Tonasen

Reklama

Działanie

Hormon wytwarzany przez komórki szyszynki w dobowym rytmie wydzielania (niskie stężenia w dzień, wysokie - w nocy). Wpływa na regulację biologicznego rytmu dobowego, związanego ze snem i czuwaniem. Biodostępność melatoniny po podaniu doustnym wynosi 3-76%; pokarm zwiększa wchłanianie preparatu. Melatonina jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z moczem. Cmax we krwi jest osiągane w ciągu 0,5-2 h. T0,5 wynosi 30-50 min.

Wskazania

Wspomagająco w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową oraz w celu regulacji rytmu dobowego snu i czuwania u pacjentów niewidomych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na melatoninę lub pozostałe składniki preparatu. Ciąża i okres karmienia piersią. Nie stosować po spożyciu alkoholu.

Środki ostrożności

Nie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub depresją. Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami układu immunologicznego, zaburzeniami hormonalnymi lub padaczką.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak badań, nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Rzadko występują: ból głowy, senność, uczucie dezorientacji, obniżenie temperatury ciała.

Dawkowanie

Doustnie. W zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych: przez 2 dni przed planowanym wylotem na wschód oraz przez 4 dni po przylocie: 1/2 tabl. (tj. 2,5 mg), wieczorem na 30 min przed snem; przy lotach na zachód: 1/2 tabl. (tj. 2,5 mg) na 30 min przed snem przez 4 dni po przylocie na miejsce. W zaburzeniach snu w związku z pracą zmianową: 1 tabl. na dobę, na 1 h przed snem. W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych: 1/2 tabl. (tj. 2,5 mg) na 30 min przed snem.

Reklama

Uwagi

Skuteczność działania leku rozwija się stopniowo, nierzadko po upływie 2 tyg. jego stosowania. Po zastosowaniu preparatu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex