Liczne bakterie w moczu
Nieliczne bakterie w moczu uznawane są za stan naturalny, fizjologiczny, nie zagrażający zdrowiu. Nieliczne, czyli jakie? Jeśli chodzi o bakterie w moczu, norma wynosi 100 tysięcy komórek drobnoustrojów na 1 mililitr moczu. Dopiero przekroczenie tego pułapu, gdy badanie moczu wykazuje liczne bakterie, stanowi powód do zaniepokojenia. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym bakteriomoczem znamiennym. Może on mieć i w wielu przypadkach ma charakter bezobjawowy. Zdarza się jednak, że bakterie w moczu, w połączeniu z zestawem specyficznych objawów, świadczą o zapaleniu cewki moczowej, pęcherza lub odmiedniczkowym zapaleniu nerek.
Zobacz: Cukrzyca ciążowa - objawy. Dieta i normy badań
Bakterie w moczu – co robić?
W normalnej sytuacji, jeśli stwierdza się bakterie w moczu, ale nie towarzyszą im inne objawy, osoba zakażona nie jest poddawana leczeniu. Są jednak wyjątki od tej reguły – jednym z nich jest stwierdzenie bakterii w moczu w ciąży. Stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka, dlatego niezależnie od tego, czy zakażenie przebiega bezobjawowo, czy z objawami, ciężarna powinna natychmiast zacząć leczenie.
- Choroby układu moczowego. Sprawdź, co to jest: Częstomocz
Bakterie w moczu w ciąży
Bakterie w moczu w ciąży są przypadłością stosunkowo częstą – stwierdza się je u około 10 procent ciężarnych (z czego około dwóch trzecich to przypadki bezobjawowe). Głównym tego powodem są zmiany zachodzące w ciele kobiety w tym szczególnym okresie.
Namnażaniu się bakterii w moczu w ciąży sprzyja między innymi zwiększenie rozmiarów macicy, która zaczyna uciskać inne organy wewnętrzne, w tym moczowody. Powoduje to problemy z wypróżnianiem się i zaleganie moczu w pęcherzu, co stanowi wymarzoną pożywkę dla bakterii. Dodatkowo pod wpływem zmian hormonalnych zmniejsza się napięcie mięśni moczowodów, co również prowadzi do zatrzymywania moczu.
Sprawdź też: Cykl menstruacyjny (miesiączkowy) - jak liczyć? Długość, fazy
Bakterie w moczu – objawy
Bakterie w moczu w ciąży, tak jak powiedzieliśmy, często nie wiążą się z żadnymi objawami. Jeśli jednak doszło do zakażeń pęcherza lub nerek, objawy są charakterystyczne.
- Zapalenie pęcherza objawia się poprzez pieczenie w czasie oddawania moczu, często powiązane z uczuciem parcia na pęcherz. Konieczność częstego oddawania moczu występuje zwłaszcza z nocy. Niekiedy też mocz zabarwiony jest na czerwono (krwiomocz).
- Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest konsekwencją zapalenia pęcherza. Choroba ta objawia się poprzez ból nerek, gorączkę, niekiedy także nudności biegunkę, wymioty.
Bakterie coli w moczu
Za zapalenie pęcherza najczęściej (w około 90 procentach przypadków), odpowiedzialne są bakterie coli w moczu. Escherichia coli, bo tak brzmi pełna nazwa tej bakterii, to inaczej pałeczka kałowa. Nazwa nie jest przypadkowa. Bakteria ta na co dzień bytuje w jelicie grubym. Dlaczego więc wykrywa się bakterie coli w moczu? To kwestia budowy anatomicznej kobiecego ciała i złych nawyków higienicznych. Do układu moczowego bakterie coli przedostają się pokonując drogę z odbytu do położonej nieopodal cewki, na przykład przy zbyt zamaszystym podcieraniu się.
Bakterie w moczu – zagrożenie
Stwierdziwszy obecność bakterii w moczu w ciąży należy natychmiast udać się do lekarza prowadzącego ciążę a gdy nie ma takiej możliwości – zgłosić się do szpitala. Bakterie w moczu w ciąży i związane z nimi infekcje wywołują bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia noszonego w łonie dziecka. Do najpoważniejszych konsekwencji należą:
- Ryzyko przedwczesnego porodu
- Ryzyko niskiej masy noworodka
- Ryzyko niedotlenienia płodu
- Ryzyko zakażenia dziecka bakteriami
Czytaj więcej: Tyłozgięcie macicy - objawy. Tyłozgięcie a ciąża i seks
Bakterie w moczu w ciąży – leczenie
Bakterie w moczu w ciąży to sytuacja alarmowa. Nawet jeśli bakteriomocz ma charakter bezobjawowy, należy wdrożyć antybiotykoterapię. O doborze konkretnego antybiotyku zdecydować musi lekarz, zapewne jednak będzie to któryś z następujących leków:
- Amoksycylina (w dawce 2 x 50 mg na dobę)
- Cefaleksyna (2 x 500 mg)
- Nitrofurantoina (2x100 mg)
- Fosfomycyna (jednorazowo 3 g)
- Cefuroksym (2 x 250 mg)
Mając w ręku wyniki badań stwierdzające bakterie w moczu w ciąży nie należy podejmować żadnych kroków na własną rękę, pamiętając, że antybiotyki wydawane są z przepisu lekarza a także o tym, że wiele antybiotyków w ciąży jest zakazanych.
Bakterie w moczu u dziecka
Drugim szczególnym przypadkiem nad którym należy się pochylić, są bakterie w moczu u dziecka. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, baterie w moczu u niemowlaka i starszych dzieci mogą prowadzić do zapalenia cewki, pęcherza a nawet nerek, podobne są też normy dotyczące licznych bakterii w moczu.
Tym co jest charakterystyczne dla dzieci, jest trudność jaką niekiedy przysparza zdiagnozowanie problemu. Dwulatki nie zakomunikują, że odczuwają pieczenie w cewce moczowej. Dlatego rodzicom pozostaje obserwowanie innych objawów. Może to być krwiomocz, częste oddawanie moczu, nieprzyjemny zapach i nietypowa konsystencja moczu, gorączka, nudności, ospałość, pobudzenie… Jak widać lista objawów jest tyleż długa, co i niecharakterystyczna. Właśnie dlatego, mając choćby cień podejrzeń infekcji dróg moczowych, należy wykonać badanie na obecność bakterii w moczu u dziecka.
Zobacz również: Luteina – w ciąży, na oczy, na okres. Skutki uboczne