Vessel Due F

Spis treści

Vessel Due F - Skład

1 kaps. zawiera 250 LSU sulodeksydu. Lek zawiera parahydroksybenzoesan etylu sodowy i parahydroksybenzoesan propylu sodowy.

Vessel Due F - Działanie

Sulodeksyd wykazuje silne właściwości przeciwzakrzepowe zarówno w obrębie naczyń tętniczych, jak i żylnych. Lek hamuje czynniki krzepnięcia, zwłaszcza aktywowany czynnik X. Ze względu na niewielki stopień reakcji z trombiną praktycznie nie występuje uogólniona reakcja przeciwkrzepliwa. Lek hamuje agregację płytek a także aktywuje układ fibrynolityczny. Sulodeksyd zmniejsza lepkość krwi i normalizuje stężenie lipidów na drodze aktywacji lipazy lipoproteinowej. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 2 h po podaniu, następnie między 4-6 h, ponownie jest wykrywalny we krwi po 12 h od podania, a stężenie utrzymuje się na stałym poziomie przez 48 h. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany głównie przez nerki.

Reklama

Vessel Due F - Wskazania

Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych. Leczenie objawowe pierwotnej i wtórnej przewlekłej niewydolności żylnej. Leczenie owrzodzeń żylnych podudzi jako uzupełnienie terapii miejscowej. Leczenie objawowe przewlekłej obturacyjnej choroby tętnic kończyn dolnych o umiarkowanym nasileniu (II stopień klasyfikacji Fontaine`a). Przedłużona wtórna profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów, którzy zakończyli standardowe leczenie przeciwzakrzepowe (3 do 12 miesięcy) z powodu zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej.

Vessel Due F - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, heparynę lub leki heparynopodobne. Jednoczesne stosowanie heparyny lub doustnych antykoagulantów. Skaza krwotoczna i choroby przebiegające z krwawieniami.

Vessel Due F - Ostrzeżenia

W związku z niewielką toksycznością preparatu nie zaleca się szczególnych środków ostrożności w czasie jego stosowania. Podczas jednoczesnego podawania innych leków przeciwzakrzepowych niezbędna jest jednak regularna kontrola parametrów krzepnięcia krwi. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu etylu sodowego oraz parahydroksybenzoesanu propylu sodowego lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Vessel Due F - Ciąża

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i podczas karmienia piersią. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na płodność.

Vessel Due F - Efekty uboczne

Często: zawroty głowy; ból w nadbrzuszu, biegunka, ból żołądka, nudności; wysypka. Niezbyt często: uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, dyspepsja, wzdęcia, wymioty; ból w miejscu podania, krwiak w miejscu podania (w przypadku preparatu przeznaczonego do wstrzyknięć); ból głowy; wyprysk, rumień, pokrzywka. Bardzo rzadko: krwawienie w obrębie żołądka, obrzęki obwodowe; utrata przytomności. Po wprowadzeniu do obrotu obserwowano bardzo rzadko: niedokrwistość, ból brzucha, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, smołowate stolce, zaburzenia metabolizmu białek osocza krwi, obrzęk i rumień w obrębie genitaliów, zbyt częste miesiączkowanie, obrzęk naczynioruchowy, wybroczyny.

Vessel Due F - Interakcje

Sulodeksyd może nasilać działanie podawanej jednocześnie heparyny i doustnych leków przeciwzakrzepowych.

Vessel Due F - Dawkowanie

<u>Leczenie objawowe pierwotnej i wtórnej przewlekłej niewydolności żylnej:</u> 2 kaps. (500 LSU) 2 razy na dobę między posiłkami. <u>Leczenie owrzodzeń żylnych podudzi jako uzupełnienie terapii miejscowej:</u> 1 ampułka (600 LSU) raz na dobę domięśniowo przez 20 dni, następnie 2 kaps. (500 LSU) 2 razy na dobę między posiłkami przez 30-70 dni. <u>Leczenie objawowe przewlekłej obturacyjnej choroby tętnic kończyn dolnych o umiarkowanym nasileniu (II stopień klasyfikacji Fontaine`a):</u> 1 ampułka (600 LSU) raz na dobę domięśniowo przez 20 dni, następnie 2 kaps. (500 LSU) 2 razy na dobę miedzy posiłkami przez 6 miesięcy. <u>Przedłużona wtórna profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów, którzy zakończyli standardowe leczenie przeciwzakrzepowe (3 do 12 miesięcy) z powodu zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej:</u> 2 kaps. (500 LSU) 2 razy na dobę między posiłkami.

Vessel Due F - Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex