Skinoren

Spis treści

Skinoren - skład

1 g kremu zawiera 200 mg; 1 g żelu zawiera 150 mg kwasu azelainowego. Preparaty zawierają kwas benzoesowy i glikol propylenowy.

Skinoren - Działanie

Kwas azelainowy hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes, uważanych za istotne w patogenezie trądziku pospolitego. Zmniejsza frakcję wolnych kwasów tłuszczowych na powierzchni skóry. Hamuje rozrost keratynocytów i normalizuje ich końcowe różnicowanie, przyspiesza zmniejszanie liczby zaskórników. Hamuje również wzrost i nadmierną aktywność nieprawidłowych melanocytów. Po miejscowym zastosowaniu penetruje do wszystkich warstw skóry; do krwioobiegu wchłania się w niewielkim stopniu (ok. 3,6%).

Skinoren - wskazania

Krem: leczenie trądziku pospolitego (Acne vulgaris), przebarwień (chloasma, melasma). Żel: leczenie trądziku grudkowo-krostkowego skóry twarzy o słabym lub średnim nasileniu.

Skinoren - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Skinoren - ostrzeżenia

Typ naskórkowy przebarwień i typ mieszany naskórkowo-skórny łatwo poddają się leczeniu, natomiast postać skórna przebarwień jest oporna na leczenie kwasem azelainowym. Istnieje ryzyko pogorszenia objawów astmy u pacjentów leczonych kwasem azelainowym. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, ustami i błonami śluzowymi. Preparat (krem, żel) zawiera kwas benzoesowy, który może podrażniać skórę, oczy i błony śluzowe oraz glikol propylenowy, który może powodować podrażnienia skóry.

Skinoren - ciąża

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować ostrożnie. Unikać kontaktu noworodka z leczoną skórą.

Skinoren - efekty uboczne

Krem. Bardzo często: świąd, pieczenie, rumień w miejscu podania. Często: łuszczenie skóry, ból, suchość, odbarwienie, podrażnienie w miejscu podania. Niezbyt często: zapalenie łojotokowe skóry, trądzik, odbarwienie skóry, parestezje, zapalenie skóry, uczucie dyskomfortu, obrzęk w miejscu podania. Rzadko: nadwrażliwość, pogorszenie objawów astmy, zapalenie warg, pęcherze, egzema, uczucie ciepła, owrzodzenie w miejscu podania. Żel. Bardzo często: świąd, pieczenie, ból w miejscu podania. Często: suchość, wysypka, parestezje w miejscu podania. Niezbyt często: trądzik, kontaktowe zapalenie skóry, rumień, łuszczenie skóry, uczucie ciepła, odbarwienie skóry w miejscu podania. Rzadko: nadwrażliwość, pogorszenie objawów astmy.

Skinoren - dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę leku nanosić na wcześniej umyte i osuszone chorobowo zmienione miejsca na skórze 2 razy na dobę (rano i wieczorem) i delikatnie wetrzeć. Pasek wyciśniętego z tubki leku o długości około 2,5 cm (około 0,5 g) całkowicie wystarcza na skórę twarzy. W miejscu nałożenia leku nie należy stosować opatrunków okluzyjnych. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry lek stosuje się raz dziennie lub przerywa leczenie do czasu ustąpienia działań niepożądanych. W leczeniu trądziku pospolitego wyraźną poprawę uzyskuje się po około 4 tyg. systematycznego stosowania; optymalny wynik leczenia widoczny jest po kilku mies. (nawet do 12 mies.) regularnego stosowania. W leczeniu przebarwień lek (krem) stosuje się co najmniej przez 3 mies.; najlepszy rezultat osiąga się stosując preparat systematycznie; podczas całego okresu leczenia należy jednocześnie stosować produkty z filtrem UVB i UVA. Dzieci i młodzież (12-18 lat): dostosowanie dawki nie jest konieczne. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci poniżej 12 lat.

Skinoren - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex