Maraton wymaga długich przygotowań

Słowo "maraton" ma w sobie coś magicznego. To legenda, heroizm, próba sił, test na wytrzymałość. Ktoś, kto przebiegnie 42 kilometry 195 metrów, udowadnia sobie i innym swoją wartość. Bez względu na czas i zajęte miejsce zawsze jest zwycięzcą. Miliony biegaczy amatorów na całym świecie każdego roku mierzą się z tym wyzwaniem, a popularność masowych maratonów wciąż rośnie.

Spis treści

Masowe bieganie maratonu przez amatorów zaczęło się mniej więcej 20-30 lat temu. Przedtem uważano, że dystans ten są w stanie przebiec tylko profesjonalni biegacze, wytrenowani i obdarzeni wyjątkową kondycją. Start w maratonie niezawodowca nie przychodził nikomu do głowy. Obecnie wiemy już, że do pokonania maratonu nie trzeba być biegaczem z wieloletnim doświadczeniem. Ale nie ma też złudzeń, że nikomu nie uda się tego zrobić bez dłuższego przygotowania. Osoby, które myślą, że od zera są w stanie w miesiąc czy dwa przygotować się do przebiegnięcia tego dystansu, są w błędzie. Czeka je wielki ból nóg i ogromne, graniczące z wyczerpaniem zmęczenie. Nie dość, że nie ukończą maratonu, to mogą się narazić na poważne kontuzje oraz ciężkie schorzenia organizmu.

Czytaj też: I Ty możesz przebiec maraton!

Zobacz: Ruszaj po zdrowie, czyli 7 zalet biegania

Wyzwanie dla organizmu

Wbrew pozorom maraton na poziomie amatorskim jest nie aż tak trudnym zadaniem pod względem wydolnościowym. Biegnie się dość daleko od maksymalnych możliwości tlenowych. Oddech jest więc dość spokojny, a płuca pracują bez większego wysiłku. Wielkim wyzwaniem jest za to wytrzymałość mięśni i układu kostno-szkieletowego, narażonych na urazy wskutek wielogodzinnego odbijania się biegacza od podłoża. A kolejne to wyzwania energetyczne oraz związane z utratą wody i minerałów, które mogą doprowadzić do skrajnego wyczerpania, a czasem wręcz zagrożenia zdrowia i życia.

Reklama

Nie każdy może być maratończykiem

"Lekarz musi uświadomić osobie, która ma zamiar przebiec maraton, że może się to wiązać z bardzo długim okresem przygotowań, że mogą w tym okresie wystąpić różne problemy zdrowotne i że niekoniecznie każdy jest stworzony do tego, żeby przebiec maraton. Tak naprawdę to pewne uwarunkowania konstytucjonalne naszego organizmu, związane z ilością włókien czerwonych i białych w obrębie naszych mięśni, definiują - niezależnie od naszej woli i chęci - czy będziemy w stanie biegać długie dystanse" - mówi Grzegorz Sobieraj, ortopeda i lekarz sportowy ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.

Czytaj: Biegaj krócej, żyj dłużej - nowe, zaskakujące badania!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!