Benzydamina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne leków

Benzydamina to jeden z wielu NLPZ-ów (Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych) dostępnych bez recepty w celu samodzielnego zwalczania różnego rodzaju stanów bólowych i infekcyjnych. Ten silny środek ma wśród swoich właściwości nie tylko działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale działa także przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
Kobietę boli gardło
źródło:123RF

Spis treści

Gdy zbliża się jesień, a wraz z nią kolejny sezon infekcyjny warto zrobić przegląd domowej apteczki i uzupełnić ewentualne braki. Wśród środków wspomagających leczenie przeziębienia czy innych infekcji może znaleźć się chlorowodorek benzydaminy. To niesteroidowy lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym, który posiada także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Działanie benzydaminy

Chemicznie, benzydamina jest pochodną indazolu, grupy zwiazków organicznych zbudowanych z dwóch pierścieni – benzenowego i pirazolowego. Mimo że należy do Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych to jednaknieco się różni od innych preparatów z tej grupy. 

Jak już wspomniano wcześniej, wykazuje on nie tylko działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, ale także przeciwbólowe, miejscowo znieczulające i antyseptyczne. Jednakże w odróżnieniu od innych NLPZ-ów nie hamuje cyklooksygenazy ani lipooksygenazy, przez co nie powoduje działań niepożądanych ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego. 

Poprzez wpływanie na naczynia zmienione przez pobudzone leukocyty wywiera działanie przeciwzapalne. Dodatkowo działa też odkażająco, nie tylko na liczne bakterie i wirusy, ale także na wiele gatunków grzybów. Tak silne właściwości antyseptyczne, połączone z działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym powodują, że substancja ta jest rekomendowana w wielu stanach infekcyjnych czy zakażeniach. 

Leki z benzydaminą

Mnogość preparatów z chlorowodorkiem benzydaminy sprawia, że środek ten jest rozwiązaniem we wszelkiego rodzaju infekcjach, bólach, czy stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, a nawet pochwy. 

W przypadku, gdy jest konieczność użycia leku z benzydaminą na gardło można zastosować:

  • tabletki do ssania, 
  • aerozole,
  • płyny do płukania. 

W przypadku zapalenia sromu i pochwy na pomoc przychodzi roztwór chlorowodorku benzydaminy, który otrzymuje się rozpuszczając w wodzie saszetkę z lekiem. Czasami są również sytuacje, gdzie stomatolodzy zalecają zastosowanie benzydaminy po ekstrakcji zęba, w celu zabezpieczenia dziąsła przed nadkażeniem bakteryjnym czy grzybiczym.

Dawkowanie benzydaminy

Leki z benzydaminą dopuszczone są tylko do stosowania miejscowego. Dzięki temu nie powodują działania ogólnego, a zastosowane w zalecanych dawkach nie będą wykazywać efektów ubocznych. 

Dlatego też preparaty w aerozolu do jamy ustnej i gardła można stosować także u małych dzieci, do szóstego roku życia, gdzie podaje się po jednym rozpyleniu na każde 4 kilogramy masy ciała. Takich „psiknięć” można powtórzyć od 2 do 6 razy na dobę. 

Starsze dzieci i dorośli mogą dawkować benzydaminę od 4 do 8 razy i taką czynność także można powielić nawet 6 razy na dobę. Tabletki do ssania są przeznaczone raczej dla dorosłych i w ciągu dnia można użyć do 3 pastylek. Saszetki zawierające benzydaminę do irygacji pochwy należy rozpuścić w 0,5 litrze przegotowanej i ostudzonej wody i używać nie więcej niż 1 lub 2 razy na dobę. Bez konsultacji z lekarzem nie powinno się stosować tych leków dłużej niż 7 dni.  

Skutki uboczne benzydaminy

Jak już było wspomniane, zastosowana miejscowo benzydamina nie wywołuje większych, negatywnych skutków ubocznych. Po użyciu w obrębie jamy ustnej i gardła może wystąpić drętwienie, utrata czucia, uczucie kłucia czy mrowienia, ale jest to zjawisko szybko przemijające, związane z działaniem miejscowo znieczulającym. Nie powinno to powodować przerwania stosowania preparatu. 

Z bardziej poważnych dolegliwości może dojść do nudności, wymiotów czy zawrotów głowy. Czasami zastosowanie benzydaminy może także wywołać wysypkę, czy reakcje nadwrażliwości, jednak mają one najczęściej charakter przemijający i rzadko wymagają dodatkowego leczenia. Mimo, że nie ma zbyt wielu danych o niebezpieczeństwie to jednak trzeba ostrożnie stosować benzydaminę w czasie ciąży i karmienia piersią.

Szkodliwość benzydaminy

Zastosowanie benzydaminy niezgodnie z zaleceniem producenta może jednak prowadzić do poważnych skutków ubocznych. Bywa ona używana w charakterze pozamedycznym, jako substancja o działaniu psychoaktywnym. Benzydamina zastosowana doustnie w większej dawce może powodować silne pobudzenie psychoruchowe oraz omamy wzrokowe i stany lękowe które utrzymują się przez 6 do 8 godzin. 

Dokładny mechanizm tego działania nie został poznany, jednak przyjmuje się, że jest on związany z uwolnieniem dużych ilości neuroprzekaźnika – dopaminy. Najlepiej jest kupować leki z benzydaminą w aptece, gdyż tylko tak ma się pewność, że produkt jest oryginalny, bezpieczny i stale kontrolowany. 

Czytaj też:

Bibliografia

  • M. Barwina, B. Habrat, J. Sein Anand; Nadużywanie benzydaminy; Alkoholizm i Narkomania; -2014; 27; 1; 77 – 87
  • E. Królik, J. Palacz, A. Wiela-Hojeńska, A. Piwowar; Toksyczność wybranych leków dostępnych bez recepty; Farmacja Współczesna; 2014; 7; 1 – 7
  • Chojnowski J.R., Bocian J., Żydowicz L., Kowalczyk L., Goch J.H., Chojnowska-Jezierska J., Adamska-Dyniewska H.; Porównawcza ocena działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego benzydaminy i indometacyny w wybranych chorobach wewnętrznych; Polski Tygodnik Lekarski; 29; 1; 23 - 25

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij