NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

O czym świadczy nieprawidłowy wynik CRP u dziecka?

CRP u dziecka bada się przeważnie celem potwierdzenia lub wykluczenia stanu zapalnego rozwijającego się w organizmie. Na czym polega badanie, kiedy warto je wykonać i jak interpretować jego wynik?
Dziecko w czasie badania
Źródło: 123RF
W skrócie
  • CRP u dziecka to badanie zlecane zwykle przy podejrzeniu stanu zapalnego. Podwyższony wynik z reguły świadczy o obecności infekcji w organizmie.
  • CRP u dzieci wykonuje się w każdym wieku, nawet u niemowląt i noworodków. Interpretacji wyników zawsze jednak powinien dokonywać lekarz.
  • Wysokie CRP wskazuje na obecność stanu zapalnego – im wyższe, tym poważniejszego. Niski wynik świadczy o braku infekcji i nie jest powodem do niepokoju.
SPRAWDŹ TEŻ: Co oznacza podwyższone CRP w ciąży?
Spis treści

Co to jest CRP u dziecka?

Skrót CRP (ang. C Reactive Protein) oznacza białko c-reaktywne, czyli jedno z białek tzw. ostrej fazy, których poziom we krwi rośnie na skutek rozwijającego się w organizmie stanu zapalnego. Zatem co to jest badanie CRP u dziecka i kiedy się je wykonuje?

CRP u dziecka bada się z pobranej próbki krwi, a na podstawie wyniku lekarz jest w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z infekcją (a jeśli tak, to jak bardzo jest zaawansowana). Badanie CRP u dzieci nigdy nie odpowie nam jednak na pytanie, co infekcję wywołało, czyli jaka jest jej bezpośrednia przyczyna. 

Do wykonania badania CRP u dziecka w laboratorium analitycznym wystarczy niewielka ilość krwi. Jeśli małemu pacjentowi nie zlecono innych badań, można ją pobrać z palca. W ten sposób bada się też niekiedy CRP u niemowlaka, ponieważ nawet u najmłodszych dzieci określanie poziomu tego białka bywa stosowane.

Jeśli dziecko nie przechodzi infekcji, za podwyższonym CRP musi stać inny powód. Jakakolwiek wątpliwość w wyniku stanowi zatem podstawę do dalszej diagnostyki, której zadaniem jest „znalezienie” ogniska zapalnego w organizmie.

CRP u noworodka

Różnego rodzaju infekcje okołoporodowe dotyczą nie tylko kobiet ciężarnych i tych w połogu. Często dotykają również ich dzieci. Gdy u malucha zachodzi podejrzenie infekcji czy zakażenia, lekarz zleca często określenie poziomu białka CRP. CRP noworodka to ważny element diagnostyki, pokazujący, czy w organizmie dziecka rzeczywiście rozwija się stan zapalny.

W zależności od tego, jak bardzo jest podwyższone CRP u noworodka, lekarz zaleca odpowiednie leczenie i postępowanie. Niekiedy konieczne jest rozpoczęcia antybiotykoterapii, a nawet hospitalizacja.

To, ile czasu w szpitalu musi spędzić maluch, zależy od zaawansowania infekcji i reakcji organizmu na leczenie. Wysokie CRP u noworodka może być niekiedy reakcją na podanie antybiotyku, dlatego określenie poziomu białka czasem powtarza się po kilku dniach od rozpoczęcia terapii. 

Normy CRP u dzieci

Na pytanie, jakie jest prawidłowe CRP u dziecka, nie da się całkiem jednoznacznie odpowiedzieć. Normy CRP u dzieci różnią się nieco nawet w zależności od tego, jakie laboratorium wykonuje analizę. Stąd różnice w tzw. „widełkach” podawanych jako norma na wyniku badania.

Za normę CRP u dziecka małego zwykle uznaje się poziom poniżej 5 mg/l. U dzieci starszych natomiast powinien utrzymywać się poniżej 10 mg/l.

Ze względu na to, że normy poziomu białka CRP różnią się nieco pomiędzy laboratoriami dokonującymi analizy i zmieniają się wraz z wiekiem pacjenta, nie należy samemu dokonywać interpretacji wyników. Powinien dokonać jej lekarz, najlepiej pediatra, który ocenia wyniki w zestawieniu z ogólnym stanem dziecka lub wynikami innych badań.

zdrowie
Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, domowe sposoby
Przeczytaj artykuł

Wysokie CRP u dziecka

Wynik wskazujący na nieznacznie podwyższone CRP u dziecka, znajdujące się w granicy od 3,1 do 10 mg/l, prawdopodobnie świadczy o obecności stanu zapalnego. CRP poniżej 40 mg/l oznaczać może infekcję wirusową lub niegroźne zapalenie.

CRP powyżej 100 mg/l zapewne związane jest z infekcją bakteryjną, a od 200 do 500 mg/l może być oznaką ciężkiego zakażenia. Wysokie CRP u dziecka może świadczyć o zaawansowanej, rozwiniętej infekcji. Co ciekawe, wskaźnik ten potrafi wzrosnąć nawet 1000-krotnie, jednak są to rzadkie przypadki, które najczęściej związane są z wirusowym zapaleniem wątroby lub jej uszkodzeniem, a także niewydolnością krążeniową.

Często występują razem u dziecka wysokie CRP i gorączka. Podwyższona temperatura ciała jest naturalną reakcją układu immunologicznego na rozwijający się w nim stan zapalny. Niekiedy pojawiają się też u dziecka wysokie CRP i ból brzucha, co może świadczyć o tym, że zapalenie umiejscowiło się w przewodzie pokarmowym lub układzie moczowym.

Zawsze, jeśli istnieją wątpliwości co do umiejscowienia zakażenia, należy przeprowadzić dodatkowe badania pogłębiające dokładną diagnostykę. 

Niskie CRP u dziecka

Warto zauważyć, że przy określaniu poziomu białka c-reaktywnego nie ma pojęcia zaniżenia. Niskie CRP u dziecka – nawet jeśli wynik bliski jest 0 mg/l – świadczy po prostu o nieobecności stanu zapalnego w jego organizmie i nie jest powodem do niepokoju.

Niestety, samo określenie poziomu białka CRP nie daje pełnego obrazu stanu zdrowia dziecka. Nawet niskie  CRP u dziecka nie świadczy jednoznacznie o tym, że w organizmie nie jest obecny żaden stan chorobowy.

Czasem samo badanie CRP może być niewystarczające i jeśli rodzic widzi u swojego dziecka jakiekolwiek niepokojące objawy, powinien to zgłosić to do lekarza w celu kontynuowania dalszej diagnostyki. 

Ponadto warto też pamiętać, że prawidłowe wyniki badań dzieci nie zwalniają rodziców z obowiązku dalszych obserwacji i regularnego monitorowania stanu ich zdrowia.

Wyniki CRP u dziecka

Wszelkie wyniki badań dziecka powinny być interpretowane przez lekarza, najlepiej specjalistę chorób wieku dziecięcego. Same wyniki CRP u dziecka niewiele mówią o stanie jego zdrowia. Owszem, kiedy infekcja jest widoczna i zdiagnozowana, określenie poziomu białka c-reaktywnego może pomóc określić stopień jej zaawansowania. Często lekarz zleca powtórzenie badania, żeby sprawdzić, czy leczenie przynosi spodziewane rezultaty.

CRP u dziecka 80 mg/l może oznaczać już poważną infekcję wirusową. Jeśli jednak po kilku dniach terapii spada do 50 czy 20 mg/l, należy podejrzewać, że organizm prawidłowo zareagował na zastosowane leczenie i infekcja jest w odwrocie. 

Jakie CRP u dziecka wskazuje na sepsę? Sepsa to ciężki stan zapalny całego organizmu, więc przy jej wystąpieniu wskaźnik CRP z reguły wzrasta znacząco, jednak – szczególnie w najcięższych przypadkach – interpretacji wyników dokonać może tylko lekarz.

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Byrska, A. Stańczak, Białko C-reaktywne jako marker procesów zapalnych, w: Lek w Polsce VOL 27 NR 08’17 (315). https://labhome.pl/wp-content/uploads/2018/06/bia%C5%82ko-crp.pdf [25.11.2021].
  • P. Kopczyński, M. Matthews-Kozaniecka, R. Flieger, Wartość oznaczania białka C-reaktywnego w diagnostyce procesów zapalnych z uwzględnieniem stomatologii, w: Nowiny Lekarskie 2013, 82, 3, 243–245. https://jms.ump.edu.pl/uploads/2013/3/243_3_82_2013.pdf [25.11.2021].
  • B. Sapilak i wsp., Ocena przydatności oznaczeń białka C-reaktywnego metodami półilościową i ilościową w diagnostyce infekcji górnych dróg oddechowych, Family Medicine & Primary Care Review 2012, 14, 3: 431–433.
  • Kuśnierz-Cabala B. Białko C-reaktywne, jako parametr oceny nasilenia stanu zapalnego. Bad i Diag. 2005;11,11:73- 80.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama