Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Chromanie przestankowe - czym jest? Objawy, leczenie

Chromanie przestankowe objawia się silnym bólem mięśni kończyn dolnych występującym podczas wysiłku fizycznego i ustępującym po krótkim odpoczynku. Chromanie przestankowe jest spowodowane zmianami w układzie tętniczym, najczęściej niedrożnością tętnic obwodowych. Jakie jeszcze ma chromanie przestankowe objawy? Jak się leczyć?
Mężczyzna z chromoniem przestankowym
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest chromanie przestankowe?

Chromanie przestankowe to objaw zwężenia lub niedrożności tętnic obwodowych w kończynach dolnych w postaci silnego bólu i drętwienia, pojawiającego się podczas chodzenia lub marszu. Silny ból ustępuje po krótkotrwałym odpoczynku, dlatego chromanie przestankowe nazywane jest też objawem oglądającego wystawy sklepowego. Odległość pomiędzy miejscami odpoczynku nazywana jest dystansem chromania przestankowego.

Chromanie przestankowe kończyn dolnych jest spowodowane zwężeniem się tętnic obwodowych kończyn dolnych, a za zwężanie się tętnic odpowiada najczęściej blaszka miażdżycowa. Blaszka miażdżycowa powstaje na skutek odkładania się cholesterolu LDL i komórek zapalnych w naczyniach krwionośnych, zamyka światło naczyń przez co prowadzi do niedokrwienia. Obok chromania przestankowego, wyróżnia się też chromanie rzekome (niespowodowane chorobami naczyń) i chromanie brzuszne (spowodowane zwężeniem tętnic w jamie brzusznej).

Można także wyróżnić chromanie przestankowe neurogenne. Ten typ chromania przestankowego jest spowodowany zwężeniem kanału kręgowego kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Jeśli u chorego doszło do zwężenia kanału kręgowego w dolnej części pleców, często skarży się on na bóle nóg podczas chodzenia. W przypadku chromania przestankowego neurogennego, ból nóg ustępuje jeśli pacjent usiądzie na kilka minut, a nie jak w przypadku typowego chromania przestankowego - jeśli zatrzyma się.

Sprawdź: Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - jakie mogą być przyczyny?

Reklama

Chromanie przestankowe - ICD-10

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 opracowanej przez WHO, chromanie przestankowe występuje pod I73.9, czyli należy do innych nieokreślonych chorób naczyń obwodowych. Pod tym samym numerem co chromanie przestankowe w ICD-10, występuje skurcz tętnicy.

Reklama

Chromanie przestankowe - objawy

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, jakie ma chromanie przestankowe objawy, gdyż ono samo jest objawem zwężenia się tętnic obwodowych. Chromanie przestankowe objawia się silnym bólem, drętwieniem nóg podczas marszu. Co ważne, dolegliwości te ustępują po krótkim odpoczynku i chory na chromanie przestankowe może kontynuować marsz. Ból może być odczuwany w różnych miejscach: w łydce, udzie, pośladku, pod kolanem czy w całej nodze. Zależy to od miejsca, w którym konkretna tętnica jest zwężona.

Do innych objawów chromania przestankowego zalicza się: zmniejszenie masy mięśniowej nóg, słabo wyczuwalne tętno na kończynach dolnych, bledszą i cieńszą skórę nóg, a także, jeśli chory cierpi od dawna na chromanie przestankowe, owrzodzenia na skórze nóg, a nawet martwicę.

Reklama

Chromanie przestankowe - leczenie i diagnostyka

Jak odpowiednio zdiagnozować chromanie przestankowe? Test 6-minutowego marszu to jeden ze sposób, poza wywiadem, zdiagnozowania tej choroby. Pozwala on określić dystans chromania przestankowego. Inna metodą diagnozy jest USG metodą Dopplera, które pozwala wykryć niedrożności żył i tętnic. Jeśli lekarz stwierdzi chromanie przestankowe, leczenie polega przede wszystkim na obniżeniu poziomu cholesterolu LDL i ciśnienia tętniczego, a także leczeniu zachowawczym u użyciem kwasu acetylosalicylowego, statyn, pentoksyfiliny. Konieczna jest też zmiana trybu życia - trzeba rzucić palenie, zrezygnować z tłustych, smażonych posiłków, a także zacząć się ruszać, by usprawnić przepływ krwi.

W skrajnych przypadkach chromanie przestankowe leczy się chirurgicznie. Do chirurgicznych metod leczenia zalicza się: wszczepienie stentu zapobiegającego ponownemu zwężeniu naczynia, wszycie pomostu omijającego zwężenie oraz poszerzenie naczynia za pomocą specjalnego balonu.

Zobacz też: Ból pod kolanem - z przodu, z tyłu, przy zginaniu. Przyczyny 

Reklama

Chromanie przestankowe - rehabilitacja

Według badań rehabilitacja ruchowa jest w stanie wydłużyć czas chodu o ponad 100 procent i dystans chromania przestankowego o prawie 200 procent. Dzięki ćwiczeniom fizycznym tworzy się sieć naczyń krążenia obocznego, które omija zwężenie w tętnicy, a także zmniejsza się gęstość krwi oraz więcej tlenu dociera do tkanek.

Istnieje kilka programów treningu dla osób z chromaniem przestankowym, jednak fizjoterapeuci najczęściej stosują program złożony z trzech zestawów ćwiczeń:

- 5-minutowa rozgrzewka, która ma zadanie rozgrzać mięśnie

- 20-minutowy trening na bieżni ruchomej

- 20 minut ćwiczeń na ergometrze

Aktywność fizyczna w połączeniu z farmakoterapią to podstawowy sposób leczenia chromania przestankowego.

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby układu krążenia
Blaszka miażdżycowa - jak powstaje i co powoduje?
Blaszka miażdżycowa w układzie krwionośnym
Hiperamonemia - czym skutkuje nadmiar amoniaku we krwi i jak go leczyć?
Próbki krwi w laboratorium
Hiperkaliemia - przyczyny i objawy. W jaki sposób ją leczyć?
Produkty stosowane przy hiperkaliemii
Podobne artykuły
Mężczyzna w czasie badania serca
Arytmia serca – przyczyny, objawy oraz leczenie
Kobieta z objawami otępienia naczyniowego
Otępienie naczyniowe - etapy, objawy, leczenie i rokowania
Nerwica lękowa
Nerwica serca - co ją wywołuje i jak się objawia? Sprawdź, jak leczyć to zaburzenie nerwicowe
Badanie żylaków przed zabiegiem skleroterapii
Skleroterapia - na czym polega ta metoda zamykania żylaków?
Mężczyzna podczas zapaści serca
Zapaść serca – objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!