Dla Ciebie, na zdrowie!

Ból biodra w ciąży - co oznacza, jak leczyć?

Ból biodra, czyli ból w stawie biodrowym nie powinien być lekceważony, gdyż może być to dolegliwość prowadząca do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, w razie konieczności skieruje do odpowiedniego specjalisty.
Człowiek z bolącym biodrem
Źródło: 123RF
Spis treści

Ból biodra często promieniuje na pośladki, pachwinę czy nawet całą nogę. Jest to częsta przypadłość kobiet ciężarnych, ale i dotyka osób aktywnych fizycznie czy seniorów. Ból w biodrze może utrudniać codzienne funkcjonowanie, ze względu na ograniczenie poruszania się.

Ból w lewym biodrze lub ból w prawym biodrze powinien zostać jak najszybciej poddany leczeniu. Najczęściej do rozpoznania przyczyny dysfunkcji, dochodzi na skutek wykonania zdjęcia rentgenowskiego, bądź tomografii komputerowej.

Reklama

Ból biodra w ciąży – przyczyny

Ból w biodrze i pachwinie to bardzo częsta dolegliwość kobiet ciężarnych. Najczęściej pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, gdy płód jest już stosunkowo duży. Ból biodra z boku spowodowany jest hormonem relaksyną, który jest wytwarzany przez jajniki oraz łożysko, a także nadmiarem progesteronu. Na ból biodra wpływ ma również ułożenie ciała oraz zmiana środka ciężkości.

Ból biodra w nocy może być szczególnie nieprzyjemny i wpływać na utrudnianie w zasypianiu. Wiele kobiet szczególnie skarży się na ból biodra przy leżeniu na boku, dlatego w czasie ciąży najlepiej spać na plecach.

Dodatkowo innymi przyczynami występowania bólu biodra nie tylko u kobiet w ciąży są:

  • nadwyrężenie stawu biodrowegowskutek nadmiernego wysiłku fizycznego, np. w czasie treningu lub po długiej aktywności na niewłaściwym podłożu,
  • zespół podrażnionego stawu biodrowego – największy ból w okolicach pachwin występuje w czasie chodzenia, a ustępuje w momencie odpoczynku oraz fizjoterapii, ten rodzaj schorzenia najczęściej dotyka dzieci,
  • zwyrodnienie stawu biodrowegoinna nazwa tej choroby to koksartroza, a polega ona nie pogłębiającym się i nieodwracalnym niszczeniu chrząstki stawowej w biodrze. Głównymi symptomami są: uporczywy ból kości biodrowej oraz trudności z chodzeniem,
  • zapalenie stawu biodrowego –  to choroba zapalna, która może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Do objawów zaliczyć należy: gorączkę, ból biodra promieniujący na nogę, a także utykanie w czasie chodzenia,
  • ucisk na odcinek kręgosłupa – to jedna z częstych przyczyn, która objawia się właśnie bólem biodra, a także niekiedy pośladka. Dochodzi wtedy do ucisku na lędźwiowy, bądź lędźwiowo-krzyżowy odcinek kręgosłupa,
  • dysplazja stawu biodrowego – jest to wada wrodzona, która pierwsze objawy daje już w wieku niemowlęcym. Jest to niewłaściwie ukształtowane biodro i może przybrać dwie różne postaci – dysplazję z przemieszczeniem lub czystą.

Po zauważeniu u siebie, jakichkolwiek niepokojących zmian, należy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje nas do fizjoterapeuty. Ból biodra obecny może być również przy osteoporozie, przepuklinie czy złamaniach kości. 

Jak leczyć ból biodra?

Jeśli ból jest bardzo silny to w niektórych przypadkach stosowana jest również farmakoterapia oraz rehabilitacja w formie masaży, a także fizykoterapia, w której skład wchodzą takie zabiegi, jak:

  • elektroterapia,
  • ultradźwięki,
  • pole magnetyczne,
  • laser.

Warto również skonsultować się z ortopedą, który może zalecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak:

  • RTG stawów biodrowych,
  • tomografię komputerową,
  • rezonans magnetyczny.

W farmakoterapii bardzo często wykorzystywane są maści o działaniu miejscowym oraz leki przeciwbólowe, a także przeciwzapalne. W cięższych przypadkach przepisywane są zastrzyki, których jednym ze składników są glikosteroidy, bądź wykonywana jest operacja biodra. 

Czytaj również: Co może oznaczać ból kolan?

Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka?
Boląca lewa ręka
Przeczytaj artykuł
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Boląca pięta
Przeczytaj artykuł
Ból pod kolanem - z tyłu, z przodu, z boku. Co oznacza?
Uraz stawu kolanowego
Podobne artykuły
Rozgrzewka kolana przed bieganiem
Ból kolana po bieganiu - jak leczyć, a jak zapobiegać?
Starsza para i młoda kobieta siedzą przy stole
Domowe sposoby na ból stawów - okłady, maść, dieta
Seniorzy z problemem bólu stawów
Co na ból stawów? Domowe sposoby na bolące stawy
Kobietę boli pięta przy chodzeniu
Ból pięty przy chodzeniu - od czego bolą i co na bolące pięty?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?