To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Jak wygląda atak padaczki alkoholowej i kiedy następuje?

Padaczka alkoholowa pojawia się u osób, które w sposób drastyczny odstawiły alkohol lub w dużym stopniu ograniczyły jego spożycie. Spadek poziomu alkoholu pobudza neurony i wywołuje drgawki oraz inne objawy padaczki. Jak można leczyć tego typu zaburzenie?
Padaczka alkoholowa – co podać po ataku?
123RF
W skrócie
 • Padaczka alkoholowa to jeden z elementów zespołu abstynencyjnego, czyli zmian w organizmie po odstawieniu alkoholu. Dotyka ona osoby, które nadużywały alkoholu i gwałtownie zaprzestały picia.
 • Głównymi objawami tego typu padaczki są drgawki, napięcie mięśni, rozszerzone źrenice, skoki ciśnienia krwi lub zimne poty. To typowe objawy dla klasycznej epilepsji.
 • Główną metodą leczenia padaczki alkoholowej jest rozpoczęcie leczenia odwykowego i walka z nałogiem. W terapii stosowane są także leki przeciwpadaczkowe, ale zawsze wymaga to konsultacji z lekarzem.
Spis treści

Reklama

Co to jest padaczka alkoholowa?

Padaczka alkoholowa pojawia się u osób uzależnionych od alkoholu w okresie abstynencji. Przybiera formę napadów drgawkowych, które wyglądem przypominają napad klasycznej padaczki.

Kiedy występuje padaczka alkoholowa? U osób, które są uzależnione od alkoholu i piją go nagminnie padaczka pojawia się w okresie odstawienia alkoholu.

W niektórych przypadkach pojawia się także w czasie dość drastycznego ograniczenia spożycia. Drgawki najczęściej pojawiają się w okresie od kilku godzin do tygodnia od przerwania przyjmowania alkoholu. 

Odpowiedź na pytanie, co to padaczka alkoholowa jest zatem prosta – to powikłanie zespołu abstynencyjnego u osób, które w sposób drastyczny zerwały z nałogiem lub w dużym stopniu ograniczyły picie alkoholu.

Spadek poziomu alkoholu we krwi pobudza neurony, co skutkuje drgawkami i inicjuje padaczkę. 

Na zespół odstawienny w chorobie alkoholowej składa się kilka czynników:

 • zmiany neurologiczne, które wywołał alkohol,

 • zbyt duże nawodnienie mózgu,

 • zachwiana gospodarka wodno-elektrolitowa,

 • zbyt mała ilość snu,

 • nagły spadek alkoholu we krwi.

Nagłe odstawienie alkoholu powoduje, iż próg drgawkowy ulega znacznemu obniżeniu i pojawiają się napady, przypominające drgawki epileptyczne. Czynnikami sprzyjającymi mogą być także uwarunkowania genetyczne, współistnienie niektórych chorób metabolicznych lub choroby zakaźne.

Rodzaje padaczki alkoholowej i długość trwania ataku uzależnione są od indywidualnych predyspozycji. U niektórych osób ten rodzaj padaczki pojawia się dopiero po całkowitym odstawieniu alkoholu i zaprzestaniu picia, u innych już po niewielkim ograniczeniu spożycia alkoholu. 

Reklama

Objawy padaczki alkoholowej 

Jak wygląda padaczka alkoholowa? Swoim przebiegiem przypomina objawy klasycznej padaczki.

Pierwsze objawy padaczki alkoholowej to z reguły upadek w niespodziewanym momencie, drgawki i utrata świadomości. W pierwszym etapie może dojść także do przygryzienia języka. 

Jakie są objawy padaczki alkoholowej? Oto najważniejsze:

 • napięcie mięśni twarzy, 

 • drżenie rąk i nóg,

 • przyspieszona akcja serca, 

 • arytmia,

 • zimne poty, 

 • rozszerzone źrenice,

 • nudności,

 • wymioty,

 • biegunka,

 • suchość w jamie ustnej,

 • nadpobudliwość lub odczuwanie lęku,

 • skoki ciśnienia krwi,

 • zaburzenia snu,

 • koszmary nocne, 

 • częste budzenie się podczas snu,

 • stany depresyjne.

