Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Tabex

Spis treści

Reklama

Tabex - skład

1 tabl. powl. zawiera 1,5 mg cytyzyny. Preparat zawiera laktozę.

Reklama

Tabex - działanie

Cytyzyna to alkaloid roślinny (występujący m.in. w nasionach złotokapu), o budowie chemicznej podobnej do nikotyny, wywierający działanie na acetylocholinergiczne receptory nikotynowe. Działanie cytyzyny jest podobne do nikotyny, lecz na ogół słabsze. Cytyzyna konkuruje z nikotyną o te same receptory, a ze względu na silniejsze wiązanie, stopniowo wypiera z nich nikotynę. Ma słabszą od nikotyny zdolność pobudzania receptorów nikotynowych, głównie podtypu α4β2 (jest ich częściowym agonistą) i słabiej niż nikotyna przechodzi do OUN. Uważa się, że w OUN cytyzyna działa na mechanizm powodujący uzależnienie od nikotyny i wpływa na uwalnianie neuroprzekaźników. Zapobiega zależnej od nikotyny pełnej aktywacji mezolimbicznego układu dopaminergicznego i umiarkowanie zwiększa stężenie dopaminy w mózgu, łagodząc tym samym ośrodkowe objawy odstawienia nikotyny. W obwodowym układzie nerwowym cytyzyna pobudza, a następnie poraża zwoje wegetatywne układu nerwowego, powoduje odruchową stymulację oddychania i wydzielanie katecholamin z części rdzeniowej nadnerczy, podnosi ciśnienie krwi i przeciwdziała obwodowym objawom odstawienia nikotyny. Pozwala to na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów abstynencji. Po podaniu doustnym cytyzyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Średnie maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po 0,92 h. Cytyzyna jest w niewielkim stopniu metabolizowana. 64% podanej dawki wydalane jest w postaci niezmienionej z moczem w ciągu 24 h. Średni T0,5 w fazie eliminacji wynosi ok. 4 h. Średni czas przebywania leku w organizmie wynosi ok. 6 h.

Reklama

Tabex - wskazania

Leczenie uzależnienia od nikotyny. Stosowanie preparatu pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny. Końcowym celem stosowania leku jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.

Reklama

Tabex - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niestabilna dławica piersiowa. Przebyty niedawno zawał serca. Klinicznie istotne zaburzenia rytmu serca. Niedawno przebyty udar mózgu. Ciąża i okres karmienia piersią.

Reklama

Tabex - ostrzeżenia

Stosowanie preparatu i kontynuacja palenia tytoniu może doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych nikotyny. Preparat należy ostrożnie stosować w przypadku choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, guza chromochłonnego nadnerczy, miażdżycy tętnic i innych chorób naczyń obwodowych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku, nadczynności tarczycy, cukrzycy, niektórych postaci schizofrenii, niewydolności nerek i wątroby. Ze względu na ograniczone doświadczenie kliniczne, nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 18. rż. i pacjentów w podeszłym wieku powyżej 65. rż. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany przez pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Tabex - ciąża

Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Tabex - efekty uboczne

W badaniach klinicznych najczęściej obserwowano (zwykle w początkowym okresie terapii) działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego: suchość w jamie ustnej (35%), bóle brzucha (głównie w nadbrzuszu) (do 20%), nudności (do 11,5%), wymioty (do 4%), zmiany smaku (do 4%), zaparcie (do 8%), biegunka (2%), wzdęcia (1%), pieczenie języka (1%), zgaga (do 2%), nadmierne ślinienie (<1%). Ponadto mogą wystąpić: zmiana apetytu (głównie zwiększenie) (47%), przyrost masy ciała (21%), rozdrażnienie (36%), ból głowy (do 17%), zawroty głowy (do 4%), uczucie ciężkości głowy (<1%), zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, dziwne sny, koszmary) (do 21%), zmiany nastroju (15%), lęk (11%), trudności w koncentracji (do 6%), osłabienie popędu płciowego (<1%), przyspieszenie akcji serca (do 14%), zwolnienie akcji serca (1%), zwiększenie ciśnienia tętniczego (7%), męczliwość (7%), złe samopoczucie (1%), zmęczenie (<1%), bóle mięśniowe (do 10%), łzawienie (<1%), duszność (<1%), wzmożone odkrztuszanie (<1%), wysypka (2%), wzmożona potliwość (<1%), zmniejszenie elastyczności skóry (<1%), wzrost aktywności aminotransferaz (<1%).

Tabex - interakcje

Nie należy stosować preparatu jednocześnie z lekami przeciwgruźliczymi. Brak innych danych klinicznych dotyczących istotnych interakcji.

Tabex - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: od 1. do 3. dnia należy przyjmować 1 tabl. co 2 h (6 tabl. na dobę); od 4. do 12. dnia należy przyjmować 1 tabl. co 2,5 h (5 tabl. na dobę); od 13. do 16. dnia należy przyjmować 1 tabl. co 3 h (4 tabl. na dobę); od 17. do 20. dnia należy przyjmować 1 tabl. co 5 h (3 tabl. na dobę); od 21. do 25. dnia należy przyjmować 1-2 tabl. na dobę. Czas leczenia to 25 dni. Jedno opakowanie preparatu (100 tabl.) wystarcza na pełną terapię. Osoba paląca powinna definitywnie zrezygnować z palenia, najpóźniej 5. dnia po rozpoczęciu leczenia. Osoba, która zrezygnowała z palenia, w żadnym przypadku nie może pozwolić sobie na zapalenie nawet jednego papierosa. Od tego zależy trwałość uzyskanego wyniku leczenia. Jeżeli rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie i po upływie 2 -3 mies. rozpocząć leczenie ponownie.

Tabex - uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Desmoxan

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!