Opuchnięte kostki – przyczyny i domowe sposoby na spuchnięte kostki

Opuchnięte kostki mogą dokuczać m.in. osobom starszym, otyłym, pozbawionym ruchu i ciężarnym. Przyczyny puchnących kostek mogą być błahe, ale mogą też stanowić symptom poważnej choroby. Warto zatem wybrać się do lekarza by nie przeoczyć istotnej zmiany w organizmie.
Wygląd opuchniętych kostek
Źródło: 123RF

Spis treści

Opuchnięte kostki – przyczyny

Opuchnięte kostki powstają z powodu przedostawania się wody z krwi przez ścianę naczyniową do tkanek.

Dlaczego puchną kostki? Spuchnięta kostka to dość powszechny problem, który może być wywołany przez szereg czynników, od prozaicznych jak długotrwałe przebywanie w siedzącej pozycji po poważne, do których zalicza się choroby serca, nerek oraz otyłość.

Od czego puchną kostki? Opuchlizna kostki może wystąpić z powodu siedzącego trybu życia, braku ruchu, czy unieruchomienia nóg przez dłuższy okres czasu, np. w czasie podróży, podczas pracy przy komputerze, itp.

Puchnięcie kostek może także być spowodowane ciążą, zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie niedoczynność tarczycy, przyjmowaniem niektórych leków (m.in. hormonalnych, na nadciśnienie tętnicze krwi, sterydowych, przeciwdepresyjnych) oraz tabletek antykoncepcyjnych, a także napięciem przedmiesiączkowym.

Spuchnięta noga w kostce może także wynikać z urazu, np. zwichnięcia kostki, złamania nogi w tym odcinku, zerwania więzadła, itd.

Ugryzienie owada, aplikacja nowego kosmetyku na tę część ciała – to także potencjalne powody, dla których puchną kostki.

Najbardziej niebezpieczną grupę przyczyn opuchniętych kostek stanowią choroby, na które cierpi organizm. Trzeba tu wyliczyć takie schorzenia jak: niewydolność żylna, niewydolność serca, choroba zakrzepowo-zatorowa, czy niewydolność nerek.

Opuchnięte kostki u nóg – domowe sposoby

Zanim uda się dotrzeć do lekarza by zdiagnozować problem opuchniętych kostek u nóg można zastosować domowe sposoby.

Wśród nich należy wymienić taki sposób na opuchnięte kostki jak kąpiele stóp w chłodnej, a nawet zimnej wodzie sięgającej powyżej linii kostek. Można także stosować kompresy i okłady na opuchliznę kostki.

Co na opuchnięte kostki można zaaplikować z domowej apteczki? Nadadzą się zioła o działaniu moczopędnym, takie jak np. skrzyp, mniszek lekarski, czy pokrzywa zwyczajna.

Należy też zwrócić uwagę na dietę, a zwłaszcza na ilość spożywanej soli oraz tłuszczu w potrawach. Jeśli tych składników jest za dużo, powinno się je ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować z jadłospisu. Ponadto dobrze jest pamiętać o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie.

Domowe sposoby na opuchnięte kostki to również trzymanie nóg w uniesieniu pod kątem około 45 stopni. Wówczas krew swobodnie będzie płynąć do serca nie robiąc zastojów w dolnej części nóg.

Zobacz: Chromanie przestankowe - czym jest? Objawy, leczenie

Opuchnięte kostki u nóg – leczenie

Opuchlizna kostki powinna być skonsultowana z lekarzem. Czasami wystarczy zmiana lub odstawienie pewnych medykamentów by niedogodność zniknęła. Niejednokrotnie potrzebne będzie wykonanie dalszych badań i testów, by dociec co jest przyczyną spuchniętej kostki bez urazu. Wówczas zostanie wprowadzone właściwe postępowanie medyczne.

Na opuchnięte kostki nóg właściwe są preparaty sprzedawane w aptece, z których większość dostępna jest bez recepty. Należą do nich m.in. środki do stosowania miejscowego z arniką lub kasztanowcem oraz tabletki z diosminą. Wymienione leki łagodzą objawy opuchlizny, redukują przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz wzmacniają ich napięcie.

Opuchnięte kostki w ciąży

Opuchnięte kostki w ciąży ale także opuchlizna w innych rejonach ciała (na łydkach, czy rękach) to dość częsty objaw ciąży, występujący przeważnie w trzecim trymestrze ciąży.

Zatrzymanie wody w tkankach kiedy kobieta musi dźwigać spory ciężar to naturalna sprawa. Aby jednak zmniejszyć dokuczliwość tej niedogodności, warto żeby przyszła mama jak najczęściej serwowała sobie odpoczynek w pozycji leżącej, w której nogi znajdują się powyżej serca. Dobrze też często zmieniać pozycję ciała. A jeśli ciężarna dużo siedzi, nie powinna zakładać nogi na nogę.

Kobieta powinna także ograniczyć spożywanie soli, pić dużo wody, jeść moczopędne produkty, nosić swobodne stroje i buty na płaskim obcasie (można też spróbować rajstop uciskowych).

Opuchnięte kostki – profilaktyka

W przypadku występowania tendencji do puchnięcia nóg w kostkach, ważna jest profilaktyka.

Oprócz właściwej diety ubogiej w sól oraz tłuszcze, niezbędny jest regularny ruch. Można spacerować, biegać, pływać, jeździć na rowerze, jednak należy to czynić systematycznie, chociaż trzy razy w tygodniu. Poza tym warto podczas długiej podróży robić częste przystanki, bądź przechadzki po środku transportu (o ile jest to możliwe), a podczas pracy przynajmniej raz na 1-2 godziny „rozprostowywać kości”.

Aby opuchlizna na kostce nie pojawiła się, dobrze także zadbać o właściwy ubiór. Powinno się zrezygnować z obcisłych spodni oraz skarpet i zbyt dopasowanych butów na rzecz wygodnego, luźnego stroju oraz obuwia. Można zapytać lekarza o specjalistyczne buty na opuchnięte kostki, a także o profesjonalne pończochy zmniejszające obrzęk.

Sprawdź: Dezodorant do butów – dobry dezodorant do butów

Oceń artykuł

(liczba ocen 147)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!