Zęby
Zęby mleczne, stałe i uzupełnienia protetyczne – jak o nie dbać?
Zęby są wizytówką każdego człowieka. Śnieżnobiały uśmiech dodaje urody i pomaganw nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Jednak estetyka nie jest jedyną funkcja zębów – mają one przede wszystkim ułatwiać spożywanie posiłków przez rozdrabnianie pokarmu. Dlatego też należy o nie dbać, bez względu na to czy są to zęby mleczne czy stałe.
Zęby mleczne
To zęby u dzieci, które zaczynają się pojawiać już około 6 miesiąca życia. Pierwsze wyżynają się dolne, a następnie górne jedynki. Ze względu na bolesność tego procesu dzieci często są rozdrażnione i mają podwyższoną temperaturę ciała.
Około 30 miesiąca życia dziecko powinno mieć już wszystkie zęby mlecze – od jedynki do piątki na górze i na dole, czyli razem 20 zębów. Tempo ich wyrastania jest indywidualne.
Zęby mleczne u dzieci od samego początku – od momentu pojawienia się pierwszych jedynek muszą być oczyszczane za pomocą np. sylikonowej nakładki na palec. Pomoże to zachować odpowiednią higienę i zapobiegnie próchnicy.
Starsze dzieci powinny samodzielnie szczotkować zęby. Ważne są również kontrole stomatologiczne, gdyż stan zębów mlecznych wpływa na rozwój zgryzu i wzrost stałych.
Zęby stałe
Zęby mleczne zaczynają wypadać około 5-6 roku życia, a na ich miejscu wyrastają zęby stałe. Ten proces rozpoczyna się od przednich zębów i trwa do około 13 roku życia. Wtedy pojawiają się szóstki i siódemki. Następnie około 17-21 roku życia wyżynają się zęby mądrości – ósemki. Dorosły człowiek w obu łukach – żuchwie i szczęce ma 32 zęby.
Należy pamiętać, iż zęby stałe to ostatnie jakie rosną u ludzi. Dlatego trzeba o nie dbać i nie dopuścić do chorób jamy ustnej, które mogą prowadzić do konieczności usunięcia zębów.
Jama ustna – choroby
- Próchnica wywołana jest przez bakterie, które osiadają na szkliwie zębów. Można jej zapobiegać regularnie szczotkując zęby, a jeśli się pojawi leczona jest przez stomatologów.
- Paradontoza dyskretnie atakuje przyzębie, a nieleczona prowadzi do utraty zębów.
- Afty to bolesne nadżerki w jamie ustnej (przede wszystkim policzkach) powstające na skutek uszkodzeń mechanicznych, niewłaściwej diety i stosowanych leków.
- Zęby Hutchinsona są wrodzonym objawem kiły. Charakterystyczne dla nich jest szerokie rozstawienie siekaczy
- Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust wywołany niedostateczną higieną jamy ustnej lub chorobami.
- Grzybica jamy ustnej, czyli kandydoza wywoływana jest przez drożdżaka Candida albicans. To bardzo bolesne i niebezpieczne schorzenie, które należy leczyć by nie zaatakowało całego organizmu.
Zęby – uzupełnienia protetyczne
Stosowane są w przypadku zniszczenia naturalnych zębów przez próchnicę, stany chorobowe, nieodpowiednią higienę i dietę, a także różne wypadki. Polegają na uzupełnieniu braku zęba lub zamaskowaniu niedoskonałości. Wykorzystywane są do tego zęby porcelanowe lub zęby akrylowe.
Wykonywane są:
- Zęby implanty, czyli zęby wkręcane w kość
- Zęby licówki to cienkie płytki, które pozwalają nadać nowy kształt i barwę zębom.
- Zęby mostek, pozwala na odbudowanie brakujących zębów wykorzystując sąsiednie jako filary mocowania.
- Zęby koronki wykorzystywane są do rekonstrukcji zębów. Koronka to nakładka (najczęściej porcelanowa) na zniszczony ząb lub na sztuczny korzeń.
Stomatologia estetyczna i protetyka oferują pełen wachlarz możliwości poprawienia uzębienia. Należy jednak pamiętać, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto dbać o higienę jamy ustnej i pamiętać o okresowych kontrolach.