Choroby męskie

Problemy z erekcją i impotencja dotykają wielu mężczyzn w różnym wieku. Jakie tabletki na potencję wybrać? Czy leki na potencję są skuteczne? W dziale choroby męskie dowiesz się czym jest erekcja, jak objawia się grzybica penisa, a także poznasz najczęstsze choroby weneryczne. Jeśli nie wiesz czym jest andropauza, możesz zgłębić swoją wiedzę oraz przeczytać o metodach jej niwelowania.

Erekcja a impotencja – jak wybrać tabletki na potencję? Czym są choroby weneryczne i jakie objawy daje grzybica penisa?

Potencja u mężczyzn to przede wszystkim zdolność do erekcji, a także możliwość utrzymania podniecenia. Niestety coraz więcej osób, już w młodym wieku ma problemy z erekcją, które mogą być spowodowane np. długotrwałym stresem czy niską samooceną. Innymi, równie uciążliwymi dolegliwościami są infekcje intymne u mężczyzn, a najczęściej występującą jest grzybica penisa. Poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia chorób męskich.

Choroby jąder i penisa są dyskomfortem w codziennym funkcjonowaniu, utrudniają zbliżenia z bliską osobą, ale przede wszystkim mogą prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych. Wielu mężczyzn cierpi na problemy z potencją, bądź boryka się ze schorzeniem jakim jest opryszczka penisa. Są to wstydliwe choroby, jednak jak najszybsze podjęcie leczenia jest niezwykle ważne, dlatego przy zauważeniu niepokojących symptomów należy udać się do specjalisty, najczęściej urologa lub seksuologa.

Mniej popularną, ale uciążliwą dolegliwością jest choroba Peyroniego, która objawia się skrzywieniem penisa w czasie erekcji wraz z silnym bólem, będąc utrudnieniem podczas aktywności seksualnej, czasem całkowicie ją wykluczając.

Erekcja – co to jest?

Brak erekcji uniemożliwia współżycie seksualne. W członku, obecne są tzw. ciała jamiste, do których w czasie podniecenia napływa krew. Niekiedy, może dojść do sytuacji, iż w trakcie stosunku erekcja zostaje przerwana, jednak taki stan nie musi oznaczać impotencji, a jedynie chwilowe niedomaganie, które często po chwili ustaje.

Impotencja – objawy i przyczyny

Impotencja jest to dolegliwość, która charakteryzuje się brakiem wzwodu, a także może być to brak wytrysku, pomimo odczuwalnego podniecenia.

Przyczyną zwykle jest wiek, gdyż problem ten najczęściej występuje u osób starszych, ale przede wszystkim nieodpowiednia dieta i niewłaściwy tryb życia połączony z długotrwałym stresem i używkami. Źródłem problemów mogą być również zaburzenia natury psychicznej, jak np. depresja czy kompleksy.

Do głównych objawów impotencji zaliczyć należy zaburzenia erekcji, czyli brak wzwodu oraz brak wytrysku, a leczeniem takiego stanu zajmuje się urolog lub seksuolog, w zależności od przyczyny dolegliwości. Niekiedy wystarczy wykonywanie ćwiczeń np. tzw. mięśni Kegla, bądź inne domowe sposoby na potencję, jednak w niektórych przypadkach konieczna może okazać się farmakoterapia lub zabieg chirurgiczny.

Tabletki na potencję

Wielu mężczyzn cierpiących na impotencję zastanawia się - jak dojść do orgazmu? Często odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, a leczenie może okazać się długotrwałe, jednak jest ono konieczne, by wyeliminować niechciany problem. 

W pierwszej kolejności należy skonsultować się ze specjalistą, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz badań może zalecić leki na potencję, bądź zaproponować szereg ćwiczeń. Ich zadaniem jest przede wszystkim usprawnienie pracy układu krwionośnego, prowadzącego do udrożnienia naczyń.

Środki na potencję w swoim składzie bardzo często zawierają zioła, takie jak:

Zioła na potencję można kupić zarówno w formie tabletek, jak i suszu. Dostępne są one bez recepty w aptekach, bądź sklepach zielarskich.

Andropauza – co to jest?

Andropauza jest to przekwitanie u mężczyzn, natomiast w przypadku kobiet jest to menopauza, jednak objawy tych dwóch stanów są różne.

Andropauza najczęściej pojawia się u płci męskiej po 50. roku życia i polega on przede wszystkim na zmianach hormonalnych w organizmie w wyniku naturalnego starzenia się organizmu. Symptomy nie dotyczą jedynie sfery fizycznej, ale i psychicznej.

Do najczęściej występujących objawów andropauzy zaliczyć można:

 • mniejszy popęd seksualny,
 • trudności z erekcją,
 • zmniejszoną aktywność fizyczną,
 • niższą sprawność intelektualną,
 • zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej,
 • redukcję masy mięśniowej,
 • spadek odporności,
 • większą podatność na schorzenia, jak np. nadciśnienie,
 • złe samopoczucie.

Niektórzy mężczyźni decydują się na rozpoczęcie leczenia, które polega głównie na regulowaniu hormonów za pomocą medykamentów.

Grzybica penisa – objawy

Grzybica u mężczyzn to wstydliwy problem, którego jednak nie należy lekceważyć, gdyż grzybica prącia czy grzybica napletka może doprowadzić nawet do bezpłodności. Leczeniem głównie zajmuje się wenerolog lub urolog. Początkowo, choroba często nie daje żadnych niepokojących symptomów.

Do głównych objawów grzybicy penisa zaliczyć należy:

 • pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • biały nalot o brzydkim zapachu,
 • ból podbrzusza u mężczyzn,
 • pieczenie penisa,
 • zaczerwieniony napletek,
 • swędzenie jąder,
 • ból jąder i podbrzusza,
 • ból w czasie erekcji.

Innym ze schorzeń jest zapalenie napletka, które występuje bardzo często u młodych chłopców, w wieku dziecięcym. Objawia się ono głównie poprzez pojawienie się na penisie pęcherzyków, wypełnionych płynem surowiczym.

Choroby weneryczne – objawy

Choroby penisa mogą być także przenoszone drogą płciową i taki stan definiowany jest, jako choroba weneryczna. Do zakażenia nie zawsze dochodzi poprzez klasyczne współżycie, ale i w czasie seksu oralnego, jak i analnego. Główną metodą zapobiegania poza abstynencją seksualną jest zabezpieczanie się za pomocą prezerwatywy oraz stały partner seksualny.

Rodzaje chorób wenerycznych to:

 • kiła – pierwszym objawem jest owrzodzenie, które nie przynosi bólu,
 • rzeżączkasą to głównie ropne upławy oraz pieczenie przy oddawaniu moczu, niekiedy obecny jest również guzek rzeżączki,
 • chlamydioza – nawet przez kilka tygodni od zakażenia może nie dawać objawów,
  z czasem jest to głównie wydzielina z pochwy, bądź z penisa.

Objawy chorób wenerycznych mogą być różne w zależności od rodzaju schorzenia, jak i stopnia zaawansowania. Badania na choroby weneryczne najczęściej polegają na pobraniu krwi, a następnie przeanalizowaniu w niej obecności niektórych mikroorganizmów.