Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Ból nóg pod kolanami. O czym świadczy ból pod kolanem z tyłu, z przodu czy z boku?

Ból pod kolanem to dolegliwość towarzysząca rozwijającemu się stanowi zapalnemu stawu kolanowego, zmianom zwyrodnieniowym lub będąca efektem urazu. Ból pod kolanem może mieć wiele przyczyn, począwszy od torbieli Bakera, przez uraz łąkotki i zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego, na tętniaku tętnicy podkolanowej kończąc, dlatego nie należy go lekceważyć. Silny ból pod kolanami wymaga konsultacji lekarskiej.
Uraz stawu kolanowego
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Bóle w okolicach są spowodowane najczęściej przez zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne, urazy lub choroby stawów. Jeśli uczucie bólu występuje przy zginaniu i prostowaniu może to świadczyć o powstaniu torbieli Bakera.
  • Wyróżniamy kilka rodzajów bólu pod kolanami: z tyłu, z przodu, z boku, przy prostowaniu lub zginaniu kolana. Dodatkowo ból może pojawiać się w trakcie ruchu: chodzenia, biegania, jazdy na rowerze czy jazdy na nartach.
  • Przyczyny występowania bólu pod kolanem sa diagnozowane poprzez wywiad lekarski z chirurgiem, badania laboratoryjne czy badania obrazowe. Leczenie obejmuje głównie stosowanie tabletek przeciwbólowych i przeciwzapalnych, maści, żelów lub plastrów.
SPRAWDŹ TEŻ: Rzepka – budowa anatomiczna. Co oznacza ból rzepki?
Spis treści

Reklama

Przyczyny bólu pod kolanem

Ból pod kolanem w zależności od tego, gdzie dokładnie jest zlokalizowany i w jakich sytuacjach daje o sobie znać, ma różne przyczyny. Pacjenci najczęściej skarżą się na ból pod kolanem z tyłu, z przodu, z boku, po zewnętrznej stronie czy od wewnętrznej strony. Uczucie bólu pojawia się często przy zginaniu i przy prostowaniu kolan, w trakcie chodzenia lub przy bieganiu.

Ból pod kolanem najczęściej wywołują zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne lub urazy mechaniczne. Lekarz w celu określenia przyczyny bólu, przeprowadza wnikliwy wywiad z pacjentem. Staw kolanowy to jeden ze stawów o najbardziej skomplikowanej budowie, dlatego w diagnostyce chorób niezwykle ważne jest określenie dokładnej lokalizacji bólu.

Reklama

Ból pod kolanem z tyłu

Ból pod kolanem z tyłu jest charakterystyczny dla zapalenia ścięgna mięśnia podkolanowego i urazu tylnego rogu łąkotki. Uraz tylnego rogu łąkotki można jeszcze poznać po uczuciu niestabilności w nodze oraz tzw. uciekaniu kolana.

Ścięgno mięśnia podkolanowego jest bardzo wrażliwe na przeciążenia i często dochodzi w nim do stanu zapalnego. Przy zapaleniu ścięgna mięśnia podkolanowego występuje także ból pod kolanem przy kucaniu, pacjent ma problemy z wyprostowaniem kolana.

Reklama

Ból kolana z przodu i z boku

Ból kolana z przodu może oznaczać problemy z rzepką: zwichnięcie rzepki, zapalenie stawu rzepkowo-udowego, boczne przyparcie rzepki, lateralizację rzepki, chondromalację rzepki. Zwłaszcza jeśli dolegliwościom bólowych towarzyszy trzeszczenie w stawie rzepkowo-udowym, opuchlizna, blokowanie się kolana, ból podczas wchodzenia po schodach lub ból pod kolanem podczas kucania.

Do dolegliwości najczęściej dochodzi na skutek nieprawidłowości anatomicznych w stawie rzepkowo-udowym, osłabienia mięśni czy niestabilnej miednicy.

Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego uda najczęściej objawia się bólem pod kolanem z boku, po zewnętrznej stronie oraz bólem pod kolanem po bieganiu i podczas jazdy na rowerze.

Zapalenie ścięgna mięśnia brzuchatego łydki daje o sobie znać bólem pod kolanem od wewnętrznej strony. Inna przyczyną bólu zlokalizowanego w tej części kolana jest przerost przyśrodkowej błony maziowej, która powinna się zetrzeć w okresie dojrzewania oraz tzw. gęsia stopka.

Reklama

Ból pod kolanem przy zginaniu i prostowaniu

Ból pod kolanem z tyłu przy zginaniu i ból pod kolanem z tyłu przy prostowaniu nogi jest charakterystyczny dla torbieli Bakera. Torbiel Bakera to wypełniony płynem guzek, który powstaje w tylnej części kolana. Płyn gromadzi się pod wpływem ciśnienia wewnątrz stawu kolanowego powstałego w wyniku stanu zapalnego w kolanie.

Torbiel Bakera często współistnieje z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, a także zapaleniem stawu kolanowego, uszkodzeniem chrząstki stawowej, reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Oprócz charakterystycznego bólu pod kolanem przy zginaniu i prostowaniu oraz wyczuwalnego guzka, torbiel Bakera może też rozpoznać po zaczerwienieniu skóry pod kolanem, obrzęku kończyny, silnym bólu pod kolanem w nocy oraz drętwieniem łydki, jeśli cysta naciska na struktury naczyniowe lub nerwowe.

Reklama

Ból kolana przy chodzeniu

Ból pod kolanem przy chodzeniu, zlokalizowany z tyłu, czy ból pod kolanem promieniujący do łydki może oznaczać zakrzepicę, żylaki oraz inne problemy żylne, z tętniakiem tętnicy podkolanowej włącznie.

Jeśli bólowi towarzyszy obrzęk i uczucie ciepła lub zimna w kończynie, należy wykonać badanie USG metodą Dopplera tętnic kończyn dolnych aby wykluczyć poważne problemy żylne. Ból pod kolanem przy chodzeniu może także oznaczać uszkodzenie więzadeł krzyżowych.

Do tego urazu najczęściej dochodzi na skutek skręcenia kolana, często dotyka to sportowców.

Reklama

Ból kolana po bieganiu

Ból pod kolanem po bieganiu trwający kilka dni i samoistnie przechodzący może oznaczać, że w kolanie powstał stan zapalny ciała Hoffy. Ciało Hoffy znajduje się w przednim przedziale kolana, jest zbudowane z tłuszczu i ma chronić kolano przed urazami.

Opuchnięcia ciała Hoffa powstają na skutek urazu lub mikrourazów. Charakterystyczny jest także ból pod kolanem przy prostowaniu.

Bólu pod kolanem nie można lekceważyć, a także nie powinno się go leczyć na własną rękę. Tylko lekarz specjalista jest w stanie określić przyczynę bólu i zalecić odpowiednią terapię.

Czytaj również

Bibliografia

  • Wojciech Roczniak, Ból stawu kolanowego, Lekarz 3/2008, s. 67-70
  • Śmiłowicz M.: Ból kolana jako problem diagnostyczny i terapeutyczny. „Rehabilitacja”, 2002; 6(2): 9-20
  • Górecki A (red.): Uszkodzenia stawu kolanowego. PZWL, Warszawa 2002
  • Bochenek A., Reicher M.: „Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna, kości, stawy i więzadła, mięśnie”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006
  • Trzaska T., Najczęstsze urazy stawu kolanowego, Medical Tribune 09/2014
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Monika Król
Autoryzacja medyczna
Monika Król
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy ze strony układu kostno-stawowego
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyznę bolą żebra
Ból palców u nóg - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Zadbane palce u nóg
Dna moczanowa - leczenie cytryną
Sok z cytryny
Podobne artykuły
Ból w stopie
Ból śródstopia - od góry, od spodu, z boku i przy chodzeniu. Co oznacza?
Boląca lewa ręka
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Mężczyzna boli nadgarstek
Wędrujące bóle kości, stawów, mięśni – grypa, RZS, rak? Przyczyny i objawy
Kobietę bolą dłonie
Ból dłoni - po zewnętrznej stronie i w środku. Przyczyny

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!