Reklama
Narkotyki to substancje psychoaktywne, które oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy powodując wiele zaburzeń. Bez względu na pochodzenie – naturalne czy syntetyczne uzależniają w takim samym stopniu i działają destrukcyjnie na funkcjonowanie organizmu.
Narkotyki dzielone są często na narkotyki miękkie i twarde. Podział ten choć nie do końca sprecyzowany został dokonany na podstawie siły uzależnienia od substancji oraz zmian jakie następują po jego stosowaniu.
To rozróżnienie jest często łudzące, gdyż uznanie narkotyku za miękki nie czyni go mniej niebezpiecznym dla zdrowia. Ponadto taka klasyfikacja może być niebezpieczna dla uzależnionego, który może nie zdawać sobie sprawy z niebezpieczeństwa przyjmowania miękkiego narkotyku.
Za narkotyki miękkie uznaje się:
Natomiast narkotyki twarde to:
Należy pamiętać, że każdy z wyżej wymienionych narkotyków jest uzależniający
i niebezpieczny dla zdrowia i życia.
Po narkotyki sięgają najczęściej młodzi ludzie. Może być to wynikiem poszukiwania nowych doznań lub po prostu wpływ rówieśników. Zdarza się jednak, iż do substancje psychoaktywne sięgają osoby dorosłe, które nie radzą sobie z presja otoczenia, wymaganiami w pracy lub
w domu. Jak zatem rozpoznać czy bliska nam osoba bierze narkotyki?
Najważniejsze aby uważnie obserwować osobę podejrzewaną o branie narkotyków. Można zauważyć wiele osobliwych symptomów narkomanii. Podejrzenia warto sprawdzić przy wykorzystując test na narkotyki.
Test na narkotyki pozwala wykluczyć lub potwierdzić obawy. Konieczne jest jednak jego dopasowanie do substancji, która ma zostać wykryta. Tej informacji dostarczą źrenice, które reagują na obecność substancji odurzającej:
W aptekach dostępne są szybkie, jednorazowe testy do wykonania w domu. Najczęściej potrzebna jest próbka moczu lub śliny. Większość narkotyków można wykryć po 1-2 godzin, a ich obecność utrzymuje się w organizmie nawet do 72 godzin. Należy pamiętać o sprawdzeniu ważności testu, gdyż przeterminowany może być niemiarodajny.
Jeśli test okaże się pozytywny należy jak najszybciej skonsultować się z ośrodkiem leczenia uzależnień, aby pomóc osobie zażywającej narkotyki wyjść z nałogu. W początkowych stadiach może wystarczyć kilka konsultacji ze specjalistą, natomiast w bardziej zaawansowanych konieczne jest leczenie odwykowe.
W tym czasie bardzo ważne jest wsparcie bliskich, aby osoba uzależniona miała siłę do walki z narkotykami.
Wszystkie narkotyki – te z mniejszym potencjałem uzależniającym i silnie uzależniające powodują zmiany w organizmie.
Marihuana oprócz szkodliwego działania narkotycznego ma również właściwości lecznicze, które wykorzystywane są od lat. Chociaż wciąż medyczna marihuana budzi wiele kontrowersji coraz więcej krajów legalizuje ją jako lek:
Dzięki tym właściwościom lecznicza marihuana wykorzystywana jest jako lek na:
Medyczna marihuana w Polsce dostępna jest na receptę wystawioną przez specjalistę, a leki wytwarzane są przez farmaceutów.