Verrumal

Verrumal to produkt przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę. Wskazaniem jest przede wszystkim obecność brodawek - zwykłych, płaskich oraz stóp. Zadanie preparatu to hamowanie wzrostu komórek brodawek oraz redukowanie rozmnażania się wirusów, które prowadzą do powstawania brodawek.

Spis treści

Verrumal - Skład

1 g płynu na skórę zawiera 100 mg kwasu salicylowego i 5 mg fluorouracylu. Preparat zawiera dimetylosulfotlenek.

Verrumal - Działanie

Preparat do stosowania miejscowego na skórę, działający keratolitycznie oraz hamujący wzrost komórek brodawek, szczególnie tych, które znajdują się w stadium intensywnego wzrostu. Fluorouracyl hamuje także namnażanie wirusów powodujących powstawanie brodawek. Kwas salicylowy działając keratolicznie, ułatwia penetrację fluorouracylu do brodawki. Penetrację fluorouracylu ułatwia też dimetylosulfotlenek (substancja pomocnicza), który działa jak rozpuszczalnik. Stopień wchłaniania fluorouracylu do organizmu po zastosowaniu preparatu na skórę jest znacznie mniejszy niż 0,1%. Po nałożeniu na skórę preparat tworzy zwartą błonę, która działa okluzyjnie umożliwiając penetrację substancji czynnej do głębszych warstw brodawek. Kwas salicylowy przenika łatwo przez skórę, w zależności m.in. od stanu skóry, T<sub>0,5</sub> wynosi 2-3 h.

Reklama

Verrumal - Wskazania

Brodawki zwykłe, brodawki płaskie (młodocianych), brodawki stóp.

Verrumal - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciąża, okres karmienia piersią, kobiety, u których nie można z całą pewnością wykluczyć ciąży. Dzieci poniżej 6 lat. Niewydolność nerek. Jednoczesne stosowanie z brywudyną, sorywudyną i analogami nukleozydów, ponieważ są silnymi inhibitorami enzymu rozkładającego fluorouracyl (dehydrogenazy dihydropirymidyny). Nie stosować na powierzchnię skóry powyżej 25 cm<sup>2</sup> oraz w okolicy oczu i błon śluzowych.

Verrumal - Ostrzeżenia

Leku nie należy stosować w miejscach szczególnie wrażliwych, takich jak okolice ust, nosa i warg. Należy unikać kontaktu preparatu ze skórą otaczającą brodawki (może wystąpić miejscowo pieczenie i nadżerka pozostawiające przemijające zabarwienie). Leczenie należy przerwać, jeżeli na skórze otaczającej brodawkę pojawi się odczyn zapalny. W przypadku leczenia bardzo dużej liczby brodawek może wystąpić nadwrażliwość na światło słoneczne. Zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania preparatu na brodawki na obszarze skóry, który ma cienką warstwę naskórka (nakładać rzadziej i częściej kontrolować leczenie) oraz u pacjentów z zaburzeniami czucia (np. z cukrzycą). W przypadku brodawek z silną skłonnością do rogowacenia, może być czasem korzystne wcześniejsze leczenie kwasem salicylowym w plastrach. U pacjentów leczonych jednocześnie fenytoiną i fluorouracylem, należy regularnie kontrolować stężenie fenytoiny w osoczu. Podczas nanoszenia preparatu należy uważać, aby nie poplamić płynem odzieży lub wyrobów z akrylu (np. wanny z akrylu), ponieważ preparat tworzy plamy, których nie można usunąć. Zawarty w preparacie dimetylusulfotlenek może powodować podrażnienie skóry.

Verrumal - Ciąża

Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią. Nie stosować u kobiet, u których z całą pewnością nie można wykluczyć, że są w ciąży.

Verrumal - Efekty uboczne

Bardzo często: w miejscu podania: rumień, stan zapalny, podrażnienie (w tym pieczenie), ból, świąd. Często: w miejscu podania krwawienie, nadżerka, strup; ból głowy, złuszczanie się skóry. Niezbyt często: suchość oka, świąd oka, nasilone łzawienie, w miejscu podania: zapalenie skóry, obrzęk, owrzodzenie. Wskutek silnego działania zmiękczającego warstwę zrogowaciałą naskórka, mogą wystąpić białawe przebarwienia i złuszczanie się skóry, szczególnie w okolicy brodawek. Ze względu na zawartość kwasu salicylowego w preparacie mogą wystąpić łagodne objawy podrażnienia, jak zapalenie skóry i kontaktowe reakcje alergiczne w postaci świądu, zaczerwienienia i niewielkich pęcherzy, nawet poza miejscem kontaktu preparatu ze skórą.

Verrumal - Interakcje

Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie preparatu z brywudyną, sorywudyną i analogami nukleozydów, ponieważ są silnymi inhibitorami enzymu rozkładającego fluorouracyl (dehydrogenazy dihydropirymidyny); pomiędzy podaniem florouracylu i tych preparatów należy zachować przerwę wynoszącą co najmniej 4 tyg. Podczas jednoczesnego stosowania fluorouracylu z fenytoiną może wystąpić wzrost stężenia fenytoiny w osoczu i objawy zatrucia fenytoiną - należy kontrolować stężenie fenytoiny w osoczu. Po wchłonięciu do organizmu kwas salicylowy może powodować interakcje z metotreksatem i pochodnymi sulfonylomocznika.

Verrumal - Dawkowanie

Zewnętrznie. Preparat nanosi się zazwyczaj 2-3 razy na dobę na każdą brodawkę za pomocą dołączonego pędzelka, w przypadku bardzo małych brodawek można używać wykałaczki lub zaostrzonej zapałki. Leku nie nanosić na zdrową skórę, skórę otaczającą brodawkę można chronić poprzez nałożenie kremu lub maści. W przypadku brodawek okołopaznokciowych i podpaznokciowych, należy zwrócić uwagę, aby nie uległa zniszczeniu macierz paznokcia i preparat nie przedostał się do łożyska paznokcia. Przed każdym zastosowaniem preparatu należy najpierw usunąć powłokę pozostałą po poprzedniej aplikacji. Maksymalna powierzchnia objęta leczeniem nie powinna być większa niż 25 cm<sup>2</sup> powierzchni skóry. <b>Czas stosowania:</b> 6 tyg. Po ustąpieniu zmian chorobowych stosowanie preparatu należy kontynuować przez około tydzień.

Verrumal - Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn. Preparat jest łatwopalny.

Pharmindex
<-- popup -->