Ból biodra – z boku, w ciąży. Przyczyny, leczenie, ćwiczenia

Ból biodra, czyli ból w stawie biodrowym nie powinien być lekceważony, gdyż może być to dolegliwość prowadząca do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, w razie konieczności skieruje do odpowiedniego specjalisty.
Człowiek z bolącym biodrem
Źródło: 123RF

Spis treści

Ból biodra często promieniuje na pośladki, pachwinę czy nawet całą nogę. Jest to częsta przypadłość kobiet ciężarnych, ale i dotyka osób aktywnych fizycznie czy seniorów. Ból w biodrze może utrudniać codzienne funkcjonowanie, ze względu na ograniczenie poruszania się.

Ból w lewym biodrze lub ból w prawym biodrze powinien zostać jak najszybciej poddany leczeniu. Najczęściej do rozpoznania przyczyny dysfunkcji, dochodzi na skutek wykonania zdjęcia rentgenowskiego, bądź tomografii komputerowej.

Ból biodra – przyczyny

Ból biodra przy chodzeniu zwykle sprawia największy dyskomfort i ból. Źródeł takiego stanu może być co najmniej kilka.

Do najczęstszych przyczyn bólu biodra zaliczyć należy:

 • nadwyrężenie stawu biodrowego – wskutek nadmiernego wysiłku fizycznego, np. w czasie treningu lub po długiej aktywności na niewłaściwym podłożu,
 • wiek – ból stawu biodrowego bardzo często występuje u osób w podeszłym wieku, dlatego często zaleca im się aktywność fizyczną, jak np. nordic walking czy aerobik,
 • zespół podrażnionego stawu biodrowego – największy ból w okolicach pachwin występuje w czasie chodzenia, a ustępuje w momencie odpoczynku oraz fizjoterapii, ten rodzaj schorzenia najczęściej dotyka dzieci,
 • zwyrodnienie stawu biodrowegoinna nazwa tej choroby to koksartroza, a polega ona nie pogłębiającym się i nieodwracalnym niszczeniu chrząstki stawowej w biodrze. Głównymi symptomami są: uporczywy ból kości biodrowej oraz trudności z chodzeniem,
 • zapalenie stawu biodrowego –  to choroba zapalna, która może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Do objawów zaliczyć należy: gorączkę, ból biodra promieniujący na nogę, a także utykanie w czasie chodzenia,
 • ucisk na odcinek kręgosłupa – to jedna z częstych przyczyn, która objawia się właśnie bólem biodra, a także niekiedy pośladka. Dochodzi wtedy do ucisku na lędźwiowy, bądź lędźwiowo-krzyżowy odcinek kręgosłupa,
 • dysplazja stawu biodrowego – jest to wada wrodzona, która pierwsze objawy daje już w wieku niemowlęcym. Jest to niewłaściwie ukształtowane biodro i może przybrać dwie różne postaci – dysplazję z przemieszczeniem lub czystą.

Po zauważeniu u siebie lub swojego dziecka, jakichkolwiek niepokojących zmian, należy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje nas do fizjoterapeuty. Ból biodra obecny może być również przy osteoporozie, przepuklinie czy złamaniach kości. 

Ból biodra w ciąży

Ból w biodrze i pachwinie to bardzo częsta dolegliwość kobiet ciężarnych. Najczęściej pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, gdy płód jest już stosunkowo duży. Ból biodra z boku spowodowany jest hormonem relaksyną, który jest wytwarzany przez jajniki oraz łożysko, a także nadmiarem progesteronu. Na ból biodra wpływ ma również ułożenie ciała oraz zmiana środka ciężkości.

Ból biodra w nocy może być szczególnie nieprzyjemny i wpływać na utrudnianie w zasypianiu. Wiele kobiet szczególnie skarży się na ból biodra przy leżeniu na boku, dlatego w czasie ciąży najlepiej spać na plecach.

Reklama

Ból biodra i kolana

Ból biodra po bieganiu to częsta dolegliwość występująca wśród osób aktywnych fizycznie.

 Ból biodra prawego lub ból biodra lewego często spowodowany jest:

 • niewłaściwym wykonywaniem ćwiczeń,
 • źle dobranym obuwiem,
 • zbyt krótką rozgrzewką przed treningiem,
 • przeciążeniem mięśni i stawów, np. na skutek zbyt silnego obciążenia.

By uniknąć kontuzji zawsze należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce oraz dopasowaniu poziomu treningu do możliwości, gdyż w łatwy sposób można doprowadzić do poważnych urazów.

Dowiedz się: Staw skokowy - ćwiczenia, budowa, rehabilitacja i profilaktyka

Ból biodra – ćwiczenia

Ćwiczenia na ból biodra są wykonywane przez fizjoterapeutę lub samodzielnie. Należy stosować się jego wszelkich zaleceń, by w przyszłości uniknąć powikłań oraz pogłębienia schorzenia. W zniwelowaniu schorzenia niekiedy wystarcza odpowiednia aktywność fizyczna, zaproponowana przez specjalistę.

Do najczęstszych ćwiczeń na ból biodra zaliczyć można:

 • stretching,
 • pilates,
 • pływanie,
 • aerobic,
 • nordic walking.

Przed samodzielnym wykonywaniem jakichkolwiek ćwiczeń zawsze należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce, by uniknąć niechcianej kontuzji. U niektórych pacjentów, fizjoterapeuta stosuje tzw. rollery, których zadaniem jest rozmasowywanie wybranych partii ciała.

Ból biodra – leczenie

Jeśli ból jest bardzo silny to w niektórych przypadkach stosowana jest również farmakoterapia oraz rehabilitacja w formie masaży, a także fizykoterapia, w której skład wchodzą takie zabiegi, jak:

 • elektroterapia,
 • ultradźwięki,
 • pole magnetyczne,
 • laser.

Warto również skonsultować się z ortopedą, który może zalecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak:

 • RTG stawów biodrowych,
 • tomografię komputerową,
 • rezonans magnetyczny.

W farmakoterapii bardzo często wykorzystywane są maści o działaniu miejscowym oraz leki przeciwbólowe, a także przeciwzapalne. W cięższych przypadkach przepisywane są zastrzyki, których jednym ze składników są glikosteroidy, bądź wykonywana jest operacja biodra. 

Czytaj również: Co może oznaczać ból kolan?

Oceń artykuł

(liczba ocen 26)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!