Mózgowie (anatomia) - budowa i funkcje mózgowia

Mózgowie człowieka to część ośrodkowego układu nerwowego. Podział i budowa mózgu obejmuje móżdżek, pień mózgu oraz mózg. Sprawdź, funkcje mózgowia i jego schemat.


Reklama

Spis treści

Mózgowie człowieka

Mózgowie wypełniając jamę czaszki stanowi najważniejszą, centralną część ośrodkowego układu nerwowego. W skład mózgowia wchodzą:

Półkule mózgu zajmują największą część jamy czaszki, jednocześnie przykrywając od góry pozostałe części mózgowia. Mózg człowieka dorosłego waży ok. 1350 g. 

Mózgowie - budowa anatomiczna

Powierzchnia mózgowia pokryta jest korą mózgu, która poprzez swoje liczne pomarszczenia tworzy wypukłe fałdy, zwane zakrętami. Zakręty te łączą się ze sobą tworząc płaty mózgu. W ten sposób wyróżniamy cztery płaty:

 • płat czołowy (łac. lobus frontalis),
 • płat ciemieniowy (lobus parietalis),
 • płat skroniowy (lobus temporalis),
 • płat potyliczny (lobus occipitalis).

W obrębie kory mózgu znajdują się liczne skupiska neuronów - tzw. ośrodki korowe, czyli miejsca odpowiedzialne za przetwarzanie bodźcow. W płacie czołowym występują ośrodki kojarzeniowe, które są miejscem powstawania myśli i pojęć. Tutaj znajduje się również ośrodek ruchu (sterujący każdym naszym ruchem) jak i ośrodek ruchowy mowy (ośrodek Broca).

Uszkodzenie ośrodka Broca powoduje, że chory nie jest w stanie wykonać skoordynowanych ruchów, koniecznych do mówienia, mimo, że rozumie on to co inni do niego mówią, a także potrafi poruszać językiem i wargami, czy fałdami głosowymi. W obrębie płata skroniowego znajduje się ośrodek słuchu i czuciowy mowy (ośrodek Wernickiego).

Przy uszkodzeniu ośrodka czuciowego mowy, człowiek nie rozumie mowy, mimo zachowanego słuchu. Płat ciemieniowy związany jest z ośrodkiem czucia zaś w płacie potylicznym zlokalizowany jest ośrodek wzroku.

Powierzchnia podstawna mózgowia swym kształtem odpowiada powierzchni wewnętrznej podstawy czaszki. W części środkowej tej powierzchni znajduje się m.in. gruczoł wydzielania wewnętrznego – podwzgórze (hypothalamus) oraz przysadka (hypophysis).

Reklama

Móżdżek człowieka

Móżdżek (cerebellum) leży w tylnym dole czaszki, a ku przodowi od niego spoczywa pień mózgu. Móżdżek jest narządem odpowiedzialnym za utrzymywanie równowagi i koordynację ruchów. To dzięki niemu jesteśmy w stanie wykonywać płynne i precyzyjne ruchy oraz możemy uczyć się różnych zachowań motorycznych, tj. chodu czy jazdy na rowerze.

Pień mózgu

Na pień mózgu składają się:

 • śródmózgowie
 • most (pons)
 • rdzeń przedłużony (medulla oblongata).

W pniu mózgu, a dokładnie w obrębie rdzenia przedłużonego, znajdują się ważne dla życia ośrodki, odpowiedzialne za utrzymanie podstawowych funkcji życiowych. Znajdują się tam:

 • ośrodek oddychania,
 • ośrodek regulujący pracę serca, ciśnienie tętnicze, temperaturę organizmu, 
 • ośrodek kichania, wymiotów i kaszlu.

W obrębie śródmózgowia, mostu i rdzenia przedłużonego znajdują się jądra nerwów czaszkowych, a także twór siatkowaty, który reguluje stan snu i czuwania. Rdzeń przedłużony (medulla oblongata) łączy się z rdzeniem kręgowym (medulla spinalis).

Reklama

Mózg

Mózg człowieka składa się z prawej i lewej półkuli. Prawa półkula oddzielona jest od lewej podłużną szczeliną mózgu, w głębi której znajduje się ciało modzelowate (corpus callosum), zbudowane z włókien nerwowych, łączących obie półkule.

Ciało modzelowate składa się z kolana, pnia i płata ciała modzelowatego (genu corporis callosi, truncus corporis callosi et splenium corporis callosi) oraz promienistości ciała modzelowatego (radiatio corporis callosi).

Przekazuje ono min. informacje między prawa i lewą półkulą mózgu.

Bibliografia

 • Bochenek A., Reicher M.: „Anatomia człowieka. Tom IV”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006
 • https://www.researchgate.net/publication/338720019_Anatomia_funkcjonalna_osrodkowego_ukladu_nerwowego_cz1
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!