Rehabilitacja jest niezbędna w wielu sytuacjach, a przede wszystkim, gdy doszło do długotrwałego unieruchomienia osoby lub w przypadku wystąpienia urazów. Bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie działań, by uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych i móc powrócić do pełnej sprawności nie tylko fizycznej, ale i psychicznej.
Co to jest rehabilitacja medyczna? To nic innego jak zbiór czynności, które mają na celu poprawienie jakości życia osoby niepełnosprawnej, zarówno w sferze fizycznej, umysłowej,
a także społecznej.
W procesie rehabilitacji udział bierze zawsze tzw. zespół terapeutyczny, do którego należą przede wszystkim:
Wbrew stereotypom nie tylko osoby starsze wymagają rehabilitacji. Coraz częściej jest ona niezbędna już na etapie niemowlęcym. Należy oddawać się jedynie w ręce specjalistów, gdyż osoba bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia może nieświadomie pogłębić problem zdrowotny.
Rehabilitacja medyczna to pojęcie ogólne i ze względu na rodzaj dolegliwości przebiega ona zupełnie inaczej, pod okiem innych specjalistów.
Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów rehabilitacji należą:
Każdy z rodzajów rehabilitacji powinien być przeprowadzany pod okiem specjalistów, którzy indywidualnie do każdego przypadku dobiorą odpowiednie ćwiczenia, a także czas rehabilitacji.
Rehabilitacja po udarze mózgu to proces długi i skomplikowany, jednak niezwykle istotny w powrocie do sprawności fizycznej i psychicznej. Udar mózgu może doprowadzić do całkowitego, bądź częściowego ograniczenia sprawności ruchowej, możliwości reagowania na otoczenia, a także utrudnić koncentrowanie się i zapamiętywanie.
Rehabilitacja powinna zostać rozpoczęta już w czasie pobytu na oddziale udarowym, a w razie konieczności także w domu.
Przeciwskazaniami do przeprowadzenia rehabilitacji poudarowej są:
Czas rehabilitacji może być różny, gdyż zależy on od indywidualnej poprawy u pacjenta, od wsparcia najbliższych, momentu rozpoczęcia terapii oraz wielkości uszkodzenia mózgu.
Rehabilitacja stawu kolanowego polega na wprowadzeniu odpowiednich ćwiczeń, takich jak:
Wszystkie ćwiczenia powinny odbywać się w konsultacji z ortopedą. Należy pamiętać, by nie nadużywać stawu zbyt mocno, by nie pogłębić urazu.
Jeśli postawa niemowlaka wzbudza jakiekolwiek podejrzenia warto udać się do pediatry, który w razie potrzeby skieruje do specjalisty. Większość wad postawy wykryta tuż po urodzeniu ma dużą szansę na całkowite wyleczenie, gdyż na tym etapie rozwoju, kości i stawy dopiero zaczynają się odpowiednio formować.
Do najpopularniejszego rodzaju należy rehabilitacja metodą Vojty, w której dużą rolę odgrywają rodzice maluszka. Włączana jest w życie już w okresie niemowlęcym, a jej głównym celem jest zapobieganie niepełnosprawności dzieci urodzonych z wadami centralnego układu nerwowego.