Solcogyn

Reklama

Działanie

Po podaniu miejscowym preparatu jony kwasowe oraz produkty redukcji azotanu powodują szybką martwicę tkanki zmienionej patologicznie oraz zatrzymanie jej w miejscu działania preparatu. Po podaniu na nadżerkę rzekomą i obszary transformacji, ektopowy nabłonek cylindryczny, a w przypadku nadżerek szyjki macicy również podnabłonkowy zrąb ulega martwicy. Nabłonek płaski części szyjkowej macicy oraz pochwy praktycznie nie ulega zmianie. Do martwicy dochodzi w ciągu kilku minut i objawia się ona blado-żółtym lub szarym zabarwieniem tkanki. Tkanka martwicza w początkowej fazie pozostaje na swoim miejscu i stanowi warstwę ochronną, która po kilku dniach zostaje zastąpiona nowym nabłonkiem wielowarstwowym płaskim.

Wskazania

Łagodne i powierzchowne zmiany szyjki macicy, takie jak ektopia (erytroplazja, ektropion, nadżerka rzekoma), strefy przekształceń, polipy szyjki macicy, pooperacyjne ziarniniaki (np. po całkowitym usunięciu macicy).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Złośliwe zmiany szyjki macicy, dysplazje komórkowe, leukoplakia.

Środki ostrożności

Nie stosować na obszary, w obrębie których występuje stan zapalny. Unikać kontaktu preparatu z zewnętrznymi narządami płciowymi oraz z nabłonkiem pochwy.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie stosować w ciąży.

Działania niepożądane

W przypadku niewłaściwego zastosowania np. dotknięcia wacikiem nasączonym produktem zewnętrznych narządów płciowych lub błony śluzowej pochwy, może wystąpić pieczenie, ból lub świąd. W przypadku nieprawidłowego podania (np. w zbyt dużej ilości) może wystąpić uszkodzenie tkanek znajdujących się pod błoną śluzową.

Dawkowanie

Przed aplikacją należy nanieść na szyjkę macicy 3% roztwór kwasu octowego - zmiana stanie się bardziej widoczna. Preparat nanosi się miejscowo na powierzchnię szyjki macicy, wyłącznie na zmiany chorobowe, za pomocą wacika nawiniętego na drewniany patyk. Aplikację należy powtórzyć po 1-2 min za pomocą nowego wacika. W przypadku rozległych, głębokich zmian ektopowych ze szczelinami w obrębie błony śluzowej, do których preparat nie może wnikać wystarczająco głęboko, w okresie 4-6 dni po pierwszej kuracji wskazana jest wizyta kontrolna i powtórne wykonanie zabiegu. 4 tyg. po zabiegu pacjentka powinna zgłosić się na badanie kontrolne; jeżeli zmiana nie jest całkowicie wyleczona, preparat należy zastosować ponownie i po kolejnych 4 tyg. przeprowadzić badanie kontrolne.

Reklama

Uwagi

Unikać kontaktu preparatu ze skórą, oczami, ubraniem.

Pharmindex