Krew utajona w kale - przyczyny. Co oznacza krew w kale?

Krew utajona w kale spowodowana jest krwawieniem z układu pokarmowego. Zlokalizowanie źródła krwawienia jest bardzo ważne, gdyż może być ono oznaką poważnych chorób. Po pięćdziesiątym roku życia należy wykonywać test na krew utajoną w kale profilaktycznie, gdyż w tym wieku znacznie wzrasta ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Mężczyzna nakłuwający sobie palec
Źródło: 123RF

Spis treści

Krew w kale może świadczyć o poważnych dolegliwościach układu pokarmowego, dlatego nie wolno jej lekceważyć. Najczęściej spowodowana jest przez niegroźne schorzenia, jednak rozszerzona diagnostyka jest niezbędna w celu wyeliminowania niebezpiecznych nieprawidłowości. 

Krew utajona w kale – przyczyny

Przyczyną pojawienia się krwi w stolcu jest krwawienie z układu pokarmowego na różnych jego odcinkach. Najczęściej są to następujące schorzenia:

 • infekcja bakteryjna – układ pokarmowy mogły zaatakować np. bakterie gronkowca, salmonelli czy E. coli. Jeśli biegunki nie ustają lub nasilają się konieczna jest wizyta
  u lekarza, gdyż grozi to odwodnieniem;
 • hemoroidy – zwane także jako guzki krwawnicze lub żylaki odbytu. Ich obecność może skutkować dostawaniem się krwi do kału. Najczęściej jest ona świeża i żywoczerwona, chociaż występuje także jako krew utajona;
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego - jelito pokrywają owrzodzenia, z których krew dostaje się do kału. Dodatkowo ma on domieszkę śluzu i bardzo nieprzyjemny zapach.
 • wrzody żołądka lub dwunastnicy – krew w kale jest często jednym z pierwszych objawów. Owrzodzenia powodują, że krew dostaje się do układu pokarmowego i jest wydalana wraz z kałem;
 • żylaki przełyku – ich przyczyną najczęściej jest długotrwałe nadużywanie alkoholu. Stają się źródłem krwawienia, które dostaje się do układu pokarmowego;
 • zespół Mallory'ego-Weissa – pękniecie wewnętrznej warstwy przełyku na skutek częstych, silnych wymiotów;
 • polipy jelita grubego – krew w kale to charakterystyczny objaw tego schorzenia. Polipy do łagodne gruczolaki tworzące się na ścianach jelit. Nieleczone po kilku latach mogą przekształcić się w nowotwór złośliwy;
 • choroba Leśniowskiego-Crohna –  ze względu na zapalny charakter schorzenia krew ujawnia się w postaci żywoczerwonego śluzu na stolcu, jednak może mieć również postać utajoną.
 • rak jelita grubego – krew utajona w kale jest jednym z objawów. Może również dochodzić do krwawienia widocznego na stolcu czy papierze toaletowym. Złośliwe zmiany są trudne do wyleczenia, dlatego niezbędne jest szybkie wdrożenie leczenia.

Krew w kale lub smolisty stolec mogą być oznaką niebezpiecznych schorzeń, dlatego niezbędna jest dokładna diagnostyka i właściwe leczenie wdrożone przez specjalistę.

Krew utajona w kale – objawy

Krew utajona w kale może występować gdy pojawiają się następujące objawy:

 • ciemne, smoliste stolce (mogą oznaczać krwawienie z górnego odcinka układu pokarmowego),
 • zaburzenia w wypróżnianiu – biegunki lub zaparcia,
 • spadek wagi,
 • bóle brzucha,
 • ogólne złe samopoczucie i osłabienie,
 • dolegliwości trawienne.

W takich przypadkach warto wykonać tekst na krew utajoną w kale. Dodatkowo niezbędna jest wizyta u specjalisty, który wskaże odpowiednią diagnostykę i ewentualne leczenie.

Test na krew utajoną

Test krwi utajonej jest łatwy do wykonania. Wystarczy kupić w aptece odpowiedni zestaw i przeprowadzić go samodzielnie w domu.

Dostępne są dwie metody badań:

 • metoda gwajakolowa – wykrywa w kale hem z hemoglobiny. Należy wykonać 3 próby, aby wynik był wiarygodny. Pobiera się kał w trzech różnych dniach,a następnie oddaje laboratorium w celu dokładnego zbadania.
 • metoda immunochemiczna – wykrywa globinę w kale. Podobnie jak w poprzedniej metodzie niezbędne jest 3 krotne pobranie próbek. Metoda ta jest skuteczniejsza gdyż wykrywa niższe stężenie krwi.

W aptekach dostępne są również testy na krew utajoną bez recepty. Wykonuje się je w ten sam sposób jednak po naniesieniu szpatułką kału w odpowiednie miejsce po kilku minutach pojawia się informacja w postaci pasków – jeden oznacza wynik ujemny, natomiast dwa dodatni.

Test na krew utajoną jest bardzo ważny szczególnie u osób powyżej 50 roku życia, gdyż wtedy znacznie wzrasta ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Test jest stosowany przesiewowo w tej grupie wiekowej.

Test na krew utajoną – przygotowanie

Przed wykonaniem testów ważne jest przygotowanie. Na około 3 dni przed badaniem należy wyeliminować z diety:

 • czerwone oraz białe mięso,
 • duże ilości witaminy C,
 • rzodkiewkę, rzepę, kalafiora, pasternak i brokuły,
 • preparaty z żelazem,
 • alkohol,
 • aspirynę.

Powyższe produkty i preparaty mogą zaburzyć wyniki. Ponadto dieta powinna być bogata w błonnik i dużą ilość płynów. Nie można stosować również leków przeczyszczających, które mogą uszkodzić śluzówkę i wywołać krwawienie. Badanie nie powinno być również przeprowadzane w czasie miesiączki i bezpośrednio po zabiegach stomatologicznych i laryngologicznych.

Test na krew utajoną – wyniki

Wyniki testu mogą być następujące:

 • krew utajona w kale wynik ujemny – oznacza, że stolec nie zawiera krwi. Jednak przy występowaniu dolegliwości układu pokarmowego należy skonsultować się ze specjalistą.
 • krew utajona w kale wynik dodatni – stwierdza obecność w kale. Niezbędna jest dalsza diagnostyka pod okiem specjalisty – gastrologa.

W obu przypadkach ważne jest powtórzenie testów, aby mieć pewność co do prawdziwości wyników. Jest to szczególnie ważne przy dodatnim wyniku. Konieczne jest wtedy skorzystanie z usług laboratorium.

Krew utajona w kale - co oznacza

Krew utajona w kale oznacza, że dochodzi do krwawienia w układzie pokarmowym
i niezbędne jest zlokalizowanie źródła krwawienia. Może być ono wywołane schorzeniami wymienionymi jako przyczyny krwawienia.

Nie wolno go lekceważyć i natychmiast udać się do specjalisty w celu dokładnej diagnostyki. Najczęściej stosuje się badania endoskopowe – gastroskopie lub/i kolonoskopię.

Krew utajona w kale u dziecka

Krew utajona w kale dziecka może być spowodowana chorobami układu pokarmowego, ale również szczeliną odbytu, zaparciami czy alergią pokarmową (np. ma białka mleka krowiego).

Najczęściej są to niegroźne nieprawidłowości, jednak konieczne jest zlokalizowanie źródła krwawienia. Dlatego też pediatra powinien skierować małego pacjenta do specjalisty – gastrologa, który wykona odpowiednie badania.

Czytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 26)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!