowania.

Retin A - dawkowanie

Zewnętrznie. Należy oczyścić skórę przed nałożeniem preparatu. Preparat stosować na zmienione chorobowo miejsca na skórze 1 lub 2 razy na dobę. Należy rozprowadzić za pomocą gazowego wacika, waty lub końcami czystych palców wystarczającą ilość kremu tak, by nieznacznie pokryć miejsca zmienione chorobowo. Należy unikać stosowania zbyt dużej ilości preparatu, by jego nadmiar nie dostał się do oczu, kącików nosa i innych miejsc, które nie wymagają leczenia. Początkowo może wystąpić przemijające uczucie parzenia i gorąca. Podczas stosowania preparatu może wystąpić nieznaczny rumień, podobny do łagodnej opalenizny. Stosowanie preparatu, w nadmiernych ilościach lub zbyt często, nie polepsza i nie przyspiesza rezultatów leczenia, może jednak spowodować wyraźne zaczerwienienie, złuszczanie naskórka i uczucie dyskomfortu. Jeśli wystąpią takie objawy niepożądane, stosowanie preparatu należy na kilka dni przerwać. Poprawę obserwuje się zazwyczaj po 6-8 tyg. leczenia. Podczas pierwszych tygodni leczenia może wystąpić zaostrzenie zmian zapalnych, spowodowane działaniem preparatu na niewidoczne uprzednio zaskórniki i grudki znajdujące się w głębszych warstwach skóry. Jeśli wystąpi pożądana reakcja na leczenie, możliwe jest uzyskanie dalszej poprawy, stosując preparat rzadziej. W trakcie leczenia preparatem, można stosować nawilżające kremy i kosmetyki, lecz nie należy nakładać ich na skórę w tym samym czasie. Przed zastosowaniem preparatu, należy dokładnie umyć skórę. Należy unikać środków myjących o działaniu ściągającym. Zaleca się stosowanie łagodnego mydła. Należy powstrzymać się od częstego mycia leczonych okolic - wystarczy 2 razy na dobę. Skórę należy osuszać bez jej wycierania.

Retin A - uwagi

Pharmindex
Podobne leki
leki
Epiduo Forte
leki
Aquaclin
leki
Actaven
leki
Acnatac
leki
Acnelec
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?