Mleczan magnezu – przyswajalność. Jak dawkować?

Mleczan magnezu jest najlepiej przyswajalną przez człowieka formą magnezu. To organiczny związek, który łączy wodorotlenek magnezu lub węglan magnezu z kwasem mlekowym. Jest to jeden z najcenniejszych związków, odgrywających istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Bardzo często wielu ludzi cierpi na niedobór magnezu, a uzupełnienie go mleczanem jest proste i bardzo skuteczne.
Magnez
Źródło: 123RF

Spis treści

Mleczan magnezu i jego przyswajalność

Cennym składnikiem wielu preparatów, skierowanych do osób borykających się z niedoborem magnezu jest mleczan magnezu. Jego przyswajalność przez organizm człowieka pozwala na szybkie uzupełnienie brakującego pierwiastka.  

 • Intensywny tryb życia, 
 • stres
 • duży wysiłek umysłowy, bądź fizyczny 

powodują, iż w organizmie zwiększa się bardzo zapotrzebowanie na magnez. Dlatego też wskazana jest suplementacja preparatami, które go zawierają. Zastosowanie mleczanu magnezu jest bardziej skuteczne niż spożywanie produktów, będących źródłem  cennego minerału (np. czekolada, groch, pieczywo pełnoziarniste czy kakao ). 

Dzięki dużej przyswajalności mleczanu magnezu aktywowanych jest około 300 enzymów, uczestniczących w procesach energetycznych organizmu czy przemianach tłuszczów, białek czy węglowodanów. 

Jakie zastosowanie ma mleczan magnezu?

 Mleczan magnezu z uwagi na dużą przyswajalność ma zastosowanie, gdy:

 • pojawia się długotrwałe uczucie zmęczenia i znużenia– uzupełnienie magnezu dobrze przyswajalnym mleczanem magnezu szybko przywraca równowagę metaboliczną i podnosi poziom energii,
 • pojawia się napięcia mięśni– mleczan magnezu ułatwia przewodzenie impulsów nerwowych, a tym samym dzięki skutecznej przyswajalności ułatwia właściwą regeneracje mięśni,
 • pojawia się stres, napięcie, chroniczne zmęczenie czy ciągły niepokój– przyjmowanie wtedy mleczanu magnezu zapewni prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a efektywna przyswajalność mleczanu magnezu zwiększy istotnie odporność na stres, 
 • pojawia się problem ze zdrowym utrzymaniem zębów czy kości– większość magnezu (ok.60%) znajduje się w tkance kostnej człowieka i poprzez zastosowanie mleczanu magnezu można zapobiec niekorzystnym zmianom zdrowotnym w organizmie,

Przyswajalność mleczanu magnezu, którego wiązania się prawie natychmiast rozpadają  wynosi do 80%. Niedobór magnezu szybko daje objawy złego samopoczucia. Dlatego tak istotnym jest, aby jego niedobór uzupełniać preparatem dobrze przyswajalnym. 

Jakie wchłanianie ma mleczan magnezu? 

Przyjmowanie mleczanu magnezu zwiększa wchłanianie zawartego w nim magnezu z przewodu pokarmowego, co znacznie ułatwia przemieszczanie się tego składnika do poszczególnych komórek organizmu. 

Poprzez skuteczne wchłanianie pozwala zawsze utrzymać wewnątrzkomórkowe zapasy magnezu na właściwym poziomie. Także odpowiednie wchłanianiezmniejsza utratę tego preparatu poprzez nerki. Najlepiej dostarczać organizmowi mleczan magnezu wraz ze zbilansowaną dietą, ponieważ wchłania on się najlepiej z jedzeniem. Jest on głównie wchłaniany w jelicie cienkim, stąd też za najskuteczniejsze uważa się tabletki dojelitowe, powlekane. Zawarte w pokarmach białka i tłuszcze nienasycone sprzyjają prawidłowemu wchłanianiu mleczanu magnezu z przewodu pokarmowego. Aby jeszcze zwiększyć optymalizacje wchłaniania,  można połączyć  przyjmowanie tego preparatu z witaminą B6. 

W przypadku osób stosujących leki moczopędne czy hormonalne środki antykoncepcyjne odnotowano największe upośledzenie wchłaniania mleczanu magnezu. Co do zasady wchłanianie dochodzi nawet do 80%. Dlatego ważnym jest, aby wybierać produkty magnezowe w postaci soli organicznych, gdyż charakteryzują się one bardzo dobrym wchłanianiem.

Jak dawkować mleczan magnezu?

Właściwe dawkowanie mleczanu magnezu zapewni organizmowi odpowiednią codzienną dostawę magnezu, jednak musi być bardzo zróżnicowane.

Inaczej kształtuje się dawkowanie u osób dorosłych, inaczej u dzieci i młodzieży, a jeszcze inaczej u kobiet w ciąży czy osób ciężko pracujących fizycznie. U osób dorosłych zapotrzebowanie na magnez wynosi średnio pomiędzy 300 a 400 mg na dobę. Jeżeli jedna tabletka zawiera  500 mg mleczanu magnezu czyli 50 mg czystego magnezu, to można dawkować więcej tabletek dziennie w celu uzupełniania niedoborów. 

Schemat dawkowania dziennego można przedstawić w oparciu o dzienne zapotrzebowanie dobowe magnezu dla poszczególnych osób (opracowane przez pracowników Zakładu Chemii Ogólnej, Katedry Chemii i Biochemii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w 2013 r. ):

 • dzieci od 0 do 6 miesięcy - 30 mg,
 • dzieci od 7 do 12 miesięcy - 75 mg,
 • dzieci  od roku do 3 lat - 80 mg,
 • dzieci od 4 do 8 lat - 130 mg,
 • dzieci od 9 do 13 lat - 240 mg,
 • chłopcy od 14 do 18 lat - 410 mg,
 • dziewczynki od 14 do 18 lat - 360 mg,
 • mężczyźni od 19 do 30 lat - 400 mg,
 • kobiety od 19 do 30 lat - 310 mg,
 • mężczyźni od 31 lat - 420 mg,
 • kobiety od 31 lat 320 mg.

Należy jednak zawsze pamiętać, że suplementacja mleczanem magnezu przynosi korzystne efekty po kilku miesiącach regularnego stosowania.

Skutki uboczne mleczanu magnezu

Skutki uboczne działania mleczanu magnezu występują dość rzadko, gdyż organizm potrafi szybko i skutecznie usunąć nadmiar magnezu przez nerki. Dlatego jakiekolwiek działanie toksyczne jest mało prawdopodobne. Wyjątek mogą stanowić  jedynie pacjenci z niewydolnością nerek. 

Wśród skutków ubocznych(bardzo rzadko występujących) można wyróżnić:

Suplementy magnezowe powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią po skonsultowaniu z lekarzem.  Należy pamiętać, iż mleczan magnezu może wejść w niewskazane interakcje z niektórymi lekami, takimi jak aminoglikozydy czy środki zwiotczające lub leki przeciwzakrzepowe.  

Mleczan magnezu uważany jest za jedną z lepiej przyswajalnych form magnezu. Poprzez systematyczne stosowanie go można przywrócić magnez w organizmie do właściwego „zdrowego” poziomu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 28)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!