U niektórych osób podczas padaczki alkoholowej pojawia się agresja, irytacja i zbytnia wrażliwość. U osób dotkniętych tym rodzajem padaczki raczej nie pojawiają się wcześniejsze sygnały, które sygnalizowały zbliżający się napad drgawkowy. Najczęściej cała sytuacja pojawia się nagle i niespodziewanie. 

Większość objawów pojawia się najczęściej po kilku dniach od odstawienia alkoholu lub drastycznego zmniejszenia spożycia. Objawy mogą ustąpić samoistnie, ale tylko pod warunkiem całkowitego zaprzestania picia alkoholu.

Podstawą sukcesu jest wytrwanie w abstynencji. 

Atak padaczki alkoholowej  

Atak padaczki alkoholowej przypomina atak zwykłej padaczki, ale jest ściśle związany z uzależnieniem od alkoholu.

W trakcie ataku najczęściej dochodzi do upadku i omdlenia. Pojawiają się drgawki, napięcia kończyn górnych i dolnych oraz napięcia mięśni twarzy. W trakcie takiego napadu bardzo często dochodzi do nieświadomego oddania moczu lub stolca. Chory potrafi także przygryźć swój język. 

Jak wygląda pierwsza pomoc przy padaczce alkoholowej? Głównym celem działania jest przede wszystkim zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa.

Po upadku trzeba natychmiast przytrzymać głowę chorego, aby w ten sposób zapobiec jej urazom. W tym celu należy objąć ją dłońmi, ale nie podnosić do góry. Lekarze nie zalecają także układania pod głową poduszek lub innych przedmiotów.

Drgawki zwykle ustępują po kilku minutach. Dopiero wtedy można chorego ułożyć w pozycji bocznej, która zapobiega zakrztuszeniu lub zachłyśnięciu.

Warto okryć kocem taką osobę i pozwolić jej na odpoczynek. W tym stanie nie wolno podawać nic do picia ani jedzenia.

Co robić przy padaczce alkoholowej, aby nie zaszkodzić choremu? Nie wolno powstrzymywać na siłę drgawek, a jest to częsty pierwszy odruch osoby udzielającej pomocy.

Nie należy w żaden sposób krępować ciała, nie podawać nic do rąk ani ust. Należy zachować spokój i chronić osobę z padaczką przed mechanicznymi urazami. Warto posiadać podstawową wiedzę, jak ratować przy padaczce alkoholowej, aby zabezpieczyć chorego przed uszkodzeniem ciała.

Reklama

Samopoczucie po padaczce alkoholowej  

Co robić po ataku padaczki?  Przede wszystkim należy sprawdzić, jak czuje się chory. Ważne, aby swobodnie oddychał i był w kontakcie słownym.

Jeśli bezpośrednio po ataku chory czuje się dobrze nie ma potrzeby wzywania pogotowia. Nie oznacza to jednak zbagatelizowania problemu. Najpóźniej po kilku dniach należy udać się do lekarza, aby przeprowadzić dodatkowe badania. 

W czasie ataku drgawki mogą mieć różny stopień nasilenia. Natężenie objawów ma istotny wpływ na samopoczucie po padaczce alkoholowej.

Ta choroba nie ma z reguły charakteru stałego, ale u wielu osób może występować przez dłuższy czas, a wtedy wymaga już specjalistycznej opieki. 

Co podać po ataku padaczki alkoholowej? Tak naprawdę, bezpośrednio po ataku chory wymaga tylko odpoczynku i spokoju. Warto przenieść go w bezpieczne miejsce.

Po pewnym czasie można uzupełnić elektrolity i zdecydować o konsultacji medycznej. Lekarze zabraniają podawania jakichkolwiek leków na własna rękę. 

Reklama

Nawroty padaczki alkoholowej 

Ataki padaczkowe w niektórych przypadkach pojawiają się regularnie jako napady drgawkowe w okresie zespołu abstynencyjnego. Ich głównym podłożem nie są zaburzenia w biochemii mózgu, ale tylko takie, które wynikają z odstawienia alkoholu.

Objawy towarzyszące padaczce alkoholowej mogą utrzymywać się nawet przez kilkanaście dni, ale sam napad drgawek trwa zazwyczaj kilka minut. 

Nawroty padaczki alkoholowej pojawiają się przy dość silnym uzależnieniu i całkowitym odstawieniu alkoholu. Wytrwanie w abstynencji daje szanse, iż atak padaczki już się nie powtórzy.

Często ponownie sięgnięcie po alkohol, nawet w niewielkiej ilości powoduje nawrót padaczkowy. Częstotliwość padaczki alkoholowej jest bardzo indywidualna, a sam atak może nastąpić już po 48 godzinach od przyjęcia ostatniej dawki alkoholu. Podjęcie leczenia pod okiem specjalisty i abstynencja dają szansę na drastyczny spadek nawrotów padaczki. 

Reklama

Skutki padaczki alkoholowej

Czy padaczka alkoholowa jest groźna? Tak, ponieważ nieleczona może być wstępem do rozwoju klasycznej padaczki. Choroba alkoholowa wywołuje urazy mózgu i jego uszkodzenia na skutek działania substancji toksycznych w dużych ilościach.

Skutki padaczki alkoholowej mogą być bardzo groźne dla organizmu. Niebezpieczeństwo tej choroby polega głównie na tym, że może bardzo szybko rozwinąć się w epilepsję. Przyczyną takiego stanu jest nieprawidłowa praca układu nerwowego, a ataki pojawiają się niezależnie od tego, czy dana osoba pije, czy nie.

Czy padaczka alkoholowa jest śmiertelna? Z medycznego punktu widzenia padaczka alkoholowa może wywołać śmierć. Główną przyczyną są powikłania, które występują po zakończeniu napadu drgawkowego. Często dochodzi do niedotlenienia czy niewydolności serca, które są przyczyną śmierci mózgu.

Śmierć przy padaczce alkoholowej nie zdarza się często, dotyczy bowiem do 2% chorych. Dość duże zagrożenie dla życia stanowią ataki, które następują jeden po drugim. W tych sytuacjach chory nie odzyskuje przytomności pomiędzy atakami i stwarza to duże niebezpieczeństwo dla życia. 

Reklama

Czy padaczka alkoholowa jest uleczalna?  

Padaczka alkoholowa jest uleczalna, ale wymaga to poddaniu się specjalistycznej opiece medycznej. 

Jak leczyć padaczkę alkoholową? Podstawą wszelkich działań i jednocześnie początkiem walki z choroba jest terapia odwykowa i zaprzestanie picia alkoholu. 

Każdy powrót do picia, nawet niewielkiej ilości alkoholu może wywołać nawrót padaczki. Lekarze zalecają w pierwszej kolejności detoks alkoholowy, który ma ułatwić pacjentowi walkę z chorobą.

Ogromne znaczenie ma całkowite odtrucie organizmu chorego. 

Leczenie padaczki alkoholowej wymaga szczegółowej diagnostyki, a przede wszystkim wykonania tomografii komputerowej. Pacjent musi otrzymać jasną informację, iż konieczna jest całkowita abstynencja.

Niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą wchodzić w groźne interakcje z alkoholem, a to najczęściej doprowadza do ciężkich niepożądanych objawów.

Leczenie padaczki alkoholowej powinno rozpocząć się od leczenia odwykowego. Ten rodzaj padaczki nie jest chorobą trwałą, jeśli pacjent rozpoczyna abstynencję. W takich przypadkach napady ustępują już po kilkunastu dniach. 

Leki na padaczkę alkoholową  

Podstawą leczenia padaczki jest usunięcie głównej przyczyny choroby, czyli alkoholu. Leki na padaczkę alkoholową stosowane są przy tego rodzaju zaburzeniach, ale najczęściej są to klasyczne leki przeciwpadaczkowe, które nie są tak skuteczne, jak przy klasycznej epilepsji. 

Tabletki na padaczkę alkoholową to przede wszystkim leki przeciwdrgawkowe i przeciwpadaczkowe. Leki te dzielą się na 3 rodzaje:

 • leki I generacji, które zawierają fenobarbital czy prymidon,

 • leki II generacji, które zawierają benzodiazepiny lub walproiniany,

 • leki III generacji, które zawierają wigabatrynę, zonisamid czy felbamat.

Tego typu leki mają za zadanie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się impulsów lub przywracać równowagę pomiędzy neuroprzekaźnikami.

Każdy lek powinien być indywidualnie dobrany do pacjenta. Podstawą leczenia padaczki alkoholowej jest jednak leczenie i walka z nałogiem.

Leki przeciwpadaczkowe mogą wspomagać proces, ale nie wykazują takiego działania, jak przy padaczce późnej. 

Leki na padaczkę alkoholową bez recepty mają za zadanie obniżyć aktywność impulsów nerwowych. W przypadku choroby alkoholowej każdy lek należy konsultować z lekarzem.

Leczenie padaczki alkoholowej polega przede wszystkim na psychoterapii uzależnień. O zastosowaniu i użyciu jakiegokolwiek leku u konkretnego pacjenta powinien decydować lekarz. 

Jak zapobiec padaczce alkoholowej?  

Jak uniknąć padaczki alkoholowej? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – jedyną skuteczna metodą jest nienadużywanie alkoholu.

Każda osoba, która poczuje, iż nadużywa alkoholu i nie potrafi ograniczać się w piciu powinna jak najszybciej skontaktować się z psychologiem i podjąć terapię. To jedyny skuteczny sposób, aby szybko uchronić się przed rozwojem choroby alkoholowej. Lekarz i terapeuta najlepiej wytłumaczą, jak zapobiec padaczce alkoholowej

Ważnym elementem procesu leczenia jest usunięcie toksyn z organizmu i przywrócenie mu pełnej sprawności. Wiele osób poddaje się popularnemu detoksowi, aby skutecznie rozpocząć terapię i leczenie.

W procesie zapobiegania chorobie należy także poznać przyczyny choroby alkoholowej, aby skutecznie z nimi walczyć. Do najważniejszych należą: 

 • zaburzenia w gospodarce elektrolitami,

 • nadmierne nawodnienie mózgu,

 • zaburzenia w procesie neuroprzekaźnictwa,

 • zmiany neurologiczne w mózgu, wywołane nadużywaniem alkoholu. 

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Restel, R. Rola, „Napady padaczkowe i padaczka u osób z zespołem zależności alkoholowej”, Neurologia po dyplomie, 05/2014.
 • M. Wojnar, Z. Bizoń, D. Wasilewski, A. Cedro, „Zjawisko rozniecania (kindling) a patogeneza abstynencyjnych napadów drgawkowych i majaczenia alkoholowego”, Alkoholizm i Narkomania 4/33/98.
 • A. Stępień, „Neurologia”, tom III, wydanie 1, Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2016.
 • M. Wojnar, „Alkoholowy zespół abstynencyjny i psychozy alkoholowe – rozpoznawanie i postępowanie”.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Alkoholizm
Skutki picia alkoholu - jakie są i od czego zależą?
Skutki picia alkoholu
Zgaga po alkoholu - przyczyny. Jak się jej pozbyć?
Mężczyzna ma zgagę po alkoholu
Zespół Otella – objawy, test i leczenie. Jak rozmawiać i się bronić?
Mężczyzna z Zespołem Otella
Podobne artykuły
Ile trwa spalanie alkoholu
Spalanie alkoholu w organizmie - ile trwa, co je przyspiesza?
Mężczyzna poci się po alkoholu
Poty po alkoholu - po odstawieniu, u alkoholika i na kacu. Co oznaczają?
Kobieta przechodzi zatrucie alkoholowe
Zatrucie alkoholowe - co pomaga? Domowe sposoby i leczenie
Lekarz opatruje nogę pacjenta z polineuropatią alkoholową
Polineuropatia alkoholowa - czy jest uleczalna? Objawy i rokowania
Kobieta w ciągu alkoholowym
Ciąg alkoholowy – jak przerwać i dojść do siebie? Leki i domowe sposoby

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!