Choroby męskie
Choroby jąder i penisa wiążą się z odczuwaniem dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu, utrudniają zbliżenia z bliską osobą, ale przede wszystkim mogą prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych. Dla wielu mężczyzn, choroby związane z narządami płciowymi są bardzo wstydliwe. Jak w przypadku każdej dolegliwości, przy zauważeniu niepokojących symptomów należy udać się do specjalisty i podjąć leczenie, aby stan nie ulegał pogorszeniu.
Choroby męskie
- łagodny rozrost prostaty (BPH) - zwiększenie rozmiaru prostaty, która naciska na pęcherz moczowy i zmusza do częstego oddawania moczu,
- zapalenie jądra i najądrza - to najczęściej konsekwencja infekcji w układzie moczowym,
- zapalenie napletka - występuje bardzo często u młodych chłopców, w wieku dziecięcym. Objawia się ono głównie poprzez pojawienie się na penisie pęcherzyków, wypełnionych płynem surowiczym,
- zaburzenia erekcji - uniemożliwia współżycie seksualne,
- antropauza - przekwitanie u mężczyzn (Niektórzy mężczyźni decydują się na rozpoczęcie leczenia, które polega głównie na regulowaniu hormonów za pomocą medykamentów.),
- stulejka - to stan w którym nie można odsłonić żołędzi prącia z powodu silnego przylegania napletka. U chłopców jest to normalny stan, u dorosłych najczęściej wynik złej higieny lub stanu zapalnego,
- impotencja to dolegliwość, która charakteryzuje się brakiem wzwodu, a często także brakiem wytrysku, pomimo odczuwalnego podniecenia,
- grzybica penisa - wstydliwy problem, którego jednak nie należy lekceważyć, gdyż grzybica prącia czy grzybica napletka może doprowadzić nawet do bezpłodności.
- opryszczka penisa,
- choroba Peyroniego - objawia się skrzywieniem penisa w czasie erekcji wraz z silnym bólem, będąc utrudnieniem podczas aktywności seksualnej, czasem całkowicie ją wykluczając,
- choroby weneryczne, np. kiła, rzeżączka, chlamydioza
- rak prostaty - to najczęstszy nowotwór złośliwy diagnozowany u mężczyzn w Polsce. Często nie daje objawów. Niepokój mogą wzbudzić jednak trudności w oddawaniu moczu i częstomocz
Przyczyny męskich chorób
Każda dolegliwość w obrębie męskiego układu rozdorczego może być wywołana przez inne przyczyny. Do najbardziej powszechnych należą:
- czynniki genetyczne,
- styl życia, np. stres,
- używki (nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, itd.),
- zła dieta,
- choroby współistniejące,
- nieprawidłowa higiena osobista,
- infekcje,
- zaburzenia na tle psychicznym.
Objawy męskich chorób
Tak, jak w przypadku przyczyn męskich chorób, tak również ich objawy są bardzo zróżnicowane w zależności od danego schorzenia. Do niepokojących symptomów z pewnością należy zaliczyć:
- trudności z oddawaniem moczu,
- częste oddawanie moczu,
- krwawienia,
- zaburzenia erekcji,
- wysypki w okolicach męskich narządów płciowych.
Warto pamiętać, że wiele chorób męskiego układu rozrodcznego początkowo może nie dawać żadnych objawów.
Profilaktyka chorób męskich
Profilaktyka chorób męskich narządów płciowych opiera się przede wszystkim na odpowiedniej higienie osobistej, która w znacznym stopniu pozwala zapobiegać infekcjom i stanom zapalnym w tym miejscu.
Zdrowy styl życia, rezygnacja z używek, aktywność fizyczna i odpowiednia dieta zazwyczaj skutecznie wpływają na kondycję i ogólny stan zdrowia, przez co zmniejszają również ryzyko zachorowania na męskie choroby układu rozrodcznego.
Dodatkowo warto zachować ostrożność i zrezygnować z przypadkowych kontaktów seksualnych oraz zawsze stosować zabezpiecznienie w postaci prezerwatywy.
Wielu z męskich chorób nie jest się w stanie zapobiec ze względu na to, że wywoływane są przez czynniki genetyczne, dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia i wykonywanie badań.
Lekarz od chorób męskich - androlog
Androlog to lekarz, który leczy choroby męskiego układu rozrodczego. Przez wielu uznawany jest za męski odpowiednik ginekologa.
To specjalista, króry diagnozuje i leczy męskie choroby, a także pomaga przejść mężczyznom przez okres przekwitania, czyli andropauzę.
W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojacych objawów, należy jak najszybciej umówić wizytę u androloga.
Warto również wspomnieć o lekarzu urologu, który zajmuje się układem moczowym, tj. diagnostyką i leczeniem chorób w jego zakresie. Nie jest to jednak lekarz zajmujący się typowo męskimi chorobami, ponieważ mogą zgłaszać się do niego zarówno mężczyźni jak i kobiety.