Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Elektrolity na kaca - jakie są najlepsze? Stosowanie

Elektrolity na kaca to niezbędny element prawidłowego funkcjonowaniu organizmu po spożyciu alkoholu. Dostarczają organizmowi potas, sód, magnez i wapń. Jak zapewnić ich dopływ na przysłowiowym kacu?
Mężczyzna pije elektrolity na kaca
źródło:123RF
W skrócie
 • Alkohol w nadmiarze i kac to jedna z przyczyn utraty elektrolitów z organizmu.
 • Objawy niedoboru tych cennych składników są bardzo różne i jeśli elektrolity nie zostaną uzupełnione może dojść do poważnych konsekwencji.
 • Niedobory elektrolitów należy uzupełniać. Służą do tego nie tylko produkty, które można znaleźć w aptekach, ale także domowe, naturalne sposoby.
SPRAWDŹ TEŻ: Co zrobić, żeby nie mieć kaca i jak go leczyć, jeśli wystąpi?
Spis treści

Reklama

Co to są elektrolity?

Elektrolity (jony soli) to składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Biorą udział w wielu procesach życiowych, a ich brak zaburza gospodarkę elektrolitową i dobre samopoczucie. 

Na co są elektrolity i dlaczego są tak potrzebne? Odpowiednia proporcja pomiędzy elektrolitami a płynami jest podstawą utrzymania homeostazy, czyli zdolności organizmu do zachowania równowagi wewnętrznej. Oznacza to, iż ciało człowieka i jego narządy dobrze funkcjonują przy zużywaniu jak najmniejszej ilości energii.

Te rozpuszczalne w wodzie jony dotleniają organizm, dbają o układ nerwowy i mięśniowy. Elektrolity jednak stosuje się głownie na odwodnienie.

Są dwa rodzaje elektorlitów: mocne i słabe. Elektrolity mocne całkowicie dysocjują jony, a słabe tylko częściowo. Czy można zatem przedawkować elektrolity? Niestety jest to możliwe, jeśli przekroczy się zalecaną na opakowaniu dzienną dawkę.

Reklama

Dlaczego elektrolity na kaca?

Każdy człowiek wydala codziennie elektrolity, najczęściej w trakcie pocenia czy oddawania moczu. Alkohol wpływa negatywnie na ich poziom. Jednym ze skutków nadmiernego spożycia alkoholu jest kac, któremu towarzyszą wymioty i biegunki.

Przyspiesza to wypłukiwanie z organizmu wartościowych składników (elektrolitów), takich jak sód, potas, wapń i magnez. Organizm „na kacu” traci zapasy wody, a to skutkuje utratą wspomnianych pierwiastków. 

Na co pomagają elektrolity i dlaczego trzeba je uzupełniać? Odpowiedź na te pytania ma ogromne znaczenie, gdyż głównie od jonów soli zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a ich niedobór wpływa niekorzystnie na samopoczucie, w szczególności na kacu. 

Oto ich rola w regeneracji organizmuna kacu”:

 • sód – odpowiada za właściwe nawodnienie organizmu,
 • magnez – zapewnia prawidłową pracę układu mięśniowego i nerwowego,
 • potas – wspomaga utrzymanie ciśnienia krwi na właściwym poziomie, wspiera pracę serca,
 • wapń – utrzymuje właściwe przekazywanie impulsów nerwowych.

Działanie elektrolitów ma ogromne znaczenie, dlatego też należy uzupełniać ich poziom, szczególnie po spożyciu alkoholu.

Reklama

Objawy niedoboru elektrolitów 

Objawy braku elektrolitów zdecydowanie nasilają się po spożyciu alkoholu, czyli na przysłowiowym kacu. Organizm sygnalizuje w ten sposób, iż została naruszona równowaga elektrolitowa i zaburzona prawidłowa praca całego organizmu. 

Niedobory elektrolitów przejawiają się następującymi oznakami:

 • ból głowy,
 • zawroty głowy,
 • trzęsienie rąk po alkoholu,
 • drżenie nóg,
 • uczucie rozdygotania całego ciała,
 • problemy z wypróżnieniem,
 • obrzęki kończyn,
 • ogólne zmęczenie,
 • skurcze mięśni,
 • nudności i wymioty,
 • uczucie odwodnienia,
 • poczucie niepokoju,
 • brak apetytu;

Silny kac wywołany wypiciem dużej ilości alkoholu doprowadza do znacznego wypłukania elektrolitów z organizmu. W poważniejszych przypadkach może nawet dojść do konwulsji (drgawek), zaburzeń pracy serca czy omdlenia.

Jeśli istnieją obawy co do zaburzenia równowagi elektrolitowej, można wykonać badania, by sprawdzić ich stężenie w organizmie. Wykonuje się wtedy jonogram.

Reklama

Elektrolity po alkoholu 

Jakie elektrolity po alkoholu działają najskuteczniej i są najlepsze? By się tego dowiedzieć, należy zwrócic uwagę na skład. W przypadku odwodnienia po alkoholu ważnymi składnikami, które trzeba uzupełnić są: magnez i potas.

Suplementy na kaca powinny także zawierać jony soli i glukozę, aby zapobiec ich niedoborowi i złagodzić uciążliwe dolegliwości. Dla cukrzyków natomiast powstały elektrolity bez curku.

Oto lista najbardziej pożądanych preparatów:

 • tabletki na kaca, łagodzące objawy zatrucia alkoholowegoZmniejszają skutki nadużycia alkoholu, ułatwiają wydalanie toksyn i odbudowują siły witalne. Przeznaczone są do stosowania po imprezie, a także przed spożywaniem alkoholu, aby zapobiegać magazynowaniu toksycznych substancji. Ich działanie wymaga jednak czasu – tabletki rozpuszczają się w organizmie do pół godziny,
 • tabletki musujące na kaca, które błyskawicznie uwalniają substancje aktywne i szybko likwidują negatywne dolegliwości. Produkty w postaci musującej szybciej przenikają do jelit, a następnie do krwi. Nie wymagają długiego procesu rozpuszczania w organizmie. Działanie środków musujących jest najszybciej odczuwalne,
 • elektrolity do picia na kaca w formie napojów lub saszetek do rozpuszczania w wodzie. Do tej kategorii należą między innymi drinki izotoniczne, przywracające właściwy stopień nawodnienia organizmu. W ich składzie powinny znajdować się elektrolity takie jak sód, potas, wapń i magnez. Dodatkowo napoje tego typu zawierają witaminy i składniki mineralne, które wytrąciły się z organizmu podczas picia alkoholu;

Elektrolity można także uzupełnić pijąc dużo wody, głównie tej wysoko zmineralizowanej. Odwodnienie, towarzyszące kacowi jest jedną z głównych przyczyn zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. I tego faktu nie wolno bagatelizować.

Każdy po intensywnej imprezie alkoholowej powinien zmobilizować się do przyjmowania elektrolitów w formie płynnej, pomimo odruchu wymiotnego na kacu.

Cena elektrolitów dostępnych w aptekach waha się do kilku do kilkunastu złotych zależnie od ilości saszetek bądź tabletek.

Elektrolity spożyć można także przed piciem alkoholu. Zapewnią one lepsze nawodnienie przez okres imprezy.

Jeśli nie chce się stososwać chemii, można uzupełnić elektrolity domowymi sposobami.

Reklama

Jak uzupełnić elektrolity domowym sposobem? 

Walka z kacem to nie tylko przyjmowanie produktów aptecznych w formie leków, tabletek musujących czy napojów, zawierających jony soli. 

Elektrolity domowe to również skuteczna metoda zwalczania objawów kaca. Toksyny, które przyjął organizm powinny być skutecznie wypłukane, ale nie wystarczy picie samej wody (choć to także ma duże znaczenie).

Jak przyrządzić domowe elektrolity na kaca? Oto kilka sposobów:

 • kwas buraczany, który powstaje w procesie kiszenia buraków. To naturalny produkt, przygotowywany kilka dni wcześniej przed planowaną imprezą. Obrane i pokrojone buraki, zalane wodą z solą muszą postać kilka dni, aby wytworzył się naturalny zakwas;
 • sok z kiszonej kapusty, który jest zbiorem witamin i składników mineralnych. Skutecznie uzupełnia elektrolity wypłukane przez alkohol i usuwa toksyny z organizmu;
 • sok z pomidorów, bogaty w potas. Alkohol niestety skutecznie pozbawia organizm tego pierwiastku, a pomidorowy sok go uzupełnia, regulując jednocześnie napięcie nerwowe;
 • szparagi, naturalne elektrolity, które zawierają aminokwasy i minerały. Chronią wątrobę przed metabolitami alkoholu;
 • szklanka wody z miodem, którą można wzbogacić plastrem cytryny. Miód ma działanie wspomagające metabolizm, dzięki czemu oczyszcza organizm zatruty alkoholem,
 • herbaty ziołowe, głównie z mięty i rumianku, a także napar z piołunu;
 • banany lub kiwi, które są także źródłem potasu;
 • picie wody wysoko zmineralizowanej;
 • suszone morele, pestki dyni, migdały i orzechy to produkty bogate w potas, wapń i magnez, a zatem skuteczne źródło elektrolitów.

Reklama

Jak długo stosować elektrolity?

Czas przyjmowania elektrolitów nie jest określony, a więc nie ma przeciwwskazań, by przyjmować je codziennie. Ważna jest jednak dawka. W pierwszych godzinach po przebudzeniu po zakrapianej imrpezie można zwiększyć przyjmowanie elektrolitów zgodnie z ulotką, by szybciej uzupełnić brakujące minerały.

Jeśli zależy nam wyłącznie na uzupełnieniu płynów po alkoholu, wystarczy że będziemy przyjmować elektrolity aż do ustąpienia kaca i związanych z nim objawów.

Czytaj również

Bibliografia

 • K. Wrotek „Jak leczyć kaca, czyli syndrom dnia poprzedniego”, Wydawnictwo Septem, ISBN 83-246-1830-9, 2008 r.
 • E. Ziółko „Podstawy fizjologii człowieka”, Oficyna Wydawnicza PWSZ w Nysie, ISBN-83-60081-05-0, 2006 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Napoje
Melisa - właściwości i działanie. Jak parzyć i ile razy dziennie pić?
Parzenie melisy
Herbata z hibiskusa: właściwości i przeciwwskazania. Kto powinien ją pić?
Herbata z rośliny hibiskus
Kobieta stosuje jeden ze sposobów na kaca
Podobne artykuły
Wypicie piwa a jazda samochodem
Ile trzyma jedno piwo i jak dużo można wypić przed prowadzeniem auta?
Zastosowanie imbiru w leczeniu
Syrop z imbiru, miodu i cytryny, czyli domowy sposób na przeziębienie i kaszel
Grzaniec alkoholowy
Grzaniec - jak go zrobić? Rodzaje, właściwości i przepis
Filiżanka mleka z kurkumą
Złote mleko - przepis z kurkumą. Jak zrobić i na co pomaga?
Srebro koloidalne do picia na ból gardła
Srebro koloidalne do picia: dawkowanie i właściwości. Jakie?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!