
Spis treści
- CRP u dziecka
- CRP u noworodka
- Wynik CRP u dziecka
- Podwyższone CRP u noworodka przyczyny
- CRP u niemowlaka
- CRP koszt
- Badanie CRP u dzieci
CRP u dziecka
Na podstawie badania CRP u dziecka lekarz jest w stanie stwierdzić czy mamy do czynienia z infekcją, a jeśli tak, to jak bardzo jest zaawansowana. Badanie CRP u dzieci nigdy nie odpowie nam jednak na pytanie, co infekcję wywołało, czyli jaka jest jej bezpośrednia przyczyna. Do wykonania badania CRP u dziecka w laboratorium analitycznym wystarczy niewielka ilość krwi. Jeśli małemu pacjentowi nie zlecono innych badań, można ją pobrać z palca.
Jeśli dziecko nie przechodzi infekcji, za podwyższonym CRP stać musi inny powód. Im wskaźnik CRP jest wyższy, tym większe prawdopodobieństwo, że maluch cierpi na przypadłość sercowo-naczyniową i konieczna jest diagnostyka właśnie pod tym kątem.
CRP u noworodka
Infekcja okołoporodowa i zakażenie to nie tylko problemy kobiet ciężarnych i tych tuż po porodzie. Często dotyczą one także ich dzieci. Gdy zachodzi podejrzenie infekcji czy zakażenia, lekarz zleca badanie CRP u niemowlaka. CRP noworodka to ważny element diagnostyki, tak małego dziecka. Wysokie CRP u noworodka może być reakcją na podanie antybiotyku. Jeśli zastosowano antybiotykoterapię, po kilku dniach konieczne jest powtórzenie badania CRP noworodka w celu sprawdzenia czy podane medykamenty przyniosły poprawę.
Wynik CRP u dziecka
CRP podwyższone u dziecka, znajdujące się w granicy od 3,1 do 10 mg/l najprawdopodobniej świadczy o zakażeniu. CRP poniżej 40 mg/l oznaczać może infekcję wirusową lub niegroźne zapalenie. CRP 200 u dziecka zapewne związane jest z infekcją bakteryjną, a od 200 do 500 mg/l może być oznaką ciężkiego zakażenia. CRP wysokie u dziecka świadczyć może o silnej infekcji. Co ciekawe, wskaźnik ten potrafi wzrosnąć nawet 1000-krotnie, jednak są to rzadkie przypadki, związane z wirusowym zapalenie wątroby lub jej uszkodzeniem toksyną, a także związane z niewydolnością krążeniową.
Sprawdź też: Zespół Patau u noworodka
Podwyższone CRP u noworodka przyczyny
Najczęstszą przyczyną podwyższonego wyniku CRP u dziecka jest infekcja. Ta z kolei może pojawić się zarówno jeszcze w łonie matki, jak i po przyjściu na świat. Dzieje się tak w przypadku:
- wcześniactwa,
- przedwczesnego odejścia wód płodowych,
- zwiększonego tętna dziecka,
- niskiej punktacji w skali Apgar - zobacz więcej: Ocena noworodka w skali Apgar
- przedłużonej hospitalizacji, spowodowanej np. zabiegiem medycznym,
- ale też z powodu braku właściwej higieny i opieki nad noworodkiem.
Przyczyną infekcji może być także choroba kobiety w czasie ciąży (na przykład stan zapalny układu moczowego czy opryszczka narządów płciowych, różyczka, cytomegalia), ale też choroba personelu medycznego.
Zobacz też: Retinopatia wcześniaków
CRP u niemowlaka
Badanie to może być pomocne w diagnozowaniu i leczeniu, już u niemowlaka:
- infekcji grzybiczych, pasożytniczych, bakteryjnych, wirusowych,
- toczeń rumieniowaty,
- białaczki,
- stwardnienia rozsianego,
- zapalenia trzustki,
- chorób sercowo-naczyniowych.
Ponadto badanie białka c-reaktywnego zleca się także u pacjentów po przeszczepach w celu wykrycia ewentualnego odrzucenia nowego organu.
CRP koszt
Lekarz może zlecić wykonanie CRP, zarówno u dziecka jak i dorosłego, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wówczas jest ono bezpłatne dla pacjenta. Jeśli nie możemy skorzystać z tej opcji, za badanie przyjdzie nam zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od miejscowości i laboratorium, w jakim jest wykonywane badanie CRP.
- Czytaj więcej w dziale: Badania medyczne
Badanie CRP u dzieci
Badanie CRP (białko c-reaktywne), zwane też białkiem ostrej fazy, wytwarzane jest przez wątrobę. W przypadku infekcji, organ ten wytwarza go więcej, a im poważniejsza choroba, tym wyższe CRP. Należy pamiętać, że na poziom CRP wpływa wiek i płeć, ale też stosowanie niektórych leków. Badanie to może być zlecane jest też w celu monitorowania postępów w leczeniu. Jeśli dobrze postawiono diagnozę i dobrano leki, poziom CRP powinien systematycznie spadać.
Oceń artykuł
(liczba ocen 28)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!