Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Opuchnięte kostki - domowe sposoby oraz profilaktyka. Jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Opuchnięte kostki mogą dokuczać m.in. osobom starszym, otyłym, pozbawionym ruchu i ciężarnym. Przyczyny puchnących kostek mogą być błahe, ale mogą też stanowić symptom poważnej choroby. Warto zatem wybrać się do lekarza by nie przeoczyć istotnej zmiany w organizmie.
Wygląd opuchniętych kostek
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Opuchnięte kostki u nóg to dość powszechny problem, który może być wywołany przez szereg czynników, od po poważne jak choroby serca, nerek, czy otyłość.
  • Do domowych sposobów na opuchnięte kostki nóg z pewnością można zaliczyć kąpiele stóp w chłodnej, a nawet zimnej wodzie oraz stosowanie kompresów i okładów. kostki. Warto również sięgnąć po zioła o działaniu moczopędnym.
  • Opuchnięte kostki bardzo często występują u kobiet w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Wówczas przyszła mama powinna postawić na odpoczynek, szczególnie w pozycji leżącej.
  • W przypadku tendencji do puchnięcia kostek u nóg warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, m. in. o: właściwą dietę ubogą w sól oraz tłuszcze, niezbędny, regularną aktywność fizyczną oraz odpowiedni ubiór.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak leczyć obrzęk limfatyczny kończyn?
Spis treści

Reklama

Przyczyny opuchniętych kostek

Opuchnięte kostki powstają z powodu przedostawania się wody z krwi przez ścianę naczyniową do tkanek.

Dlaczego puchną kostki? Spuchnięta kostka to dość powszechny problem, który może być wywołany przez szereg czynników, od prozaicznych jak długotrwałe przebywanie w siedzącej pozycji po poważne, do których zalicza się choroby serca, nerek oraz otyłość.

Od czego puchną kostki? Opuchlizna kostki może wystąpić z powodu siedzącego trybu życia, braku ruchu, czy unieruchomienia nóg przez dłuższy okres czasu, np. w czasie podróży, podczas pracy przy komputerze, itp.

Puchnięcie kostek może także być spowodowane ciążą, zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie niedoczynność tarczycy, przyjmowaniem niektórych leków (m.in. hormonalnych, na nadciśnienie tętnicze krwi, sterydowych, przeciwdepresyjnych) oraz tabletek antykoncepcyjnych, a także napięciem przedmiesiączkowym.

Spuchnięta noga w kostce może także wynikać z urazu, np. zwichnięcia kostki, złamania nogi w tym odcinku, zerwania więzadła, itd.

Ugryzienie owada, aplikacja nowego kosmetyku na tę część ciała – to także potencjalne powody, dla których puchną kostki.

Najbardziej niebezpieczną grupę przyczyn opuchniętych kostek stanowią choroby, na które cierpi organizm. Trzeba tu wyliczyć takie schorzenia jak: niewydolność żylna, niewydolność serca, choroba zakrzepowo-zatorowa, czy niewydolność nerek.

Reklama

Domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg

Zanim uda się dotrzeć do lekarza by zdiagnozować problem opuchniętych kostek u nóg można zastosować domowe sposoby.

Wśród nich należy wymienić taki sposób na opuchnięte kostki jak kąpiele stóp w chłodnej, a nawet zimnej wodzie sięgającej powyżej linii kostek. Można także stosować kompresy i okłady na opuchliznę kostki.

Co na opuchnięte kostki można zaaplikować z domowej apteczki? Nadadzą się zioła o działaniu moczopędnym, takie jak np. skrzyp, mniszek lekarski, czy pokrzywa zwyczajna.

Należy też zwrócić uwagę na dietę, a zwłaszcza na ilość spożywanej soli oraz tłuszczu w potrawach. Jeśli tych składników jest za dużo, powinno się je ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować z jadłospisu. Ponadto dobrze jest pamiętać o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie.

Domowe sposoby na opuchnięte kostki to również trzymanie nóg w uniesieniu pod kątem około 45 stopni. Wówczas krew swobodnie będzie płynąć do serca nie robiąc zastojów w dolnej części nóg.

Reklama

Leczenie opuchniętych kostek u nóg

Opuchlizna kostki powinna być skonsultowana z lekarzem. Czasami wystarczy zmiana lub odstawienie pewnych medykamentów by niedogodność zniknęła.

Niejednokrotnie potrzebne będzie wykonanie dalszych badań i testów, by dociec co jest przyczyną spuchniętej kostki bez urazu. Wówczas zostanie wprowadzone właściwe postępowanie medyczne.

Na opuchnięte kostki nóg właściwe są preparaty sprzedawane w aptece, z których większość dostępna jest bez recepty. Należą do nich m.in. środki do stosowania miejscowego z arniką lub kasztanowcem oraz tabletki z diosminą. Wymienione leki łagodzą objawy opuchlizny, redukują przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz wzmacniają ich napięcie.

Reklama

Opuchnięte kostki w ciąży

Opuchnięte kostki w ciąży ale także opuchlizna w innych rejonach ciała (na łydkach, czy rękach) to dość częsty objaw ciąży, występujący przeważnie w trzecim trymestrze ciąży.

Zatrzymanie wody w tkankach kiedy kobieta musi dźwigać spory ciężar to naturalna sprawa. Aby jednak zmniejszyć dokuczliwość tej niedogodności, warto żeby przyszła mama jak najczęściej serwowała sobie odpoczynek w pozycji leżącej, w której nogi znajdują się powyżej serca.

Dobrze też często zmieniać pozycję ciała. A jeśli ciężarna dużo siedzi, nie powinna zakładać nogi na nogę.

Kobieta powinna także ograniczyć spożywanie soli, pić dużo wody, jeść moczopędne produkty, nosić swobodne stroje i buty na płaskim obcasie (można też spróbować rajstop uciskowych).

Reklama

Profilaktyka opuchniętych kostek

W przypadku występowania tendencji do puchnięcia nóg w kostkach, ważna jest profilaktyka.

Oprócz właściwej diety ubogiej w sól oraz tłuszcze, niezbędny jest regularny ruch. Można spacerować, biegać, pływać, jeździć na rowerze, jednak należy to czynić systematycznie, chociaż trzy razy w tygodniu.

Poza tym warto podczas długiej podróży robić częste przystanki, bądź przechadzki po środku transportu (o ile jest to możliwe), a podczas pracy przynajmniej raz na 1-2 godziny „rozprostowywać kości”.

Aby opuchlizna na kostce nie pojawiła się, dobrze także zadbać o właściwy ubiór. Powinno się zrezygnować z obcisłych spodni oraz skarpet i zbyt dopasowanych butów na rzecz wygodnego, luźnego stroju oraz obuwia.

Można zapytać lekarza o specjalistyczne buty na opuchnięte kostki, a także o profesjonalne pończochy zmniejszające obrzęk.

Czytaj również

Bibliografia

  • Piotr Radwan, Leczenie bólów brzucha w nieswoistych chorobach zapalnych jelit, Gastroenterologia Kliniczna 2016;8(4):113-118
  • Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.3-7.pdf, data dostępu: 28.07.2021
  • P. Wróbel, M. Nowak, R. Jonak, A. Opuchlik, Drenaż limfatyczny jako nieinwazyjna metoda udrażniania systemu chłonnego, Nr 4/2012
  • Anna Korzon-Burakowska, Bóle nóg u chorych na cukrzycę, Forum Medycyny Rodzinnej 2011;5(2):156-163
  • Arkadiusz Jawień, Marek Ciecierski, Obraz kliniczny przewlekłej niewydolności żylnej, Przew Lek 2004
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja stóp
Masażer wodny do nóg - przeciwwskazania do stosowania
Kobieta używa masażera wodnego do stóp
Odciski i nagniotki - dlaczego powstają i jak je usuwać? Profilaktyka stóp
Opuchnięte kostki - domowe sposoby oraz profilaktyka. Jakie są przyczyny tej dolegliwości?
Wygląd opuchniętych kostek
Podobne artykuły
Sine stopy na śniegu
Sine stopy – u dziecka i osoby dorosłej. Jakie przyczyny?
Pęcherze na stopach
Pęcherze na stopach - jak się ich pozbyć domowymi i profesjonalnymi sposobami?
Kosmetyczka uciska receptory na stopach
Receptory na stopach - gdzie są i za co odpowiadają? Punkty refleksyjne a masaż
Żółte paznokcie u człowieka
Żółte paznokcie - jak je wybielić? Leczenie i domowe sposoby
Ogrzewanie zimnych stóp
Zimne stopy - jakie są ich przyczyny? Poznaj domowe sposoby i leczenie zziębniętych stóp

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!