
Spis treści
- Wskazania do wykonania biopsji tarczycy
- Biopsja tarczycy – przygotowanie
- Biopsja tarczycy – wyniki
- Wyniki biopsji tarczycy – czas oczekiwania
- Biopsja tarczycy – powikłania
- Ile kosztuje biopsja tarczycy?
Biopsji tarczycy dokonuje się za pomocą bardzo cienkiej igły, zazwyczaj o średnicy 0,4 mm. Pozyskuje ona materiał, który następnie poddawany jest badaniu cytologicznemu. Celem biopsji tarczycy jest potwierdzenie lub wykluczenie toczącego się w organizmie procesu złośliwego, co pozwala na podjęcie decyzji o podjęciu lub zaniechaniu leczenia operacyjnego. Zabieg ten opróżnia także zmianę z płynu i wykrywa niektóre rodzaje zapaleń tarczycy.
Zobacz też: Tarczyca i jej schorzenia
Wskazania do wykonania biopsji tarczycy
Wśród wskazań do przeprowadzenia biopsji cienkoigłowej tarczycy wymienia się:
- Bolesność lub zmienioną konsystencję powiększonej tarczycy
- Obecność guzka wyczuwalnego w dotyku
- Obecność w badaniu USG niewyczuwalnych palpacyjnie zmian o średnicy powyżej 1 cm
- Wole wieloguzkowe
- Obecność zmian hipoechogenicznych ujawnionych w badaniu USG
- Obecność w badaniu USG guzków niejasno odgraniczonych od miąższu tarczycy
Do objawów budzących największą niepewność pacjenta należą przede wszystkim szybkie powiększanie się guzka i powiększenie węzłów chłonnych. W takiej sytuacji biopsję tarczycy należy wykonać bezzwłocznie.
Czytaj: Choroby metaboliczne - jak je zdiagnozować?
Biopsja tarczycy – przygotowanie
Specjalne przygotowanie do biopsji tarczycy nie jest konieczne. Na badanie należy przyjść jednak z dokumentacją medyczną. Trzeba także poinformować lekarza o przyjmowanych aktualnie lekach oraz wszelkich współistniejących chorobach, np. problemach z krzepnięciem krwi. Biopsja tarczycy nie wymaga znieczulenia. Badanie jest praktycznie bezbolesne, a ukłucie igły przypomina to, które znamy ze standardowego pobierania krwi. Biopsję guzka tarczycy przeprowadza patomorfolog wraz z radiologiem. Radiolog przy pomocy głowicy aparatu USG odnajduje zmianę, a patomorfolog wkłuwa igłę i pobiera materiał do badania. Po zakończeniu biopsji pacjentowi zakłada się opatrunek.
Czytaj też: Choroba Gravesa-Basedowa
Biopsja tarczycy – wyniki
Zdarza się, że biopsję tarczycy trzeba powtórzyć. Dzieje się tak, gdy w pobranym podczas badania materiale nie ma tkanek tarczycy, tylko komórki guzków koloidowych i płyn. Z wynikami biopsji tarczycy zawsze należy udać się na konsultację do endokrynologa, który zaleci odpowiednie dalsze postępowanie.
Sprawdź: Dieta przy nadczynności tarczycy – zasady i jadłospis
Wyniki biopsji tarczycy – czas oczekiwania
Czas oczekiwana na wyniki biopsji tarczycy to zwykle około 2-3 tygodni. Jest on uzależniony od placówki, w której badany jest pobrany materiał.
Biopsja tarczycy – powikłania
Biopsja guzka tarczycy jest badaniem bezpiecznym i najczęściej występującym po nim powikłaniem jest zupełnie niegroźny, niewielki krwiak w miejscu wkłucia. Zdarza się też, że pojawia się obrzęk lub ból szyi – objawy te jednak szybko mijają i nie stanowią zagrożenia dla pacjenta.
Czytaj też: Niedoczynność tarczycy - sprawdź przyczyny i objawy
Ile kosztuje biopsja tarczycy?
Koszt biopsji cienkoigłowej tarczycy wynosi średnio 200 zł. Cena badania zależy od placówki, w której jest ono wykonywane.
Zobacz też: Akromegalia
Oceń artykuł
(liczba ocen 26)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!