Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Osteopatia – co to jest i na czym polega ta metoda terapii?

Osteopatia to manualna metoda diagnozowania i leczenia. Jest to dziedzina fizjoterapii, która traktuje organizm jako jedną całość. Przy pomocy rąk specjaliści osteopaci wspomagają organizm w regeneracji i poprawie ruchomości wielu tkanek w organizmie. Do tych specjalistów często zwracają się pacjenci, którym klasyczna fizjoterapia nie pomogła w oczekiwany sposób. Na czym polega ta metoda terapii, często błędnie traktowana jako medycyna niekonwencjonalna? Kto może skorzystać z takiego leczenia?
Rehabilitantka tłumaczy, posługując się modelem układu kostnego człowieka
źrodło:123RF
Spis treści

Historia osteopatii jako sposobu manualnego leczenia jest znana już od bardzo dawna, sięga nawet do czasów starożytnych. Już Egipcjanie leczyli rękoma różne dysfunkcje ruchowe. Także starożytni Grecy przy pomocy terapii manualnej walczyli z dolegliwościami bólowymi. Ale dopiero wiek XIX był przełomem w rozwoju tego typu leczenia. Osoby upośledzone ruchowo, po zastosowaniu specjalnych technik manualnych, uzyskiwały większą sprawność. Ten system leczenia posiada naprawdę bardzo długą historię. Warto korzystać z technik osteopatycznych w leczeniu fizjoterapeutycznym. 

Reklama

Co to jest osteopatia? 

Osteopatia to gałąź medycyny manualnej, która polega na manualnym diagnozowaniu i manualnym leczeniu. Głównym założeniem tego typu działań fizjoterapeutycznych jest traktowanie człowieka całościowo, jako nierozerwalne połączenie ciała i psychiki. Osteopatia charakteryzuje się holistycznym podejściem do zdrowia człowieka. Zgodnie z założeniami medycyny holistycznej tylko kompleksowe podejście do pacjenta potrafi złagodzić objawy schorzenia. Każdy organizm posiada naturalne zdolności do samoregeneracji, a stopień wyleczenia należy od wewnętrznej siły i wiary samego pacjenta. 

Głównymi założeniami osteopatii są:

 • przekonanie, że organizm posiada naturalne zdolności do samoleczenia,
 • dane struktury organizmu (na przykład mięśniowe) nigdy nie tracą swoich właściwości do prawidłowej regeneracji,
 • traktowanie ciała jako jedności, która pozwala współpracować wszystkim strukturom, tworząc właśnie jedność,
 • wszystkie procesy zachodzące w ciele są ściśle związane z budową anatomiczną.

Osteopatia ma przede wszystkim za zadanie wspomóc organizm w samoregeneracji, poprawiając ruchomość wszystkich tkanek. Osteopata posiada ogromną wiedzę na temat anatomii człowieka, fizjologii, patologii układu ruchowego, a także zasad biomechaniki układu mięśniowego i kostnego. Osteopatia to dziedzina medycyny i by wykonywać ten zawód trzeba spełnić szereg warunków - ukończenie studiów medycznych, uzyskanie tytułu lekarza medycyny lub fizjoterapeuty, odbycie 5-letnich podyplomowych studiów osteopatycznych i na koniec zdanie egzaminu klinicznego. Dopiero po takim czasie można zajmować się osteopatią. 

Reklama

Na czym polega osteopatia?

Osteopatia traktuje człowieka jako zbiór połączonych ze sobą narządów. Pojedyncze dolegliwości wpływają na cały organizm, a nie tylko na jego wycinek. Dlatego też należy całe ciało pobudzać do samoleczenia i samoregulacji. 

Na czym polega osteopatia?Ta manualna metoda leczenia, czyli leczenie rękoma, polega na oddziaływaniu na tkanki lub narządy wewnętrzne, aby poprawiać ich ruchomość, zmniejszać napięcie, mobilizować i zapewniać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Na przykład podczas masażu uciskane są nie tylko chore miejsca, ale wszystkie tkanki miękkie, jak skóra, więzadła, nerwy i mięśnie. Jedynym narzędziem pracy osteopaty są jego dłonie, a dotyk daje sygnał o napięciach i schorzeniach. Jednym z podstawowych założeń osteopatii jest stwierdzenie, iż miejsce w którym występuje ból nie zawsze musi być miejscem urazu. 

Oto przykład, który pozwoli zrozumieć działanie osteopatyczne:

Jeżeli pacjent uskarża się na ból prawego barku to medycyna tradycyjna skupia się na leczeniu tylko tej części ciała. Natomiast osteopata patrzy na taki bark całościowo, jako zespół pięciu stawów barkowych, które są ze sobą powiązane i mocno sprzężone. Dlatego sprawdza także mięśnie, poziomy szyjne, unerwienia, a także inne poboczne narządy. Dla tej formy fizjoterapii człowiek to jedna wielka całość. Bardzo często osteopata oddziałuje manualnie na miejsca, znacznie oddalone od wskazanych miejsc objawów. Chodzi tu przede wszystkim o pobudzenie organizmu do samoistnych działań naprawczych. 

Co leczy osteopatia?

Osteopatia to manualne oddziaływanie na poszczególne partie ciała, aby likwidować skutki określonych schorzeń. Jakie zatem schorzenia można skutecznie wyleczyć przy zastosowaniu tej manualnej techniki? Oto podstawowy katalog:

 • bóle kręgosłupa i stawów,
 • przeciążenia stawów,
 • dyskopatie,
 • bóle pleców,
 • zawroty i bóle głowy,
 • patologie stawu skroniowo-żuchwowego,
 • zaburzenia trawienne, 
 • nietrzymanie moczu,
 • objawy stwardnienia rozsianego,
 • stany lękowe i depresyjne,
 • refluks żołądkowy,
 • powikłania po udarach i wylewach,
 • zaburzenia układu krążenia, 
 • zaburzenia układu limfatycznego,
 • zespół jelita drażliwego,
 • osłabienie odporności,
 • problemy ze słuchem i wzrokiem,
 • schorzenia układu oddechowego.

Osteopatia jest tą dziedziną medycyny, która pozwala uniknąć długiego przyjmowania leków i  niektórych zabiegów chirurgicznych. Początkową fazą terapii jest szczegółowa diagnoza. Opiera się na wywiadzie u pacjenta, a także na wynikach zleconych badań, takich jak RTG czy rezonans. Częścią osteopatii jest także zmiana stylu życia i wprowadzenie odpowiedniej diety. Ta terapia to doskonałe uzupełnienie klasycznych działań medycznych.

Reklama

Osteopatia w pediatrii

Osteopatia, jako rodzaj manualnej terapii, ma ogromne znaczenie w pediatrii. Osteopatia pediatryczna może być już stosować u noworodków od 8 dnia życia. Ma to duże znaczenie w problemach okołoporodowych. Bardzo często po trudnym porodzie zostaje zatrzymany proces remodelowania główki dziecka. Napięcia i zblokowane kości podstawy czaszki powodują z kolei kłopoty ze ssaniem czy jedzeniem. Napięcia okołoporodowe mogą też doprowadzać do zaburzeń zgryzu. Wiele schorzeń u dzieci można leczyć, stosując metody osteopatyczne. Z pewnością należy zgłosić się do osteopaty, gdy dziecko, które ukończyło 1,5 roku jeszcze nie chodzi, a 10-miesięczne jeszcze nie siada. 

Osteopatia w pediatrii skutecznie leczy:

 • dysplazje stawu biodrowego,
 • zaburzenia ssania i połykania,
 • nieprawidłowa ruchomość kręgosłupa i stawów,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • niedrożność kanalików łzowych,
 • kręcz szyjny.

Warto także ćwiczyć z dzieckiem w domu, zgodnie z zaleceniami osteopaty. Takie zajęcia rodziców i dzieci mogą być również dobrą zabawą i początkiem budowania silnej więzi. 

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Majchrzycki, M. Hoffman, W. Ciepała „Postępowanie osteopatyczne w dolegliwościach bólowych odcinak szyjnego kręgosłupa”, Katedra i Klinika Rehabilitacji, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu,
 • J. Szczygłowska „Nowoczesne metody rehabilitacji osteopatycznej u pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi”, Uniwersytet Medyczny, Wydział Nauk o Zdrowiu, 2017 r.,
 • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, Dziennik Ustaw, poz. 227 z 25.01.2018 r.,
 • dr Alain Abehsera „Kwestia technik osteopatycznych – przyszłość podejścia strukturalnego i funkcjonalnego”, Osteopathic Research Institute.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?
Zastrzyk w kość
Sklerotyzacja - co to jest? Definicja, objawy i leczenie
Mężczyzna odczuwa ból kolana
Ból przedramienia: w różnych pozycjach. Przyczyny i leczenie
Kobietę boli przedramię
Podobne artykuły
Starszy mężczyzna trzymający się za kolano
Choroba zwyrodnieniowa stawów - kolanowych, biodrowych, rąk
Zastrzyki w kolano
Zastrzyk w kolano. Kiedy stosować zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano? Czy warto?
Implant wykonany z biomateriałów
Endoproteza biodra – jak długo boli noga po operacji? Rehabilitacja
Kobieta trzyma się za kolano
Uszkodzenie łąkotki: objawy i leczenie. Czy uszkodzona łątkotka boli?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!