Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Zapalenie żołędzi i napletka - objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie żołędzi i napletka to powszechna dolegliwość wśród chłopców w wieku 2-5 lat. Zmaga się z nią również 10 proc. dorosłych mężczyzn. Jak je rozpoznać i jak sobie z tym radzić? Czy dbanie o higienę wystarczy, żeby zapobiec zapaleniu żołędzi i napletka? Okazuje się, że to nie takie proste.
/zdjecie/10719385_m.jpg/4963,0,0
Źródło: 123RF
Spis treści

Zapalenie żołędzi i napletka w przebiegu ostrym objawia się występowaniem na żołędzi pęcherzyków wypełnionych bezbarwnym płynem.

Innym symptomem jest przekrwienie delikatnej skóry wewnętrznej blaszki napletka, często z wodnistymi wysiękami. Infekcja może mieć charakter bakteryjny, wirusowy lub grzybiczy.

Aby lekarz prawidłowo rozpoznał schorzenie musi skierować pacjenta na badanie bakteriologiczne (wymaz na posiew).

Reklama

Zapalenie żołędzi i napletka - przyczyny

Zmiany pojawiające się na członku mogą być wynikiem urazu czubka prącia lub napletka, reakcji alergicznej na kosmetyki do higieny intymnej lub prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym. Zapalenie penisa powstaje też po stosunku seksualnym z zakażoną partnerką.

Reklama

Zapalenie żołędzi i napletka – objawy

Stan zapalny rozwija się na żołędzi prącia, cewce moczowej oraz na wewnętrznej stronie napletka. Najczęściej objawia się zaczerwienieniem, świądem, pieczeniem i bolesnością żołędzi i jego okolic oraz trudnościami w oddawaniu moczu. Charakterystyczne jest pojawienie się białych plamek i pęcherzyków na prąciu oraz gromadzenie się ropnej wydzieliny w okolicy rowka zażołędnego, a u chorych ze stulejką – wypływanie ropnej wydzieliny spod napletka.

Kiedy wystąpią podobne symptomy, trzeba pilnie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, urologa lub dermatologa. Nieleczone zapalenie żołędzi i napletka może być niebezpieczne.

Reklama

Infekcja wirusowa żołędzi - objawy

Kiedy zapalenie żołędzi jest pochodzenia wirusowego, wówczas pacjent zmaga się z opryszczką narządów płciowych (Herpes). Infekcja rozwija się zwykle w ciągu tygodnia od momentu zakażenia. Objawy pojawiają się stopniowo na żołędzi i trzonie penisa, odbycie, pośladkach i udach. Z początku uwidaczniają się zaczerwienienia i swędzące małe pęcherzyki przeobrażające się w bolesne ranki. Opryszczce towarzyszą bóle brzucha podczas oddawania moczu, powiększone węzły chłonne, podwyższona gorączka i bóle głowy. Zwykle choroba odpuszcza po kilku tygodniach. Jednak wirus pozostawia po sobie blizny i przechodzi w stan uśpienia czekając na ponowne osłabienie organizmu.

Reklama

Infekcja bakteryjna żołędzi - objawy

Jeżeli zapalenie żołędzi ma charakter bakteryjny wtedy za to odpowiedzialne są trzy bakterie: dwoinka rzeżączki, paciorkowiec i gronkowiec.

  • Rzeżączkę rozpoznaje się po silnym pieczeniu penisa, bólu przy oddawaniu moczu i ropnym wycieku z cewki moczowej. Objawy występują po kilku dniach od zakażenia.
  • Atak paciorkowca i nieleczone zapalenie penisa może rozwinąć się w ostre paciorkowcowe zapalenie skóry i tkanki podskórnej, któremu towarzyszy gorączka.
  • Gronkowiec rozmnaża sie  bardo szybko, gdy organizm jest osłabiony i nie ma siły sie bronić. Rozmnażanie gronkowca jest podobne jak w przypadku grzyba Candida.

Reklama

Grzybica żołędzi i napletka - objawy

Zapalenie żołędzi może być też wywoływane przez szybko namnażające się na narządach płciowych grzyby Candida. Wówczas zmianom skórnym towarzyszy rumieniowa plama oraz drobne, białe pęcherzyki, na jej obrzeżach. Prócz tego cierpiący odczuwa nasilony świąd, suchość i złuszczanie się skóry oraz specyficzny biały nalot o niemiłej woni.

Reklama

Zapalenie żołędzi i napletka - leczenie

Choroba nie jest łatwa w diagnozie. Po jej rozpoznaniu lekarz zwykle przypisuje łagodzącą maść przeciw swędzeniu i antybiotyk. W niektórych przypadkach to wystarczy alby wyleczyć stan zapalny. Często do procesu leczenia włączane są maści z silnymi sterydami. Schorzenie jest bardzo kłopotliwe, ze względu na jego nawracanie, nawet pomimo leczenia.

Trzeba pamiętać, że zakażenie grzybicą wymaga objęcia leczeniem obu partnerów, nawet gdy objawy występują u jednego z nich. Prawidłowa kuracja trwa kilkanaście dni i daje 80-90 proc. szansę na wyleczenie. Brak podjęcia terapii może prowadzić do bezpłodności.

Nieodłącznym elementem leczenia drożdżycy jest odpowiednia dieta. A jej podstawowe zasady to:

  • eliminacja produktów o dużej zawartości cukru;
  • zmniejszenie ilości spożywania produktów oraz napojów zawierających drożdże;
  • odstawienie grzybów;
  • unikanie przypraw korzennych, octu, większości serów, piwa, wina i szampana.

Czytaj też:

Autor: Bruno Brześciński

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby intymne u mężczyzn
Jakie są objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn? Przyczny i sposoby leczenia
Mężczyzna w eleganckim ubraniu
Zapalenie żołędzi i napletka - objawy, przyczyny i leczenie
/zdjecie/10719385_m.jpg/4963,0,0
Przepuklina mosznowa: objawy, przyczyny, operacja i leczenie
Operacja przepukliny mosznowej
Podobne artykuły
Choroby męskich narządów płciowych
Czerwone plamki na penisie - co oznaczają?
Zapalenie jądra - przyczyny, objawy i leczenie domowe. Ile trwa?
Mężczyzna odczuwa objawy infekcji intymnej
Pieczenie penisa - po i podczas stosunku. Objawy i przyczyny
Mężczyzna w eleganckim ubraniu
Jakie są objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn? Przyczny i sposoby leczenia
Mężczyzna z bólem jądra
Ból jąder u dzieci, nastolatków i dorosłych

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!