Ból biodra – z boku, w ciąży. Przyczyny, leczenie, ćwiczenia

Ból biodra, czyli ból w stawie biodrowym nie powinien być lekceważony, gdyż może być to dolegliwość prowadząca do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, w razie konieczności skieruje do odpowiedniego specjalisty.
Człowiek z bolącym biodrem
Źródło: 123RF

Spis treści

Ból biodra często promieniuje na pośladki, pachwinę czy nawet całą nogę. Jest to częsta przypadłość kobiet ciężarnych, ale i dotyka osób aktywnych fizycznie czy seniorów. Ból w biodrze może utrudniać codzienne funkcjonowanie, ze względu na ograniczenie poruszania się.

Ból w lewym biodrze lub ból w prawym biodrze powinien zostać jak najszybciej poddany leczeniu. Najczęściej do rozpoznania przyczyny dysfunkcji, dochodzi na skutek wykonania zdjęcia rentgenowskiego, bądź tomografii komputerowej.

Ból biodra – przyczyny

Ból biodra przy chodzeniu zwykle sprawia największy dyskomfort i ból. Źródeł takiego stanu może być co najmniej kilka.

Do najczęstszych przyczyn bólu biodra zaliczyć należy:

 • nadwyrężenie stawu biodrowego – wskutek nadmiernego wysiłku fizycznego, np. w czasie treningu lub po długiej aktywności na niewłaściwym podłożu,
 • wiek – ból stawu biodrowego bardzo często występuje u osób w podeszłym wieku, dlatego często zaleca im się aktywność fizyczną, jak np. nordic walking czy aerobik,
 • zespół podrażnionego stawu biodrowego – największy ból w okolicach pachwin występuje w czasie chodzenia, a ustępuje w momencie odpoczynku oraz fizjoterapii, ten rodzaj schorzenia najczęściej dotyka dzieci,
 • zwyrodnienie stawu biodrowegoinna nazwa tej choroby to koksartroza, a polega ona nie pogłębiającym się i nieodwracalnym niszczeniu chrząstki stawowej w biodrze. Głównymi symptomami są: uporczywy ból kości biodrowej oraz trudności z chodzeniem,
 • zapalenie stawu biodrowego –  to choroba zapalna, która może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Do objawów zaliczyć należy: gorączkę, ból biodra promieniujący na nogę, a także utykanie w czasie chodzenia,
 • ucisk na odcinek kręgosłupa – to jedna z częstych przyczyn, która objawia się właśnie bólem biodra, a także niekiedy pośladka. Dochodzi wtedy do ucisku na lędźwiowy, bądź lędźwiowo-krzyżowy odcinek kręgosłupa,
 • dysplazja stawu biodrowego – jest to wada wrodzona, która pierwsze objawy daje już w wieku niemowlęcym. Jest to niewłaściwie ukształtowane biodro i może przybrać dwie różne postaci – dysplazję z przemieszczeniem lub czystą.

Po zauważeniu u siebie lub swojego dziecka, jakichkolwiek niepokojących zmian, należy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje nas do fizjoterapeuty. Ból biodra obecny może być również przy osteoporozie, przepuklinie czy złamaniach kości. 

Ból biodra w ciąży

Ból w biodrze i pachwinie to bardzo częsta dolegliwość kobiet ciężarnych. Najczęściej pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, gdy płód jest już stosunkowo duży. Ból biodra z boku spowodowany jest hormonem relaksyną, który jest wytwarzany przez jajniki oraz łożysko, a także nadmiarem progesteronu. Na ból biodra wpływ ma również ułożenie ciała oraz zmiana środka ciężkości.

Ból biodra w nocy może być szczególnie nieprzyjemny i wpływać na utrudnianie w zasypianiu. Wiele kobiet szczególnie skarży się na ból biodra przy leżeniu na boku, dlatego w czasie ciąży najlepiej spać na plecach.

Reklama

Ból biodra i kolana

Ból biodra po bieganiu to częsta dolegliwość występująca wśród osób aktywnych fizycznie.

 Ból biodra prawego lub ból biodra lewego często spowodowany jest:

 • niewłaściwym wykonywaniem ćwiczeń,
 • źle dobranym obuwiem,
 • zbyt krótką rozgrzewką przed treningiem,
 • przeciążeniem mięśni i stawów, np. na skutek zbyt silnego obciążenia.

By uniknąć kontuzji zawsze należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce oraz dopasowaniu poziomu treningu do możliwości, gdyż w łatwy sposób można doprowadzić do poważnych urazów.

Dowiedz się: Staw skokowy - ćwiczenia, budowa, rehabilitacja i profilaktyka

Ból biodra – ćwiczenia

Ćwiczenia na ból biodra są wykonywane przez fizjoterapeutę lub samodzielnie. Należy stosować się jego wszelkich zaleceń, by w przyszłości uniknąć powikłań oraz pogłębienia schorzenia. W zniwelowaniu schorzenia niekiedy wystarcza odpowiednia aktywność fizyczna, zaproponowana przez specjalistę.

Do najczęstszych ćwiczeń na ból biodra zaliczyć można:

 • stretching,
 • pilates,
 • pływanie,
 • aerobic,
 • nordic walking.

Przed samodzielnym wykonywaniem jakichkolwiek ćwiczeń zawsze należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce, by uniknąć niechcianej kontuzji. U niektórych pacjentów, fizjoterapeuta stosuje tzw. rollery, których zadaniem jest rozmasowywanie wybranych partii ciała.

Reklama

Ból biodra – leczenie

Jeśli ból jest bardzo silny to w niektórych przypadkach stosowana jest również farmakoterapia oraz rehabilitacja w formie masaży, a także fizykoterapia, w której skład wchodzą takie zabiegi, jak:

 • elektroterapia,
 • ultradźwięki,
 • pole magnetyczne,
 • laser.

Warto również skonsultować się z ortopedą, który może zalecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak:

 • RTG stawów biodrowych,
 • tomografię komputerową,
 • rezonans magnetyczny.

W farmakoterapii bardzo często wykorzystywane są maści o działaniu miejscowym oraz leki przeciwbólowe, a także przeciwzapalne. W cięższych przypadkach przepisywane są zastrzyki, których jednym ze składników są glikosteroidy, bądź wykonywana jest operacja biodra. 

Czytaj również: Co może oznaczać ból kolan?

Oceń artykuł

(liczba ocen 26)

Pytanie: Czy ktoś z Twoich bliskich jest lub był zarażony koronawirusem?

  Tak, bliska mi osoba jest/była zakażona koronawirusem

  Nie, nikt z moich bliskich nie jest/był zakażony koronawirusem

  Nie wiem, czy ktoś z moich bliskich jest/był zakażony koronawirusem

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!