🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Co oznacza krew utajona w kale?

Krew utajona w kale spowodowana jest krwawieniem z układu pokarmowego. Zlokalizowanie źródła krwawienia jest bardzo ważne, gdyż może być ono oznaką poważnych chorób. Po pięćdziesiątym roku życia należy wykonywać test na krew utajoną w kale profilaktycznie, gdyż w tym wieku znacznie wzrasta ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Mężczyzna nakłuwający sobie palec
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Choć krew utajona w kale może być spowodowana niegroźnymi schorzeniami, wymaga diagnostyki w celu wyeliminowania niebezpiecznych nieprawidłowości i poważnych dolegliwościach układu pokarmowego.
 • O krwi utajonej w kale mogą świadczyć przede wszystkim: smoliste stolce, zaburzenia w wypróżnianiu, bóle brzucha i ogólne dolegliwości trawienne.
 • Test na krew utajoną w kale jest bardzo prosty do wykonania. Wystarczy kupić w aptece odpowiedni zestaw i przeprowadzić go samodzielnie w domu. Dostępne są dwie metody badań: gwajakolowa i immunochemiczna.
SPRAWDŹ TEŻ: Zatrucie pokarmowe - objawy. Co jeść i ile trwają?
Spis treści

Reklama

Co oznacza krew utajona w kale?

Krew w kale może świadczyć o poważnych dolegliwościach układu pokarmowego, dlatego nie wolno jej lekceważyć. Najczęściej spowodowana jest przez niegroźne schorzenia, jednak rozszerzona diagnostyka jest niezbędna w celu wyeliminowania niebezpiecznych nieprawidłowości. 

Krew utajona w kale oznacza, że dochodzi do krwawienia w układzie pokarmowym i niezbędne jest zlokalizowanie źródła krwawienia. Może być ono wywołane schorzeniami wymienionymi jako przyczyny krwawienia.

Nie wolno go lekceważyć i należy natychmiast udać się do specjalisty w celu dokładnej diagnostyki. Najczęściej stosuje się badania endoskopowe – gastroskopię lub/i kolonoskopię.

Reklama

Przyczyny krwi utajonej w kale

Przyczyną pojawienia się krwi w stolcu jest krwawienie z układu pokarmowego na różnych jego odcinkach. Co jeszcze może oznaczać krew utajona w kale? Najczęściej świadczy ona o następujących schorzeniach:

 • infekcja bakteryjna – układ pokarmowy mogły zaatakować np. bakterie gronkowca, salmonelli czy E. coli. Jeśli biegunki nie ustają lub nasilają się konieczna jest wizyta
  u lekarza, gdyż grozi to odwodnieniem;
 • hemoroidy – zwane także jako guzki krwawnicze lub żylaki odbytu. Ich obecność może skutkować dostawaniem się krwi do kału. Najczęściej jest ona świeża i żywoczerwona, chociaż występuje także jako krew utajona;
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego - jelito pokrywają owrzodzenia, z których krew dostaje się do kału. Dodatkowo ma on domieszkę śluzu i bardzo nieprzyjemny zapach.
 • wrzody żołądka lub dwunastnicy – krew w kale jest często jednym z pierwszych objawów. Owrzodzenia powodują, że krew dostaje się do układu pokarmowego i jest wydalana wraz z kałem;
 • żylaki przełyku – ich przyczyną najczęściej jest długotrwałe nadużywanie alkoholu. Stają się źródłem krwawienia, które dostaje się do układu pokarmowego;
 • zespół Mallory'ego-Weissa – pękniecie wewnętrznej warstwy przełyku na skutek częstych, silnych wymiotów;
 • polipy jelita grubego – krew w kale to charakterystyczny objaw tego schorzenia. Polipy do łagodne gruczolaki tworzące się na ścianach jelit. Nieleczone po kilku latach mogą przekształcić się w nowotwór złośliwy;
 • choroba Leśniowskiego-Crohna –  ze względu na zapalny charakter schorzenia krew ujawnia się w postaci żywoczerwonego śluzu w stolcu, jednak może mieć również postać utajoną.
 • rak jelita grubego – krew utajona w kale jest jednym z objawów. Może również dochodzić do krwawienia widocznego na stolcu czy papierze toaletowym. Złośliwe zmiany są trudne do wyleczenia, dlatego niezbędne jest szybkie wdrożenie leczenia.

Krew w kale lub smolisty stolec mogą być oznaką niebezpiecznych schorzeń, dlatego niezbędna jest dokładna diagnostyka i właściwe leczenie wdrożone przez specjalistę.

Objawy krwi utajonej w kale

Krew utajona w kale może występować, gdy pojawiają się następujące objawy:

 • ciemne, smoliste stolce (mogą oznaczać krwawienie z górnego odcinka układu pokarmowego),
 • zaburzenia w wypróżnianiu – biegunki lub zaparcia,
 • spadek wagi,
 • bóle brzucha,
 • ogólne złe samopoczucie i osłabienie,
 • dolegliwości trawienne.

W takich przypadkach warto wykonać tekst na krew utajoną w kale. Dodatkowo niezbędna jest wizyta u specjalisty, który wskaże odpowiednią diagnostykę i ewentualne leczenie.

Reklama

Test na krew utajoną

Test krwi utajonej jest łatwy do wykonania. Wystarczy kupić w aptece odpowiedni zestaw i przeprowadzić go samodzielnie w domu.

Dostępne są dwie metody badań:

 • metoda gwajakolowa – wykrywa w kale hem z hemoglobiny. Należy wykonać 3 próby, aby wynik był wiarygodny. Pobiera się kał w trzech różnych dniach,a następnie oddaje laboratorium w celu dokładnego zbadania.
 • metoda immunochemiczna – wykrywa globinę w kale. Podobnie jak w poprzedniej metodzie niezbędne jest 3 krotne pobranie próbek. Metoda ta jest skuteczniejsza gdyż wykrywa niższe stężenie krwi.

W aptekach dostępne są również testy na krew utajoną bez recepty. Wykonuje się je w ten sam sposób jednak po naniesieniu szpatułką kału w odpowiednie miejsce po kilku minutach pojawia się informacja w postaci pasków – jeden oznacza wynik ujemny, natomiast dwa dodatni.

Test na krew utajoną jest bardzo ważny szczególnie u osób powyżej 50 roku życia, gdyż wtedy znacznie wzrasta ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Test jest stosowany przesiewowo w tej grupie wiekowej.

Reklama

Przygotowanie do testy na krew utajoną

Przed wykonaniem testów ważne jest przygotowanie. Na około 3 dni przed badaniem należy wyeliminować z diety:

 • czerwone oraz białe mięso,
 • duże ilości witaminy C,
 • rzodkiewkę, rzepę, kalafiora, pasternak i brokuły,
 • preparaty z żelazem,
 • alkohol,
 • aspirynę.

Powyższe produkty i preparaty mogą zaburzyć wyniki. Ponadto dieta powinna być bogata w błonnik i dużą ilość płynów. Warto postawić na tzw. ,,białą dietę", czyli spożywanie głównie mleka i produktów mlecznych.

Nie można stosować również leków przeczyszczających, które mogą uszkodzić śluzówkę i wywołać krwawienie. Badanie nie powinno być również przeprowadzane w czasie miesiączki i bezpośrednio po zabiegach stomatologicznych i laryngologicznych.

Reklama

Wyniki testu na krew utajoną

Wyniki testu mogą być następujące:

 • krew utajona w kale wynik ujemny – oznacza, że stolec nie zawiera krwi. Jednak przy występowaniu dolegliwości układu pokarmowego należy skonsultować się ze specjalistą.
 • krew utajona w kale wynik dodatni – stwierdza obecność w kale. Niezbędna jest dalsza diagnostyka pod okiem specjalisty – gastrologa.

W obu przypadkach ważne jest powtórzenie testów, aby mieć pewność co do prawdziwości wyników. Jest to szczególnie ważne przy dodatnim wyniku. Konieczne jest wtedy skorzystanie z usług laboratorium.

Cena badania na krew utają w kale zależy od miejsca, w jakimm będzie ono wykonywane. Szacuje się, że koszt takiego badania wynosi od 25zł wzwyż.

Reklama

Krew utajona w kale u dziecka

Krew utajona w kale dziecka może być spowodowana chorobami układu pokarmowego, ale równie pęknieciem szczeliny odbytu (w tym przpadku krew przyjmuje zazwyczaj postać pasma krwi), zaparciami czy alergią pokarmową (np. na białka mleka krowiego).

W przypadku niemowlaka pijącego mleko z piersi matki, krew utajona w jego kale może być wynikiem połknęcia krwi z obolalych i popękanych sutków matki.

Najczęściej są to niegroźne nieprawidłowości, jednak konieczne jest zlokalizowanie źródła krwawienia. Z tego właśnie powodu pediatra powinien skierować małego pacjenta do specjalisty – gastrologa, który wykona odpowiednie badania.

Czytaj również

Bibliografia

 • Nowacki M. P.: Komentarz do: „Badanie przesiewowe oraz badania kontrolne u osób obciążonych przeciętnym i zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. Zalecenia American Gastroenterology Association”. Med. Praktyczna, 1998; 4, 129-131.
 • Korniluk J., Wcisło G., Nurzyński P., Stec R., Bodnar L., Obrocka B., Szczylik C.: Epidemiologia raka jelita grubego. Współcz. Onkol., 2006; vol. 10, 3 (136).
 • Drews M., Banasiewicz T., Krokowicz P., Pławski A., Paszkowski J.: Zespoły polipowatości rodzinnych jelita grubego. Współczesna Onkologia, 2006; 8 (75): 395‑400
 • Wróblewski E, Dąbrowski A. Zasady leczenia krwawień z żylaków przełyku. Przegl Gastroenterol 2010; 5(3): 123-144.
 • van Leerdam ME, Tytgat GNJ. Acute gastrointestinal bleeding. Best Pract Res Clin Gastroenterol. 2008; 22(2): 207–208, doi: 10.1016/j.bpg.2007.12.002, indexed in Pubmed: 18346678.
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda