Badanie CRP u dziecka - interpretacja wyników

Badanie CRP u dziecka wykonuje się w celu stwierdzenia lub wykluczenia stanu zapalnego w organizmie i może być ono zlecono już u noworodka. Podwyższone CRP u niemowlaka najczęściej wiąże się z infekcją okołoporodową. Do wykonania badania CRP u dziecka w laboratorium analitycznym wystarczy niewielka ilość krwi, dlatego często jest ona pobierana z palca, a nie z żyły przy pomocy strzykawki i igły. Zobacz, jak interpretować wyniki badania CRP u dziecka.
Dziecko w czasie badania
Źródło: 123RF
Spis treści

CRP u dziecka

Na podstawie badania CRP u dziecka lekarz jest w stanie stwierdzić czy mamy do czynienia z infekcją, a jeśli tak, to jak bardzo jest zaawansowana. Badanie CRP u dzieci nigdy nie odpowie nam jednak na pytanie, co infekcję wywołało, czyli jaka jest jej bezpośrednia przyczyna. Do wykonania badania CRP u dziecka w laboratorium analitycznym wystarczy niewielka ilość krwi. Jeśli małemu pacjentowi nie zlecono innych badań, można ją pobrać z palca.

Jeśli dziecko nie przechodzi infekcji, za podwyższonym CRP stać musi inny powód. Im wskaźnik CRP jest wyższy, tym większe prawdopodobieństwo, że maluch cierpi na przypadłość sercowo-naczyniową i konieczna jest diagnostyka właśnie pod tym kątem.

CRP u noworodka

Infekcja okołoporodowa i zakażenie to nie tylko problemy kobiet ciężarnych i tych tuż po porodzie. Często dotyczą one także ich dzieci. Gdy zachodzi podejrzenie infekcji czy zakażenia, lekarz zleca badanie CRP u niemowlaka. CRP noworodka to ważny element diagnostyki, tak małego dziecka. Wysokie CRP u noworodka może być reakcją na podanie antybiotyku. Jeśli zastosowano antybiotykoterapię, po kilku dniach konieczne jest powtórzenie badania CRP noworodka w celu sprawdzenia czy podane medykamenty przyniosły poprawę.

Wynik CRP u dziecka

CRP podwyższone u dziecka, znajdujące się w granicy od 3,1 do 10 mg/l najprawdopodobniej świadczy o zakażeniu. CRP poniżej 40 mg/l oznaczać może infekcję wirusową lub niegroźne zapalenie. CRP 200 u dziecka zapewne związane jest z infekcją bakteryjną, a od 200 do 500 mg/l może być oznaką ciężkiego zakażenia. CRP wysokie u dziecka świadczyć może o silnej infekcji. Co ciekawe, wskaźnik ten potrafi wzrosnąć nawet 1000-krotnie, jednak są to rzadkie przypadki, związane z wirusowym zapalenie wątroby lub jej uszkodzeniem toksyną, a także związane z niewydolnością krążeniową.

Sprawdź też: Zespół Patau u noworodka

Podwyższone CRP u noworodka przyczyny

Najczęstszą przyczyną podwyższonego wyniku CRP u dziecka jest infekcja. Ta z kolei może pojawić się zarówno jeszcze w łonie matki, jak i po przyjściu na świat. Dzieje się tak w przypadku:

 • wcześniactwa,
 • przedwczesnego odejścia wód płodowych,
 • zwiększonego tętna dziecka,
 • niskiej punktacji w skali Apgar - zobacz więcej: Ocena noworodka w skali Apgar
 • przedłużonej hospitalizacji, spowodowanej np. zabiegiem medycznym,
 • ale też z powodu braku właściwej higieny i opieki nad noworodkiem.

Przyczyną infekcji może być także choroba kobiety w czasie ciąży (na przykład stan zapalny układu moczowego czy opryszczka narządów płciowych, różyczka, cytomegalia), ale też choroba personelu medycznego.

Zobacz też: Retinopatia wcześniaków

CRP u niemowlaka

Badanie to może być pomocne w diagnozowaniu i leczeniu, już u niemowlaka:

 • infekcji grzybiczych, pasożytniczych, bakteryjnych, wirusowych,
 • toczeń rumieniowaty,
 • białaczki,
 • stwardnienia rozsianego,
 • zapalenia trzustki,
 • chorób sercowo-naczyniowych.

Ponadto badanie białka c-reaktywnego zleca się także u pacjentów po przeszczepach w celu wykrycia ewentualnego odrzucenia nowego organu.

CRP koszt

Lekarz może zlecić wykonanie CRP, zarówno u dziecka jak i dorosłego, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wówczas jest ono bezpłatne dla pacjenta. Jeśli nie możemy skorzystać z tej opcji, za badanie przyjdzie nam zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od miejscowości i laboratorium, w jakim  jest wykonywane badanie CRP.

Badanie CRP u dzieci

Badanie CRP (białko c-reaktywne), zwane też białkiem ostrej fazy, wytwarzane jest przez wątrobę. W przypadku infekcji, organ ten wytwarza go więcej, a im poważniejsza choroba, tym wyższe CRP. Należy pamiętać, że na poziom CRP wpływa wiek i płeć, ale też stosowanie niektórych leków. Badanie to może być zlecane jest też w celu monitorowania postępów w leczeniu. Jeśli dobrze postawiono diagnozę i dobrano leki, poziom CRP powinien systematycznie spadać.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama