Biopsja tarczycy - wyniki, wskazania i przebieg badania

Biopsja tarczycy to nakłucie guzka i pobranie z niego materiału do badania cytologicznego. Pozwala ono na rozpoznanie charakteru i pochodzenia zmiany. Jak wygląda biopsja tarczycy i jakie są wskazania do wykonania tego badania?
Badanie tarczycy
Źródło: 123RF

Spis treści

Biopsji tarczycy dokonuje się za pomocą bardzo cienkiej igły, zazwyczaj o średnicy 0,4 mm. Pozyskuje ona materiał, który następnie poddawany jest badaniu cytologicznemu. Celem biopsji tarczycy jest potwierdzenie lub wykluczenie toczącego się w organizmie procesu złośliwego, co pozwala na podjęcie decyzji o podjęciu lub zaniechaniu leczenia operacyjnego. Zabieg ten opróżnia także zmianę z płynu i wykrywa niektóre rodzaje zapaleń tarczycy.

Zobacz też: Tarczyca i jej schorzenia

Wskazania do wykonania biopsji tarczycy

Wśród wskazań do przeprowadzenia biopsji cienkoigłowej tarczycy wymienia się:

  • Bolesność lub zmienioną konsystencję powiększonej tarczycy
  • Obecność guzka wyczuwalnego w dotyku
  • Obecność w badaniu USG niewyczuwalnych palpacyjnie zmian o średnicy powyżej 1 cm
  • Wole wieloguzkowe
  • Obecność zmian hipoechogenicznych ujawnionych w badaniu USG
  • Obecność w badaniu USG guzków niejasno odgraniczonych od miąższu tarczycy

Do objawów budzących największą niepewność pacjenta należą przede wszystkim szybkie powiększanie się guzka i powiększenie węzłów chłonnych. W takiej sytuacji biopsję tarczycy należy wykonać bezzwłocznie.

Czytaj: Choroby metaboliczne - jak je zdiagnozować?

Biopsja tarczycy – przygotowanie

Specjalne przygotowanie do biopsji tarczycy nie jest konieczne. Na badanie należy przyjść jednak z dokumentacją medyczną. Trzeba także poinformować lekarza o przyjmowanych aktualnie lekach oraz wszelkich współistniejących chorobach, np. problemach z krzepnięciem krwi. Biopsja tarczycy nie wymaga znieczulenia. Badanie jest praktycznie bezbolesne, a ukłucie igły przypomina to, które znamy ze standardowego pobierania krwi. Biopsję guzka tarczycy przeprowadza patomorfolog wraz z radiologiem. Radiolog przy pomocy głowicy aparatu USG odnajduje zmianę, a patomorfolog wkłuwa igłę i pobiera materiał do badania. Po zakończeniu biopsji pacjentowi zakłada się opatrunek.

Czytaj też: Choroba Gravesa-Basedowa

Biopsja tarczycy – wyniki

Zdarza się, że biopsję tarczycy trzeba powtórzyć. Dzieje się tak, gdy w pobranym podczas badania materiale nie ma tkanek tarczycy, tylko komórki guzków koloidowych i płyn. Z wynikami biopsji tarczycy zawsze należy udać się na konsultację do endokrynologa, który zaleci odpowiednie dalsze postępowanie.

Sprawdź: Dieta przy nadczynności tarczycy – zasady i jadłospis

Wyniki biopsji tarczycy – czas oczekiwania

Czas oczekiwana na wyniki biopsji tarczycy to zwykle około 2-3 tygodni. Jest on uzależniony od placówki, w której badany jest pobrany materiał.

Biopsja tarczycy – powikłania

Biopsja guzka tarczycy jest badaniem bezpiecznym i najczęściej występującym po nim powikłaniem jest zupełnie niegroźny, niewielki krwiak w miejscu wkłucia. Zdarza się też, że pojawia się obrzęk lub ból szyi – objawy te jednak szybko mijają i nie stanowią zagrożenia dla pacjenta.

Czytaj też: Niedoczynność tarczycy - sprawdź przyczyny i objawy

Ile kosztuje biopsja tarczycy?

Koszt biopsji cienkoigłowej tarczycy wynosi średnio 200 zł. Cena badania zależy od placówki, w której jest ono wykonywane.

​Zobacz też: Akromegalia

Oceń artykuł

(liczba ocen 26)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!