To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

O czym świadczy nieprawidłowy wynik CRP u dziecka?

CRP u dziecka bada się przeważnie celem potwierdzenia lub wykluczenia stanu zapalnego rozwijającego się w organizmie. Na czym polega badanie, kiedy warto je wykonać i jak interpretować jego wynik?
Dziecko w czasie badania
Źródło: 123RF
W skrócie
  • CRP u dziecka to badanie zlecane zwykle przy podejrzeniu stanu zapalnego. Podwyższony wynik z reguły świadczy o obecności infekcji w organizmie.
  • CRP u dzieci wykonuje się w każdym wieku, nawet u niemowląt i noworodków. Interpretacji wyników zawsze jednak powinien dokonywać lekarz.
  • Wysokie CRP wskazuje na obecność stanu zapalnego – im wyższe, tym poważniejszego. Niski wynik świadczy o braku infekcji i nie jest powodem do niepokoju.
SPRAWDŹ TEŻ: Co oznacza podwyższone CRP w ciąży?
Spis treści

Reklama

Co to jest CRP u dziecka?

Skrót CRP (ang. C Reactive Protein) oznacza białko c-reaktywne, czyli jedno z białek tzw. ostrej fazy, których poziom we krwi rośnie na skutek rozwijającego się w organizmie stanu zapalnego. Zatem co to jest badanie CRP u dziecka i kiedy się je wykonuje?

CRP u dziecka bada się z pobranej próbki krwi, a na podstawie wyniku lekarz jest w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z infekcją (a jeśli tak, to jak bardzo jest zaawansowana). Badanie CRP u dzieci nigdy nie odpowie nam jednak na pytanie, co infekcję wywołało, czyli jaka jest jej bezpośrednia przyczyna. 

Do wykonania badania CRP u dziecka w laboratorium analitycznym wystarczy niewielka ilość krwi. Jeśli małemu pacjentowi nie zlecono innych badań, można ją pobrać z palca. W ten sposób bada się też niekiedy CRP u niemowlaka, ponieważ nawet u najmłodszych dzieci określanie poziomu tego białka bywa stosowane.

Jeśli dziecko nie przechodzi infekcji, za podwyższonym CRP musi stać inny powód. Jakakolwiek wątpliwość w wyniku stanowi zatem podstawę do dalszej diagnostyki, której zadaniem jest „znalezienie” ogniska zapalnego w organizmie.

Reklama

CRP u noworodka

Różnego rodzaju infekcje okołoporodowe dotyczą nie tylko kobiet ciężarnych i tych w połogu. Często dotykają również ich dzieci. Gdy u malucha zachodzi podejrzenie infekcji czy zakażenia, lekarz zleca często określenie poziomu białka CRP. CRP noworodka to ważny element diagnostyki, pokazujący, czy w organizmie dziecka rzeczywiście rozwija się stan zapalny.

W zależności od tego, jak bardzo jest podwyższone CRP u noworodka, lekarz zaleca odpowiednie leczenie i postępowanie. Niekiedy konieczne jest rozpoczęcia antybiotykoterapii, a nawet hospitalizacja.

To, ile czasu w szpitalu musi spędzić maluch, zależy od zaawansowania infekcji i reakcji organizmu na leczenie. Wysokie CRP u noworodka może być niekiedy reakcją na podanie antybiotyku, dlatego określenie poziomu białka czasem powtarza się po kilku dniach od rozpoczęcia terapii. 

Normy CRP u dzieci

Na pytanie, jakie jest prawidłowe CRP u dziecka, nie da się całkiem jednoznacznie odpowiedzieć. Normy CRP u dzieci różnią się nieco nawet w zależności od tego, jakie laboratorium wykonuje analizę. Stąd różnice w tzw. „widełkach” podawanych jako norma na wyniku badania.

Za normę CRP u dziecka małego zwykle uznaje się poziom poniżej 5 mg/l. U dzieci starszych natomiast powinien utrzymywać się poniżej 10 mg/l.

Ze względu na to, że normy poziomu białka CRP różnią się nieco pomiędzy laboratoriami dokonującymi analizy i zmieniają się wraz z wiekiem pacjenta, nie należy samemu dokonywać interpretacji wyników. Powinien dokonać jej lekarz, najlepiej pediatra, który ocenia wyniki w zestawieniu z ogólnym stanem dziecka lub wynikami innych badań.

Reklama

Wysokie CRP u dziecka

Wynik wskazujący na nieznacznie podwyższone CRP u dziecka, znajdujące się w granicy od 3,1 do 10 mg/l, prawdopodobnie świadczy o obecności stanu zapalnego. CRP poniżej 40 mg/l oznaczać może infekcję wirusową lub niegroźne zapalenie.

CRP powyżej 100 mg/l zapewne związane jest z infekcją bakteryjną, a od 200 do 500 mg/l może być oznaką ciężkiego zakażenia. Wysokie CRP u dziecka może świadczyć o zaawansowanej, rozwiniętej infekcji. Co ciekawe, wskaźnik ten potrafi wzrosnąć nawet 1000-krotnie, jednak są to rzadkie przypadki, które najczęściej związane są z wirusowym zapaleniem wątroby lub jej uszkodzeniem, a także niewydolnością krążeniową.

Często występują razem u dziecka wysokie CRP i gorączka. Podwyższona temperatura ciała jest naturalną reakcją układu immunologicznego na rozwijający się w nim stan zapalny. Niekiedy pojawiają się też u dziecka wysokie CRP i ból brzucha, co może świadczyć o tym, że zapalenie umiejscowiło się w przewodzie pokarmowym lub układzie moczowym.

Zawsze, jeśli istnieją wątpliwości co do umiejscowienia zakażenia, należy przeprowadzić dodatkowe badania pogłębiające dokładną diagnostykę. 

Reklama

Niskie CRP u dziecka

Warto zauważyć, że przy określaniu poziomu białka c-reaktywnego nie ma pojęcia zaniżenia. Niskie CRP u dziecka – nawet jeśli wynik bliski jest 0 mg/l – świadczy po prostu o nieobecności stanu zapalnego w jego organizmie i nie jest powodem do niepokoju.

Niestety, samo określenie poziomu białka CRP nie daje pełnego obrazu stanu zdrowia dziecka. Nawet niskie  CRP u dziecka nie świadczy jednoznacznie o tym, że w organizmie nie jest obecny żaden stan chorobowy.

Czasem samo badanie CRP może być niewystarczające i jeśli rodzic widzi u swojego dziecka jakiekolwiek niepokojące objawy, powinien to zgłosić to do lekarza w celu kontynuowania dalszej diagnostyki. 

Ponadto warto też pamiętać, że prawidłowe wyniki badań dzieci nie zwalniają rodziców z obowiązku dalszych obserwacji i regularnego monitorowania stanu ich zdrowia.

Reklama

Wyniki CRP u dziecka

Wszelkie wyniki badań dziecka powinny być interpretowane przez lekarza, najlepiej specjalistę chorób wieku dziecięcego. Same wyniki CRP u dziecka niewiele mówią o stanie jego zdrowia. Owszem, kiedy infekcja jest widoczna i zdiagnozowana, określenie poziomu białka c-reaktywnego może pomóc określić stopień jej zaawansowania. Często lekarz zleca powtórzenie badania, żeby sprawdzić, czy leczenie przynosi spodziewane rezultaty.

CRP u dziecka 80 mg/l może oznaczać już poważną infekcję wirusową. Jeśli jednak po kilku dniach terapii spada do 50 czy 20 mg/l, należy podejrzewać, że organizm prawidłowo zareagował na zastosowane leczenie i infekcja jest w odwrocie. 

Jakie CRP u dziecka wskazuje na sepsę? Sepsa to ciężki stan zapalny całego organizmu, więc przy jej wystąpieniu wskaźnik CRP z reguły wzrasta znacząco, jednak – szczególnie w najcięższych przypadkach – interpretacji wyników dokonać może tylko lekarz.

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Byrska, A. Stańczak, Białko C-reaktywne jako marker procesów zapalnych, w: Lek w Polsce VOL 27 NR 08’17 (315). https://labhome.pl/wp-content/uploads/2018/06/bia%C5%82ko-crp.pdf [25.11.2021].
  • P. Kopczyński, M. Matthews-Kozaniecka, R. Flieger, Wartość oznaczania białka C-reaktywnego w diagnostyce procesów zapalnych z uwzględnieniem stomatologii, w: Nowiny Lekarskie 2013, 82, 3, 243–245. https://jms.ump.edu.pl/uploads/2013/3/243_3_82_2013.pdf [25.11.2021].
  • B. Sapilak i wsp., Ocena przydatności oznaczeń białka C-reaktywnego metodami półilościową i ilościową w diagnostyce infekcji górnych dróg oddechowych, Family Medicine & Primary Care Review 2012, 14, 3: 431–433.
  • Kuśnierz-Cabala B. Białko C-reaktywne, jako parametr oceny nasilenia stanu zapalnego. Bad i Diag. 2005;11,11:73- 80.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania krwi
AST (aminotransferaza asparaginianowa) - badanie krwi przy diagnostyce wątroby. Co oznacza wynik?
Próbka krwi do badania poziomu AST
Jaka jest norma ferrytyny - co oznacza nadmiar i niedobór?
Próba krwi do badania poziomu ferretyny
O czym świadczy nieprawidłowy wynik CRP u dziecka?
Dziecko w czasie badania
Podobne artykuły
Wizualizacja płytek krwi
Morfologia MPV - co znaczny za niskie lub za wysokie MPV? Jaka jest norma?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Badanie ALT - diagnozowanie uszkodzeń wątroby. Norma wyników
Posiew krwi przeprowadzany w labolatorium
Posiew krwi - tlenowy i beztlenowy. Ile się czeka na wyniki?
Badanie poziomu IGE całkowitego
IgE całkowite: jaka jest norma? Co oznacza wysokie IgE, a co niskie?
Kleszcz na skórze człowieka
Western Blot skutecznym testem na boreliozę? Sprawdź, ile się czeka na wynik i jak go interpretować

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!