Bakterie w moczu - w ciąży, u dzieci. Co oznaczają? Normy

Bakterie w moczu mogą oznaczać infekcję cewki moczowej, pęcherza lub nerek. Szczególnie bakterie w moczu w ciąży są poważnym problemem, stanowią bowiem zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka oraz prawidłowego przebiegu porodu. Liczne bakterie w moczu to powód do natychmiastowej wizyty u lekarza – bakterie w moczu w ciąży oznaczają konieczność wdrożenia antybiotykoterapii.
Wykrywanie bakterii w moczu
Źródło: 123RF
Spis treści

Liczne bakterie w moczu

Nieliczne bakterie w moczu uznawane są za stan naturalny, fizjologiczny, nie zagrażający zdrowiu. Nieliczne, czyli jakie? Jeśli chodzi o bakterie w moczu, norma wynosi 100 tysięcy komórek drobnoustrojów na 1 mililitr moczu. Dopiero przekroczenie tego pułapu, gdy badanie moczu wykazuje liczne bakterie, stanowi powód do zaniepokojenia. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym bakteriomoczem znamiennym. Może on mieć i w wielu przypadkach ma charakter bezobjawowy. Zdarza się jednak, że bakterie w moczu, w połączeniu z zestawem specyficznych objawów, świadczą o zapaleniu cewki moczowej, pęcherza lub odmiedniczkowym zapaleniu nerek.

Zobacz: Cukrzyca ciążowa - objawy. Dieta i normy badań

Bakterie w moczu – co robić?

W normalnej sytuacji, jeśli stwierdza się bakterie w moczu, ale nie towarzyszą im inne objawy, osoba zakażona nie jest poddawana leczeniu. Są jednak wyjątki od tej reguły – jednym z nich jest stwierdzenie bakterii w moczu w ciąży. Stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka, dlatego niezależnie od tego, czy zakażenie przebiega bezobjawowo, czy z objawami, ciężarna powinna natychmiast zacząć leczenie.

 • Choroby układu moczowego. Sprawdź, co to jest: Częstomocz

Bakterie w moczu w ciąży

Bakterie w moczu w ciąży są przypadłością stosunkowo częstą – stwierdza się je u około 10 procent ciężarnych (z czego około dwóch trzecich to przypadki bezobjawowe). Głównym tego powodem są zmiany zachodzące w ciele kobiety w tym szczególnym okresie.

Namnażaniu się bakterii w moczu w ciąży sprzyja między innymi zwiększenie rozmiarów macicy, która zaczyna uciskać inne organy wewnętrzne, w tym moczowody. Powoduje to problemy z wypróżnianiem się i zaleganie moczu w pęcherzu, co stanowi wymarzoną pożywkę dla bakterii. Dodatkowo pod wpływem zmian hormonalnych zmniejsza się napięcie mięśni moczowodów, co również prowadzi do zatrzymywania moczu.

Sprawdź też: Cykl menstruacyjny (miesiączkowy) - jak liczyć? Długość, fazy

Bakterie w moczu – objawy

Bakterie w moczu w ciąży, tak jak powiedzieliśmy, często nie wiążą się z żadnymi objawami. Jeśli jednak doszło do zakażeń pęcherza lub nerek, objawy są charakterystyczne.

 • Zapalenie pęcherza objawia się poprzez pieczenie w czasie oddawania moczu, często powiązane z uczuciem parcia na pęcherz. Konieczność częstego oddawania moczu występuje zwłaszcza z nocy. Niekiedy też mocz zabarwiony jest na czerwono (krwiomocz).
 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest konsekwencją zapalenia pęcherza. Choroba ta objawia się poprzez ból nerek, gorączkę, niekiedy także nudności biegunkę, wymioty.

Bakterie coli w moczu

Za zapalenie pęcherza najczęściej (w około 90 procentach przypadków), odpowiedzialne są bakterie coli w moczu. Escherichia coli, bo tak brzmi pełna nazwa tej bakterii, to inaczej pałeczka kałowa. Nazwa nie jest przypadkowa. Bakteria ta na co dzień bytuje w jelicie grubym. Dlaczego więc wykrywa się bakterie coli w moczu? To kwestia budowy anatomicznej kobiecego ciała i złych nawyków higienicznych. Do układu moczowego bakterie coli przedostają się pokonując drogę z odbytu do położonej nieopodal cewki, na przykład przy zbyt zamaszystym podcieraniu się.

Bakterie w moczu – zagrożenie

Stwierdziwszy obecność bakterii w moczu w ciąży należy natychmiast udać się do lekarza prowadzącego ciążę a gdy nie ma takiej możliwości – zgłosić się do szpitala. Bakterie w moczu w ciąży i związane z nimi infekcje wywołują bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia noszonego w łonie dziecka. Do najpoważniejszych konsekwencji należą:

 • Ryzyko przedwczesnego porodu
 • Ryzyko niskiej masy noworodka
 • Ryzyko niedotlenienia płodu
 • Ryzyko zakażenia dziecka bakteriami

Czytaj więcej: Tyłozgięcie macicy - objawy. Tyłozgięcie a ciąża i seks

Bakterie w moczu w ciąży – leczenie

Bakterie w moczu w ciąży to sytuacja alarmowa. Nawet jeśli bakteriomocz ma charakter bezobjawowy, należy wdrożyć antybiotykoterapię. O doborze konkretnego antybiotyku zdecydować musi lekarz, zapewne jednak będzie to któryś z następujących leków:

 • Amoksycylina (w dawce 2 x 50 mg na dobę)
 • Cefaleksyna (2 x 500 mg)
 • Nitrofurantoina (2x100 mg)
 • Fosfomycyna (jednorazowo 3 g)
 • Cefuroksym (2 x 250 mg)

Mając w ręku wyniki badań stwierdzające bakterie w moczu w ciąży nie należy podejmować żadnych kroków na własną rękę, pamiętając, że antybiotyki wydawane są z przepisu lekarza a także o tym, że wiele antybiotyków w ciąży jest zakazanych.

Bakterie w moczu u dziecka

Drugim szczególnym przypadkiem nad którym należy się pochylić, są bakterie w moczu u dziecka. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, baterie w moczu u niemowlaka i starszych dzieci mogą prowadzić do zapalenia cewki, pęcherza a nawet nerek, podobne są też normy dotyczące licznych bakterii w moczu.

Tym co jest charakterystyczne dla dzieci, jest trudność jaką niekiedy przysparza zdiagnozowanie problemu. Dwulatki nie zakomunikują, że odczuwają pieczenie w cewce moczowej. Dlatego rodzicom pozostaje obserwowanie innych objawów. Może to być krwiomocz, częste oddawanie moczu, nieprzyjemny zapach i nietypowa konsystencja moczu, gorączka, nudności, ospałość, pobudzenie… Jak widać lista objawów jest tyleż długa, co i niecharakterystyczna. Właśnie dlatego, mając choćby cień podejrzeń infekcji dróg moczowych, należy wykonać badanie na obecność bakterii w moczu u dziecka.

Zobacz również: Luteina – w ciąży, na oczy, na okres. Skutki uboczne

 

 

Czytaj również
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Czym kierujesz się, sięgając po suplementy diety?

  Znajomością i zaufaniem do marki

  Składem

  Przyznanymi certyfikatami

  Atrakcyjnością opakowania

  Poleceniem specjalisty - farmaceuty lub lekarza

  Opiniami znajomych i innych klientów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Witaminy w ciąży i przed ciążą - A, C, D czy E? Zobacz, jakie brać
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Podobne artykuły
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Implantacja zarodka – jakie są objawy implantacji zarodka
Ryby w ciąży - jakie ryby można jeść w ciąży?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama