Reklama
Badanie moczu jest niemal tak samo popularne, jak morfologia. Pomimo swej niskiej ceny może wykryć wiele dolegliwości, ponieważ pokazuje stan nerek czy dróg moczowych. Co jeszcze pokazuje? Które wyniki powinny zacząć niepokoić?
Badanie ogólne moczu najczęściej wykonuje się w celu rozpoznania dolegliwości ze strony:
Oczywiście badanie moczu należy wykonywać także profilaktycznie, najlepiej raz w roku.
Przed badaniem moczu należy przez minimum 12 godzin nie jeść, a także nie pić (jedynie woda jest dozwolona).
Jednym z rodzajów badań moczu jest posiew moczu. Kiedy i po co się go wykonuje? To badanie tzw. bakteriologiczne, którego polega na przeniesieniu próbki moczu na dedykowane do tego podłoże hodowlane. Jego skład umożliwia wzrost oraz namnażanie się bakterii. Liczne bakterie w moczu (bakteriomocz) może świadczyć o zakażeniu dróg moczowych. Może to się wiązać z bólem podczas oddawania moczu, a także częstym parciem na pęcherz. Za stan nieprawidłowy uznaje się sytuację, gdy liczba jednego typu bakterii przekracza 100 tys. na 1 ml moczu u osoby z dolegliwościami.
Jakie powinno być prawidłowe pH moczu? Zgodnie ze skalą kwasowości-zasadowości, ph moczu 7 oznacza odczyn neutralny. Natomiast przyjmuje się, że prawidłowe ph moczu powinno wynosić około 6,5. Odczyn ph moczu u osób zdrowych może bowiem być lekko kwaśny.
Wysokie pH moczu może oznaczać:
Jednym z parametrów jest ciężar właściwy moczu, który sprawdza się, aby ocenić pracę nerek oraz uprawdopodobnić podejrzenie cukrzycy. Niski ciężar właściwy moczu będzie świadczyć o tym, że grozi nam niewydolność nerek, podwyższony ciężar właściwy moczu jest jednym z objawów odwodnienia.
Jak interpretować wyniki badania moczu? Co oznaczają poszczególne parametry?
Jak prawidłowo pobrać mocz do badania? Ważne jest przestrzeganie kilku zasad po to, by próbka moczu nie została zanieczyszczona. Przede wszystkim trzeba starannie umyć okolicę zewnętrznego ujścia cewki moczowej (najlepiej wodą z mydłem lub opcjonalnie płynem do higieny intymnej). W przypadku kobiet powinno się delikatnie rozchylić zewnętrzne wargi sromowe, a okolicę ujścia cewki moczowej przemywać od przodu do tyłu. Jeśli chodzi o mężczyzn należy odciągnąć napletek.
Ile moczu do badania? Pobiera się go z środkowego strumienia moczu, a do naczynia należy oddać ok. 20 ml. Co ważne, nie zaleca się wykonywania badania tuż przed miesiączką lub w trakcie jej trwania – chyba że lekarz zaleci inaczej.