Nowy sklep

już ON-LINE

Tabex

Działanie

Cytyzyna to alkaloid roślinny (występujący m.in. w nasionach złotokapu), o budowie chemicznej podobnej do nikotyny, wywierający działanie na acetylocholinergiczne receptory nikotynowe. Działanie cytyzyny jest podobne do nikotyny, lecz na ogół słabsze. Cytyzyna konkuruje z nikotyną o te same receptory, a ze względu na silniejsze wiązanie, stopniowo wypiera z nich nikotynę. Ma słabszą od nikotyny zdolność pobudzania receptorów nikotynowych, głównie podtypu α4β2 (jest ich częściowym agonistą) i słabiej niż nikotyna przechodzi do OUN. Uważa się, że w OUN cytyzyna działa na mechanizm powodujący uzależnienie od nikotyny i wpływa na uwalnianie neuroprzekaźników. Zapobiega zależnej od nikotyny pełnej aktywacji mezolimbicznego układu dopaminergicznego i umiarkowanie zwiększa stężenie dopaminy w mózgu, łagodząc tym samym ośrodkowe objawy odstawienia nikotyny. W obwodowym układzie nerwowym cytyzyna pobudza, a następnie poraża zwoje wegetatywne układu nerwowego, powoduje odruchową stymulację oddychania i wydzielanie katecholamin z części rdzeniowej nadnerczy, podnosi ciśnienie krwi i przeciwdziała obwodowym objawom odstawienia nikotyny. Pozwala to na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów abstynencji. Po podaniu doustnym cytyzyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Średnie maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po 0,92 h. Cytyzyna jest w niewielkim stopniu metabolizowana. 64% podanej dawki wydalane jest w postaci niezmienionej z moczem w ciągu 24 h. Średni T0,5 w fazie eliminacji wynosi ok. 4 h. Średni czas przebywania leku w organizmie wynosi ok. 6 h.

Wskazania

Leczenie uzależnienia od nikotyny. Stosowanie preparatu pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny. Końcowym celem stosowania leku jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niestabilna dławica piersiowa. Przebyty niedawno zawał serca. Klinicznie istotne zaburzenia rytmu serca. Niedawno przebyty udar mózgu. Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

Stosowanie preparatu i kontynuacja palenia tytoniu może doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych nikotyny. Preparat należy ostrożnie stosować w przypadku choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, guza chromochłonnego nadnerczy, miażdżycy tętnic i innych chorób naczyń obwodowych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku, nadczynności tarczycy, cukrzycy, niektórych postaci schizofrenii, niewydolności nerek i wątroby. Ze względu na ograniczone doświadczenie kliniczne, nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 18. rż. i pacjentów w podeszłym wieku powyżej 65. rż. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany przez pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane

W badaniach klinicznych najczęściej obserwowano (zwykle w początkowym okresie terapii) działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego: suchość w jamie ustnej (35%), bóle brzucha (głównie w nadbrzuszu) (do 20%), nudności (do 11,5%), wymioty (do 4%), zmiany smaku (do 4%), zaparcie (do 8%), biegunka (2%), wzdęcia (1%), pieczenie języka (1%), zgaga (do 2%), nadmierne ślinienie (<1%). Ponadto mogą wystąpić: zmiana apetytu (głównie zwiększenie) (47%), przyrost masy ciała (21%), rozdrażnienie (36%), ból głowy (do 17%), zawroty głowy (do 4%), uczucie ciężkości głowy (<1%), zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, dziwne sny, koszmary) (do 21%), zmiany nastroju (15%), lęk (11%), trudności w koncentracji (do 6%), osłabienie popędu płciowego (<1%), przyspieszenie akcji serca (do 14%), zwolnienie akcji serca (1%), zwiększenie ciśnienia tętniczego (7%), męczliwość (7%), złe samopoczucie (1%), zmęczenie (<1%), bóle mięśniowe (do 10%), łzawienie (<1%), duszność (<1%), wzmożone odkrztuszanie (<1%), wysypka (2%), wzmożona potliwość (<1%), zmniejszenie elastyczności skóry (<1%), wzrost aktywności aminotransferaz (<1%).

Interakcje

Nie należy stosować preparatu jednocześnie z lekami przeciwgruźliczymi. Brak innych danych klinicznych dotyczących istotnych interakcji.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: od 1. do 3. dnia należy przyjmować 1 tabl. co 2 h (6 tabl. na dobę); od 4. do 12. dnia należy przyjmować 1 tabl. co 2,5 h (5 tabl. na dobę); od 13. do 16. dnia należy przyjmować 1 tabl. co 3 h (4 tabl. na dobę); od 17. do 20. dnia należy przyjmować 1 tabl. co 5 h (3 tabl. na dobę); od 21. do 25. dnia należy przyjmować 1-2 tabl. na dobę. Czas leczenia to 25 dni. Jedno opakowanie preparatu (100 tabl.) wystarcza na pełną terapię. Osoba paląca powinna definitywnie zrezygnować z palenia, najpóźniej 5. dnia po rozpoczęciu leczenia. Osoba, która zrezygnowała z palenia, w żadnym przypadku nie może pozwolić sobie na zapalenie nawet jednego papierosa. Od tego zależy trwałość uzyskanego wyniku leczenia. Jeżeli rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie i po upływie 2 -3 mies. rozpocząć leczenie ponownie.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex