Reklama
Ciśnienie tętnicze krwi jest uciskiem wywieranym przez krew na ściany tętnic. Podczas pomiaru wskazuje się dwie zmienne: ciśnienie skurczowe – wyższe oraz ciśnienie rozkurczowe – niższe, w czasie rozkurczu serca.
Jakie powinno być ciśnienie? Prawidłowe ciśnienie krwi u osoby dorosłej powinno wynosić 120/80 mmHg. Jeśli wartość przekracza 140 – wtedy można mówić o nadciśnieniu tętniczym krwi.
Nadciśnienie dotyka przede wszystkim osoby po 35 roku życia. Jest to schorzenie układu krwionośnego, które cechuje się stałym lub czasowym podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi. O chorobie można mówić wtedy, gdy wartość ciśnienia wynosi co najmniej 140/90 mmHg.
Warto wiedzieć, iż nadciśnienie tętnicze zwykle nie daje objawów, ale to nie oznacza, że organizm jest zdrowy. Ważne jest regularne kontrolowanie ciśnienia, gdyż zlekceważenie schorzenia w początkowej fazie prowadzi do wielu poważnych zmian zdrowotnych.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie? To zależy od wielu czynników. Główną wytyczną jest wiek osoby.
Normy ciśnienia to:
Wysokie ciśnienie rozkurczowe oraz skurczowe to problem prawie 30% populacji Polaków, dlatego tak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia. Częstym schorzeniem jest również niskie ciśnienie krwi, fachowo nazywane hipotonią. Należy skonsultować się z lekarzem, gdy wartość ciśnienia wynosi poniżej 90/60 mm Hg.
Co podnosi ciśnienie? Z pewnością:
Niestety w większości przypadków przyczyny nadciśnienia tętniczego krwi są nieznane. Dzieli się ono na: nadciśnienie pierwotne oraz wtórne. Pierwsze to takie, którego przyczyny są trudne do określenia, gdyż może być jednocześnie kilka czynników. Drugie występuje niezwykle rzadko, ale jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Do głównych czynników ryzyka nadciśnienia wtórnego zalicza się:
W przypadku nadciśnienia pierwotnego hipotezy dotyczą:
Jak wcześniej wspomniano w większości przypadków nadciśnienie tętnicze krwi nie daje żadnych objawów, przede wszystkim w początkowej fazie choroby, gdy wartości nie są jeszcze bardzo wysokie.
Najczęstsze objawy nadciśnienia to:
Nawet jeśli nadciśnienie nie daje objawów należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie, gdy jest to choroba postępująca, która może w przyszłości mieć wiele powikłań, takich jak:
Jeśli ciśnienie tętnicze krwi osiąga większą wartość, niż powinno w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, który przeprowadzi badania oraz prawdopodobnie przepisze leki na nadciśnienie. Warto również zaopatrzyć się w aparat do mierzenia ciśnienia, by móc codziennie kontrolować jego wartość.
Co obniża ciśnienie tętnicze krwi?
Mierzenie ciśnienia jest stosunkowo proste, jednak by pomiar był miarodajny, należy zastosować się do poniższych wskazówek: