Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Bakterie w moczu - w ciąży, u dzieci. Co oznaczają? Normy

Bakterie w moczu mogą oznaczać infekcję cewki moczowej, pęcherza lub nerek. Szczególnie bakterie w moczu w ciąży są poważnym problemem, stanowią bowiem zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka oraz prawidłowego przebiegu porodu. Liczne bakterie w moczu to powód do natychmiastowej wizyty u lekarza – bakterie w moczu w ciąży oznaczają konieczność wdrożenia antybiotykoterapii.
Wykrywanie bakterii w moczu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Liczne bakterie w moczu

Nieliczne bakterie w moczu uznawane są za stan naturalny, fizjologiczny, nie zagrażający zdrowiu. Nieliczne, czyli jakie? Jeśli chodzi o bakterie w moczu, norma wynosi 100 tysięcy komórek drobnoustrojów na 1 mililitr moczu. Dopiero przekroczenie tego pułapu, gdy badanie moczu wykazuje liczne bakterie, stanowi powód do zaniepokojenia. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym bakteriomoczem znamiennym. Może on mieć i w wielu przypadkach ma charakter bezobjawowy. Zdarza się jednak, że bakterie w moczu, w połączeniu z zestawem specyficznych objawów, świadczą o zapaleniu cewki moczowej, pęcherza lub odmiedniczkowym zapaleniu nerek.

Zobacz: Cukrzyca ciążowa - objawy. Dieta i normy badań

Reklama

Bakterie w moczu – co robić?

W normalnej sytuacji, jeśli stwierdza się bakterie w moczu, ale nie towarzyszą im inne objawy, osoba zakażona nie jest poddawana leczeniu. Są jednak wyjątki od tej reguły – jednym z nich jest stwierdzenie bakterii w moczu w ciąży. Stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka, dlatego niezależnie od tego, czy zakażenie przebiega bezobjawowo, czy z objawami, ciężarna powinna natychmiast zacząć leczenie.

 • Choroby układu moczowego. Sprawdź, co to jest: Częstomocz

Reklama

Bakterie w moczu w ciąży

Bakterie w moczu w ciąży są przypadłością stosunkowo częstą – stwierdza się je u około 10 procent ciężarnych (z czego około dwóch trzecich to przypadki bezobjawowe). Głównym tego powodem są zmiany zachodzące w ciele kobiety w tym szczególnym okresie.

Namnażaniu się bakterii w moczu w ciąży sprzyja między innymi zwiększenie rozmiarów macicy, która zaczyna uciskać inne organy wewnętrzne, w tym moczowody. Powoduje to problemy z wypróżnianiem się i zaleganie moczu w pęcherzu, co stanowi wymarzoną pożywkę dla bakterii. Dodatkowo pod wpływem zmian hormonalnych zmniejsza się napięcie mięśni moczowodów, co również prowadzi do zatrzymywania moczu.

Sprawdź też: Cykl menstruacyjny (miesiączkowy) - jak liczyć? Długość, fazy

Reklama

Bakterie w moczu – objawy

Bakterie w moczu w ciąży, tak jak powiedzieliśmy, często nie wiążą się z żadnymi objawami. Jeśli jednak doszło do zakażeń pęcherza lub nerek, objawy są charakterystyczne.

 • Zapalenie pęcherza objawia się poprzez pieczenie w czasie oddawania moczu, często powiązane z uczuciem parcia na pęcherz. Konieczność częstego oddawania moczu występuje zwłaszcza z nocy. Niekiedy też mocz zabarwiony jest na czerwono (krwiomocz).
 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest konsekwencją zapalenia pęcherza. Choroba ta objawia się poprzez ból nerek, gorączkę, niekiedy także nudności biegunkę, wymioty.

Reklama

Bakterie coli w moczu

Za zapalenie pęcherza najczęściej (w około 90 procentach przypadków), odpowiedzialne są bakterie coli w moczu. Escherichia coli, bo tak brzmi pełna nazwa tej bakterii, to inaczej pałeczka kałowa. Nazwa nie jest przypadkowa. Bakteria ta na co dzień bytuje w jelicie grubym. Dlaczego więc wykrywa się bakterie coli w moczu? To kwestia budowy anatomicznej kobiecego ciała i złych nawyków higienicznych. Do układu moczowego bakterie coli przedostają się pokonując drogę z odbytu do położonej nieopodal cewki, na przykład przy zbyt zamaszystym podcieraniu się.

Reklama

Bakterie w moczu – zagrożenie

Stwierdziwszy obecność bakterii w moczu w ciąży należy natychmiast udać się do lekarza prowadzącego ciążę a gdy nie ma takiej możliwości – zgłosić się do szpitala. Bakterie w moczu w ciąży i związane z nimi infekcje wywołują bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia noszonego w łonie dziecka. Do najpoważniejszych konsekwencji należą:

 • Ryzyko przedwczesnego porodu
 • Ryzyko niskiej masy noworodka
 • Ryzyko niedotlenienia płodu
 • Ryzyko zakażenia dziecka bakteriami

Czytaj więcej: Tyłozgięcie macicy - objawy. Tyłozgięcie a ciąża i seks

Reklama

Bakterie w moczu w ciąży – leczenie

Bakterie w moczu w ciąży to sytuacja alarmowa. Nawet jeśli bakteriomocz ma charakter bezobjawowy, należy wdrożyć antybiotykoterapię. O doborze konkretnego antybiotyku zdecydować musi lekarz, zapewne jednak będzie to któryś z następujących leków:

 • Amoksycylina (w dawce 2 x 50 mg na dobę)
 • Cefaleksyna (2 x 500 mg)
 • Nitrofurantoina (2x100 mg)
 • Fosfomycyna (jednorazowo 3 g)
 • Cefuroksym (2 x 250 mg)

Mając w ręku wyniki badań stwierdzające bakterie w moczu w ciąży nie należy podejmować żadnych kroków na własną rękę, pamiętając, że antybiotyki wydawane są z przepisu lekarza a także o tym, że wiele antybiotyków w ciąży jest zakazanych.

Bakterie w moczu u dziecka

Drugim szczególnym przypadkiem nad którym należy się pochylić, są bakterie w moczu u dziecka. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, baterie w moczu u niemowlaka i starszych dzieci mogą prowadzić do zapalenia cewki, pęcherza a nawet nerek, podobne są też normy dotyczące licznych bakterii w moczu.

Tym co jest charakterystyczne dla dzieci, jest trudność jaką niekiedy przysparza zdiagnozowanie problemu. Dwulatki nie zakomunikują, że odczuwają pieczenie w cewce moczowej. Dlatego rodzicom pozostaje obserwowanie innych objawów. Może to być krwiomocz, częste oddawanie moczu, nieprzyjemny zapach i nietypowa konsystencja moczu, gorączka, nudności, ospałość, pobudzenie… Jak widać lista objawów jest tyleż długa, co i niecharakterystyczna. Właśnie dlatego, mając choćby cień podejrzeń infekcji dróg moczowych, należy wykonać badanie na obecność bakterii w moczu u dziecka.

Zobacz również: Luteina – w ciąży, na oczy, na okres. Skutki uboczne

 

 

Czytaj również
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Mocz
O czym świadczy cukier w moczu? Poznaj normy i objawy glikozurii
Próbka moczu do badania
Krew w moczu, czyli krwiomocz - przyczyny, objawy towarzyszące i sposoby leczenia
Co może oznaczać zielony mocz?
Próbki z moczem
Podobne artykuły
Próba z żółtym kolorem moczu
Bardzo żółty mocz – przyczyny zmiany koloru
Próbki z moczem do badania ph
Co oznacza wysokie i niskie ph moczu? Sprawdź, jakie jest prawidłowe
Próba moczu z erytrocytami
Erytrocyty, czyli czerwone krwinki w moczu. Czy krwiomocz to objaw poważnej choroby?
Badanie próbki z moczem
Białko w moczu - normy. Co oznacza podwyższony poziom?
Próbka moczu do badania escherichia coli
Bakteria Escherichia coli w moczu (pałeczki okrężnicy) - objawy i leczenie

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!